YENİ YETENEKLER KAZANMANIZI SAĞLAYACAK 10 İNTERNET SİTESİ

‘’Oxford vardı da biz mi okumadık?’’ diye bir cümle kurup imkansızlıktan yakınan ünlü şarkıcımız acaba şu anda Oxford’da verilen derslere evinden sadece bir tıkla ulaşabileceğini bilseydi neler yaşardı? Çünkü artık her evde, hatta her cepte bir Oxford var. Yoksa sizin haberiniz yok muydu?

İnternete tabletlerimiz ve akıllı telefonlarımızla hâlihazırda evden, ofisten ve birçok yerden bağlanabiliyoruz. Dünya bu şekilde iletişimi kurmaya devam ediyor. Eğer siz de internet kotanızı sadece e-postalarınızı kontrol etmek ve sosyal medya hesaplarınızı güncellemek için kullanıyorsanız; bu, birçok imkanı kaçırıyor olabileceğiniz anlamına gelebilir.

Evet, sosyal medya önemli, ama önemli olması yeni şeyler öğrenme ihtiyacını karşılamasından kaynaklanıyor. Yeni şeyler öğrenme meselesine geldiğimizde, uçsuz bucaksız sanal dünyadan daha iyi bir yer bulamayabilirsiniz.

Sıralamaya geçmeden önce belirtmemiz gereken şey, bu sayacağımız site ve uygulamaların neredeyse hepsinin İngilizce olması. Ne yazık ki Türkçe olarak bu iş pek yapılamamakta ya da yapılanlar yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle internetten maksimum fayda elde etmeniz ve bu sitelerle birlikte başkalarını da takip edebilmeniz için İngilizceyi en azından ilgi duyduğunuz alanda yeterli derecede bilmeniz gerekiyor.

Yararlanabileceğiniz 10 tane internet sitesi ve uygulamayı aşağıda sıraladık.

1) COURSERA

CoursEra geniş sanal kurs ve konu yelpazesiyle kullanıcılara büyük bir imkan sunuyor. Dünyadaki birçok önde gelen üniversite ve enstitü hocalarına ait teknik veya teknik olmayan alanlarda kurslar bulabilirsiniz. Çok cüzî ücretler karşılığında, artık gittikçe dünyanın birçok üniversitesinde ve iş yerinde kabul gören sertifikalar edinebilirsiniz. (Mobil uygulaması mevcut.)

2) UDEMY

Şayet hayatınızda değişiklik yapabilecek yetenekler kazanmakta kararlıysanız Udemy’i kullanmak sizin için iyi bir seçim olabilir. Gitar çalmak, resim çizmek, internet sitesi yapmak ve daha birçok şeyi bu site üzerinden öğrenebilirsiniz. Makul fiyatlarla sunulan kurslar işinin ehli insanlar tarafından verilmekte. (Mobil uygulaması mevcut)

3) INVESTOPEDIA

Paranızı yönetmek için ihtiyaç duyduğunuz finansal bilgileri Investopedia aracılığıyla rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Çeşitli tanıtımlar ve videolarla finans dünyası hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz birçok şeye ulaşabilme imkanına sahipsiniz.

4) QUORA

Bir konu hakkında kafanıza takılan bir şeyler mi var? Quora ile cevabını kolayca alabilirsiniz. Sorunuzu paylaşınca göreceksiniz ki sorunuz alanında bilgi sahibi birçok kişi tarafından cevaplanmaya başlanmış olacaktır. Quora’yı diğer forum tarzı şeylerle karıştırmayın. Kendisini diğerlerinden ayıran sadece konu ile alakalı ve o konuya benzer soruların yayınlanıp cevaplanması. (Mobil uygulaması mevcut)

5) CODECADEMY

Kodlamaya yatkın olduğunuzu düşünüyorsanız, bu site, başlamak için iyi bir seçim olabilir. Python, PHP ve daha birçok dili gibi kolayca öğrenebilirsiniz ve uygulamaya geçebilirsiniz. CodeAcademy yeni başlayanlar için programlama mantalitesini anlamayı kolaylaştırdığı için tercih edilebilir.

6) edX

Dünyanın en iyi üniversitelerindeki derslere katılmayı kimler istemez ki! Hele bir de ücretsiz olduğu için bizim favorimiz olan edX bu isteğinizi yerine getirebileceğiniz bir site. Herhangi bir alanla ilgili geniş bir yelpaze sunan bu sitede Harvard, MIT gibi köklü üniversiteler de hizmet sunuyor. (Mobil uygulaması mevcut)

7) eHow

eHow aracılığıyla adım adım ilerlemenizi sağlayarak yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Bu siteyi önemli kılan ise içeriklerin uzmanlar tarafından hazırlanmış olması. Bu sayede teknik veya teknik olmayan kabiliyetler elde edebilirsiniz.

8) TED

TED farklı alanlarda veya konularda çalışan uzmanların çalıştıkları şeylerle ilgili özet bilgiler veya dersler verdikleri videolarla biliniyor. Bu videoları takip ederek birçok konu hakkında fikir edinebilirsiniz. (Mobil uygulaması mevcut)

9) Lumosity

Zihnî ve analitik kabiliyetlerinizi geliştirmek için bazı yöntemler mi arıyorsunuz? Lumosity pekala bu isteğinizi çeşitli oyunlar sunarak yerine getirebiliyor. Karar verme mekanizmasını geliştirmeye yönelik her kullanıcıya farklı antrenmanlar sunarak yardımcı olmaktadır. (Mobil uygulaması mevcut)

10) DuoLingo

Dünya gittikçe küçülürken yabancı bir dil edinmek sizi önemli kılabilir. Dil kursları sunan bir siteye kaydolmak iyi bir fikir olacaktır. Popüler birçok yabancı dili oyun gibi aktivitelerle sunan DuoLingo işinizi eğlenceli hale getirebilir. İşin güzel tarafı bunun ücretsiz de yapılması. (Mobil uygulaması mevcut)

Eğer gerçekten sanal yolla bir şeyler öğrenmek istiyorsanız limitin kendiniz olduğunuzu bilmelisiniz. O halde hiç durmayın ve kendinize değer katın.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.