Image for post
Image for post

Son haftalarda borsanın volatilitesinde — yani hisse senetlerinin fiyatlarının iniş çıkışlarında- çok ciddi artış gözlemliyoruz. Bu dalgalanma hepimizin de bildiği gibi Corona virüsünün (COVID-19) global ekonomi üzerindeki etkisiyle ilgili.

Bu piyasa hareketlerini yatırımcılar için daha bilinçli bir perspektife oturtmak için son 50 yıldaki salgınları ve bu salgınların sermaye piyasalarındaki etkilerini inceledik.

SALGINLAR BORSAYI NASIL ETKİLER?

Genel olarak bulaşıcı salgın hastalıklar ekonomi ve piyasalar üzerinde geçici bir etkiye sahiptir. Hızla uygulamaya konulan sınırlama önlemlerini göz önünde bulundurursak karantinaların ve seyahat kısıtlamalarının sonsuza kadar sürmesi pek olası değildir. Bu durum ekonomik büyümeyi yavaşlatacak olsa da geçici olacaktır.

Tarihsel olarak salgınların ekonomi üzerinde geçici etkisi olduğunu gözlemliyoruz…


Image for post
Image for post

Finansal olarak kendinizi geliştirmenin ilk adımı gelir ve giderlerinizin takibini sağlamanızdır. İkinci adım ise bu gelir ve gider dengesini yönetmede uygulayabileceğiniz bir plan oluşturmaktır. Bu iki adımı bir araya getirerek, başarılı bir bütçeye sahip olabilirsiniz.

Finansal bütçeleme sizin için yeni bir konu olabilir veya önceden planladığınız bütçenize sadık kalmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız 5 adımlık rehber sayesinde kendinize uygun ve hayata geçirebileceğiniz bir bütçe oluşturabilirsiniz.

1. Adım: Paranızın Nereye Gittiğini Anlamak İçin Gelir ve Giderlerinizi Takip Edin

İnsanların büyük bir kısmı, her ay gelirlerinin büyük bir kısmını nelere harcadıklarını bilmiyorlar. Harcadıklarını düşündükleri miktar ile gerçekten harcadıkları para arasında ise…


Image for post
Image for post

Varlık yönetimi karlılığın yüksek olduğu bir sektördür. Profesyonel danışmanlar kişiye özel portföy oluşturma ve emeklilik planlama gibi hizmetleri müşterilerine sunmaktadır. Varlıklı yatırımcılar, yüksek değere sahip varlık yönetimi hizmetinden faydalanma şansına sahiptirler.

Profesyonel varlık yöneticileri, müşterilerinin getirilerini maksimize etmelerine yardımcı olurlar ve paralarının onlar için çalışmasını sağlarlar. Böylece yatırımcılar, dikkatlice hazırlanmış bir finansal planı uygulayıp, zaman içerisinde varlıklarının büyümesini izleyebilirler. Buna benzer hizmetler yatırımcıların finansal hedeflerine ulaşabilmeleri için kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Ancak geleneksel yatırım danışmanlığı firmalarından sadece yüksek varlığa sahip kişiler yararlanabilmektedir.

Robo-Danışmanların Yükselişi

Hızla büyüyen Fintech dünyasında yaşanan gelişmelerin etkileri varlık yönetimi sektöründe de hissediliyor. Robo-Danışmanlık platformları ve otomatik…


Image for post
Image for post

Yatırımcıların giderek daha çok robo-danışmanları tercih ettiğini gösteren çalışmalar her gördüğümüzde bizi mutlu ediyor. Klement kısa süre önce, yatırımcıların insan danışmanların yerine robo-danışmanları benimsemeye son derece istekli olduklarını gösteren bir araştırma üzerine bir yazı paylaşmıştı. Yapılan yeni bir araştırma, Klement’in bir önceki yazısında bahsettiği araştırmanın eksik olduğunu düşündüğü bir bölümü tamamlamış görünüyor.

Robo-Danışmanlar ve Yakın Gelecek Bölüm 2

Önceki yazımda; yatırımcıların algoritmaları insan danışmanlara kıyasla daha objektif bulduğunu ve bu nedenle robo-danışmanlardan daha yüksek getiriler beklediğinden ve dolayısıyla bu durumun robo-danışmanların yatırımcılar tarafından daha kolay benimsenmesine yol açtığını belirtmiştim. …


Image for post
Image for post

ABD tüketici marketi üzerine yapılan araştırmaya göre; hem tüketici olarak hem de çalışan olarak kilit konumda bulunan Z jenerasyonunu cezbetmek için gerekli en önemli faktör bir amaç uğruna faaliyet gösteren bir işletme olmanız. Z kuşağının %55'i çevre dostu ve sosyal açıdan sorumlu markaları tercih ediyor. Bu kuşak, sizden dünyayı bir şekilde iyileştirecek olumlu bir amaç edinmenizi bekliyor. Arkasında bıraktığı zarardan bağımsız olarak yalnızca para kazanmak için yapılan herhangi bir iş Z tarafından dışlanma riskini artırıyor.

Şimdi ilginç kısma geliyoruz. Özellikle son bir haftada olmak üzere, 20 yıldır sürdürülebilir finans, sürdürülebilir bolluk ve “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri” (UN SDGs) üzerine…


Günümüzde, varlık danışmanları fintech’ler tarafından oluşturulan yazılımlar sayesinde müşterilerinin ihtiyaçlarını onlardan önce tahmin edebiliyorlar.

