Progresivní zdanění od ČSSD? Ne, díky.

Návrh ČSSD má progresivně zdanit “bohaté”, tedy zdanit více každou korunu, kterou lidé vydělají nad čtyřicet tisíc korun hrubého měsíčně a zároveň snížit dvoupásmově daně lidem, kteří vydělávají peněz méně.

Byť jsem proti progresivnímu zdanění, pokud společnost nepřijde s nějakou lepší alternativou, kvůli rozevírajícím se nůžkám mezi bohatými a chudými se mu v budoucnosti nejspíš nevyhneme. Návrh z dílny ČSSD je ale dle mého názoru naprosto katastrofální.

Proč?

Protože jeho účelem není tento rozdíl vizionářsky snížit už teď, ale naopak dává všanc naši ekonomicky silnou budoucnost kvůli okamžitému, leč krátkodobému zisku.

Jak?

ČSSD hraje na pár strun, které zní na první poslech její cílové skupině velmi lákavě. Než se k nim ale dostanu, musíme si říct, jak se věci z pohledu mezd opravdu mají.

Naším cílem je už roky dohnad Západ, především nás velký vzor, Německo. V Německu byla na konci třetího čtvrtletí roku 2016 průměrná mzda 3716€, což je při kurzu 27Kč/€ lehce přes 100.000Kč. V České republice byla v tom samém období průměrná mzda 27.220Kč. Minimální mzda v Německu? 8,84€/hod. Při 160 hodinách za měsíc a kurzu 27Kč/€ nám vyjde něco málo přes 38.000Kč. Tedy to, co Němci považují za jakési životní minimum pracujícího člověka, chce ČSSD skoro progresivně danit.

Teď k těm strunám. Ano, voliči ČSSD jsou převážně lidé, kteří berou méně než čtyřicet tisíc hrubého měsíčně, tedy budou z tohoto opatření profitovat za necelé dva měsíce ode dne, kdy vstoupí v platnost. K dalším zdánlivým pozitivům patří to, že “chudí” lidé sice budou mít více peněz, ale firmy přesto budou mít stejné náklady, což je i pro ně pozitivní. A do třetice budou moct lidé uspokojit svou závist tím, že kdo se má “výrazně” lépe, teď na ně bude doplácet do rozpočtu.

Proč jsem proti?

Zaprvé ČSSD definuje bohatého člověka optikou, kterou Němci definují člověka chudého. Za druhé je za radostí z tohoto návrhu trpký cynismus. Tím, že se lidé radují z toho, že stát daní více ty, kteří mají nad čtyřicet tisíc hrubého, se tak nějak sekundárně smiřují s tím, že se jich toto vyšší zdanění nejspíš NIKDY ANI TÝKAT NEBUDE. Oni se už vzdali představy, že budou někdy brát více i na nekvalifikovaných pozicích. Že by snad mohli spadnout do kolonky “můj příjem je větší než čtyřicet tisíc hrubého”. Než bohatým Čechem/chudým Němcem raději budou dál chudým Čechem za 1.200Kč čistého, které díky tomuto návrhu budou mít na výplatní pásce navíc.

Co tímto opatřením říká ČSSD?

Že namísto sebevědomého národa, který se o sebe dokáže postarat, raději budeme držet nízké náklady na zaměstnance a ČSSD nám tu bude zvát zahraniční velkokapitál, který z nás díky jejímu návrhu udělá zaměstnance o trochu šťastnější. Proč namísto toho v době růstu nesníží ČSSD daně, nesníží byrokratickou zátěž pro podnikatele a nedá dohromady justiční systém, ke kterému si lidi budou chodit pro spravedlnost a ne pro rozsudek? Potom by naši podnikatelé mohli podnikat a ne papírovat, mohli by rozšiřovat namísto krachování a investovat namísto šetření. A hádejte co ještě. Rostly by mzdy a lidi by se o sebe dokázali mnohem lépe postarat. Jenže to bychom už tolik tu ČSSD nepotřebovali, že. Za čtyři roky pánové z ČSSD ruku v ruce s ANO a Lidovci neudělali prakticky nic, než že se daňový zákon pořád podobá sedmihlavě Hydře, u soudu se pořád musíte modlit, že se soudce dobře vyspal a na drobné a střední podnikatele naložil tolik byrokracie a s takovými pokutami, že to podnikání raději vzdají. Nakonec nám tu budou diktovat ti velcí a ještě více než doteď. A ti chtějí co? No přece nízké náklady v podobě nízkých mezd.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.