Akıllı Kamera Aparatı

Ömer SAVAŞ
2 min readOct 25, 2022

--

Merhaba sevgili dostlarım. Uzun süredir rezil ettiğim projeleri yaz(a)mıyordum. Bu yazı yine bir fail project yazısı olacak. Kisaca projeden bahsedip önizlemeyi paylaşacağım. Ayrıca diğer “fail project” yazıları için yazının altına bakabilirsiniz.

Burada normal TV ‘leri akıllı televizyonlara çeviren bir araç var. Temelde bütün işlev bu cihaz üzerinde dönüyor. İçinde -genellikle- android bir işletim sistemi yüklü. Televizyon sadece monitör görevi görüyor. Bu sayede eski hatta tüplü televizyonunuzdan internete bile girebiliyor; illegal apk ‘lar ile premium servisleri ücretsiz izleyebiliyorsunuz. (*swh)

Bir zamanlar medya sektöründeki bir kaç dostum benden bu tarz bir cihaz ve yazılım istemişlerdi. Amaçları eski kameralarını akıllandırıp bir mobil uygulama üzerinden kamera içeriğini görmek, anlık fotoğraf çekip internette paylaşmak gibi işleri yerine getirmekti. O zamanlar bu smart box ‘lar yoktu -yada ben bilmiyordum- Önce örnek bir kaç kamera inceledim. Hepsiyle, temelde USB arabirim ile bağlantı kurulup MTP protokolü ile içerisinden veriler okunabiliyordu. Sonra üzerinde bu protokol ile iletişim kurabileceğim linux paketlerini inceledim. Şuanki kadar yaygın olmasa da işimi görebileceğim bir paket buldum. Son olarak da üzerinde linux çalıştırabileceğim küçük boyutlu kartları karşılaştırıp Orange Pi i96 ya karar verdim ve bir prototip oluşturdum. Cihaz kameraya kısa bir USB kablosu ile bağlanıp harici bir batarya ünitesi gibi kameranın altına vidalanıyor.

Tasarladığım cihaz ilk olarak kendi wifi ağını yayınlıyor. Üzerindeki mini LCD ile ağ ismi ve şifre bilgisi okunabilir. İleride işlerin ters gitmesi ihtimaline karşı da yine başka bir buton ile bu ağ sıfırlanabiliyor. Sonra mobil uygulamamızın kurulu olduğu bir telefon ile bu ağa bağlanıyoruz ve uygulamayı açıyoruz. Mobil uygulama gerekli ayarları yaparak cihazı telefonun wifi ağına bağlıyor ve eşleştirme tamamlanıyor. Artık kameranın içindeki fotoğrafları kablosuz olarak telefonunuza alabilir yada kamerayı kurup aşağıdaki gibi bir yıldız zaman serisi çekimine başlayabilirsiniz.

Ayrıca aşağıda da bir önizleme videosu var:

Bir prototip tasarlayabildim ama malesef bu proje de başarısız projeler çöplüğüne gitti. Hem projeye benim yeteri kadar vakit ayıramamış olmam hem de o zaman fiziksel bir üretim konusundaki tecrübesizliğim neticesinde başaramadım.

Bu proje bana güzel edinimler kazandırdığı ve CV ‘me ekleyebilceğim bir proje olduğu için: rezalet puanın 10 üzerinden 4. Birlikte daha rezil yazılara…

Diğer “fail project” yazıları

--

--

Ömer SAVAŞ