Ömer SAVAŞ

Öncelikle elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş ama bence özellikle çığır açan içerikler indekslenmeli. Bazen o yazının içerdiği bilgiye ulaşmak için yarım günümüzü harcayabiliyoruz. Ben bir no code platform üzerinde hızlıca online bir uygulama tasarladım. Önemli saydığım linkleri/resimleri/metinleri keywordler ile birlikte orada tutuyorum. Aramaları keywordler ile yapınca bulma konusunda sıkıntı yaşamıyorum. Aksine kıyaslayama açısından birden fazla sonuç görmek dha verimli oluyo. Sizin yazınızı okuyunca bunu saas olarak yayınlama fikri geldi aklıma. Yayınladığımda yine buradan yazarım :)

--

--

Merhabalar,

Çok sevgili Malik Masis ‘in önderliğinde geçen akşam “Frontend, Backend ve UI” konulu güzel bir konuşma etkinliği gerçekleştirdik. Etkinliğin konusu hangi prensibin daha önemli olduğu, fazlalıkları ve eksiklikleri idi. Tahmin edileceği üzere kimseyi kızdırmamak ve twitter ‘da linç yememek için hepimiz ortadan konuştuk :) Umuyorum etkinliklerin devamı gelecek.

Bu yazının amacı hem bu etkinliğin kaydını paylaşmak hem de inciciler için özet geçmek. Tartışma benim için de ufuk açıcı oldu. Etkinlikten önce fikrim: açık ara değil ama, backend ‘in -aldığı risk düşünülünce- biraz daha önemli olduğu idi. Arkadaşların zihin açıcı yaklaşımlarından sonra görüşümü biraz güncelliyorum. Aslında önemli olan bir değer üretmek. Yalnızca rutinin götürüldüğü bir projede siz çığır açan bir iş yapıyorsanız, yada takdire şayan bir çözüm üretiyorsanız en önemli iş sizin yaptığınız. Bu yazı da bunun manifestosudur. Ehli merak için kayıt burada.

Saygılar…

--

--

Selamlar,

Angaryos; yazılımcıları işin angarya kısmından kurtaran bir low-code erp platformdur. Özünde bir datayı online olarak kaydetmeyi ve sunmayı sağlarken; coğrafi bilgi sistemi, elektronik imza, mobil uygulama gibi bileşenleri ile size otomotize edilmiş tam bir ekosistem sunar. Proje tamamen açık kaynak olarak burada yayında.

Amacı yalnızca mecbur kalındığı yerde kısa kısa kod yazılarak çok büyük projeleri bile hızlıca üretebilmektir. Angaryos çok özel senaryolarda dahi sql ‘in bile neredeyse tamamını kendisi oluşturur. Örneğin: bir kullanıcınız sadece, adı “A” ile başlayan kayıtları görebilsin gibi bir senaryonuz var ise; tüm tasarımı arayüzden yaparak, ilgili kısımda yalnızca “name ilike ‘a%’ “ yazmanız yeterlidir.

Lafı daha fazla uzatmadan sizi tanıtım videomuza alalım.

--

--