Fintech’lerin oluşturduğu otonom online platformlar varlık yönetimi piyasasındaki rekabeti artırmış gibi gözükse de birçok yatırım danışmanı fintech’ler sayesinde yaşanan dijital gelişmelerin müşterilerine sağladıkları hizmetleri güçlendirdiğini belirtiyor. Bu dijital gelişmeler danışmanların gereksiz işlere ayırdıkları zamanın azalmasını ve bu sayede yatırımcılara daha efektif hizmet vermelerini sağlıyor.

Varlık yönetiminde portföylerin yeniden değerlenmesi, veri analizi ve müşterilerin dijital ortamdan takip edilebilmesi gibi işlemlerin fintech’ler tarafından otonom olarak yapılabilmesi, yatırım danışmanlarının müşterilerine yüksek faydalı hizmetler için daha fazla zaman ayırabilmelerini sağlıyor.

Schwab Advisory Services tarafından geçen aylarda yayınlanan araştırmaya göre, bağımsız…


Image for post
Image for post

Charlas Schwab Bankası fintech alanındaki yatırımlarına devam ediyor. Robo-danışmanlık hizmeti sunan firma, “Project Bear” adını verdiği yeni hizmeti ile yatırımcıların hatalı kararlar almasını engellemeyi hedefliyor.

Bu projede geliştirilen yapay zeka temelli algoritmalar yatırımcıların davranışlarını ve demografik özelliklerini analiz ederek hatalı yatırım kararı alabilecek yatırımcıları tespit edebiliyor. Firma bu sayede, marketlerin düştüğü dönemlerde market hareketlerinden ve kendi duygularından etkilenerek yatırımlarını nakite çevirmek isteyen yatırımcılarla iletişime geçip onların uzun vadede getirilerinin azaltmasına neden olabilecek yatırım kararları almalarının önüne geçmeyi hedefliyor.

Charles Schwab tarafından 2018 yılında denenmeye başlanan bu program umut vadeden sonuçlar verdi. Marketlerin ani ve sert düşüşler yaşadığı dönemlerde firmanın iletişime…


Image for post
Image for post

Yaklaşık 5 yıl önce, Betterment ve Wealthfront gibi öncü firmalar ABD’deki geleneksel portföy yöneticileri ile rekabet edecek kadar büyüdüklerinde, robo-danışmanların popülaritesi iyice arttı. Geleneksel bankacılık ürünleriyle kıyaslandığında robo-danışmanlık platformları çok daha düşük maliyetli, tam otonom hizmetler sunmaktaydı ancak bu hizmetler neredeyse hiç insan etkileşimi olmadan veriliyordu.

Bu nedenle birçok geleneksel varlık yöneticisi robo-danışmanları çok önemsememişlerdi. Onları, sadece maliyet duyarlılıkları çok yüksek olan yatırımcıların tercih edeceği ve ekonomi iyi gitmediği zaman müşterilerini ellerinde tutamayacak “kara kutular” olarak görüyorlardı. Yine de, öncü olmak isteyen bazı banka ve yatırım kuruluşları kendilerine ait robo-danışmanlık platformlarını piyasaya sürdüler. Bu girişimlerden bazıları ciddi başarılara imza attılar…


Image for post
Image for post

JPMorgan Chase, bankacılık müşterilerinin yatırım ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bir Robo-Danışmanlık platformu olan You Invest’i piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Bankanın internet sitesinden ve mobil uygulaması üzerinden hizmet verecek olan platform, yatırımcıların portföylerini, onların finansal ihtiyaçlarına ve risk profillerine uygun pasif fonlardan oluşturuyor. Yurt dışında ETF, ülkemizdeyse Borsa Yatırım Fonu (BYF) olarak bilinen bu fonlar sayesinde, dünyadaki çoğu robo-danışmanlık platformu gibi You Invest de müşterilerine ucuz ve verimli yatırım danışmanlığı hizmeti verebilecek.

1 yılı aşkın süredir geliştirme aşamasında olan platform piyasaya sürülmeden önce Brooklyn ve New York’da faaliyet gösteren 27 farklı JP Morgan Chase şubesinde teste tabi tutuldu.

You Invest’in hizmetlerinden yararlanabilmek için…


Image for post
Image for post

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs dijital bankacılığa oluşturdukları “Marcus” adlı platform ile adım attı. Daha geniş bir müşteri kitlesine hizmet vermek amacıyla oluşturulan platformun başarısı bankacılık sektörünün gidişatı hakkında önemli sinyaller veriyor.

Goldman Sachs bugüne kadar sadece çok varlıklı kişilere yatırım bankacılığı hizmeti sunan bir firmaydı. Daha çok müşteriye ulaşmak isteyen firma, artık Marcus sayesinde kullanıcılarının 1 Dolar değerinde hesap açmalarına bile olanak sağlıyor.

Marcus bankacılık sektöründeki birçok finansal hizmeti sunabilen müşteri odaklı dijital bir platform olma yönünde ilerliyor.

Marcus’un kurucusu Goldman Sachs daha başarılı bir altyapı sunmak amacıyla pek çok Fintech firmasına yatırım…

Oneriver

Gelin, geleceğinizi birlikte şekillendirelim. Öneriver hep yanınızda.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store