Bu güne kadar Schema.org ve data-vocabulary.org gibi yapılandırılmış veri şemalarını kullanan Google, 6 Nisan 2020 itibariyle sadece Schema.org’u kullanacağını duyurdu. Yani artık data-vocabulary.org şeması Google için uygun olmayacak.

Şu anda web sayfalarınızda data-vocabulary.org şemasını kullanıyorsanız, Search Console veya Yapısal Veri Test Aracı kullandığınızda şu şekilde bir uyarı alacaksınız;

“data-vocabulary.org şeması kullanımdan kaldırılmış olup artık Google tarafından desteklenmemektedir. schema.org türlerini kullanmak için lütfen yapınızı taşıyın.”

Google bu değişikliğin sebebini çok kısa ve öz bir şekilde şöyle açıklamış;

Structured Data ( Yapısal Veriler ) Hakkında Bilgi Sahibi Olmayan Arkadaşlar İçin Özet Bilgi:

Arama motorları, bir sayfanın içeriği hakkında daha çok bilgi sağlamak ve sınıflandırmak için yapılandırılmış veri şemalarından yardım alır.

Örneğin bir yemek tarifleri sitesi için yapısal veriler kullanıldığında, bu sayfa arama sonuçlarında standart gösterim tipinden farklı olarak zengin içerik tipinde listelenir.

Yani bu yemek tarifi için kullanılan malzemeler, yemeğin pişirme…


6 Aralık 2018 tarihine kadar bir eklenti olarak kullanılabilen Gutenberg Editör, WordPress’in son sürümü olan 5.0 ile birlikte varsayılan editör olarak kullanılmaya başlandı.

Uzun yıllardır neredeyse tüm sürüm arttırımlarını güvenlik açıklarına yönelik yapan WordPress, son sürümü 5.0 ile ezber bozdu.

Bundan önceki sürümlerde WordPress kullanıcıları, mevcut güncellemelerini yapıp neredeyse hiç bir değişikliği fark etmeden site kullanımına devam edebilmekteydi. Fakat son sürüm olan WordPress 5.0 ile birlikte varsayılan olarak gelen Gutenberg editör, yıllardır Klasik Wordpress Editörünü kullanan site sahipleri için alışık olmadıkları bir kullanım deneyimi sunduğu için, bu güncellemeyi daha önemli bir hale getirdi.

WordPress’in eski sürümünü kullananlara, yönetim paneline giriş yaptıklarında bu güncellemenin duyurusunu aylar öncesinden yapılmaya başlamıştı.

İnsanların büyük bir bölümü alışık oldukları şeylerin değiştirilmesindan…


React v16.7.0-alpha versiyonunda yer alan “Hooks” kavramına şimdiden göz atmanızda fayda var.

25–26 Ekim'de “React Conf 2018” gerçekleştirildi ve React takipçilerini heyecanlandıran yenilikler de boy göstermeye başladı.

React ekibi, özellikle performans odaklı geliştirmelere çok önem veriyor ve bu zamana kadarki versiyon yeniliklerinin büyük bölümünde bunu hissettik. Ayrıca yazılımcıların da temiz ve anlaşılabilir kod yazma deneyimini geliştirmeye çalışıyorlar. İşte Hooks kavramı da bu uğraşın en yeni meyvelerinden birisidir.

Hooks Nedir?

Hooks, class base component yazmaya gerek kalmadan, functional component içerisinde state, lifecycle methods ve diğer React özelliklerini kullanmanıza olanak veren yeni bir özellik önerisidir.

React 16.7 versiyonunda yer alması muhtemel olan Hooks önerisi, geçen hafta (26 Ekim 2018) React’ın resmi döküman sayfasındaki yerini aldı.


Bu yazımda CSS Flex kullanımındaki “Container” ve “Item” kavramlarına odaklanarak, CSS Flexbox Property’lerindeki kafa karışıklıklarını gidermeye gayret edeceğim.

CSS Flexbox modülünden önce, inline veya block eleman yönetiminde yetersiz ve uğraştırıcı bir kullanım söz konusuyken, esnek ve duyarlı bir yapıya sahip olan flexbox’ın çıkışından sonra bu işlemler çok daha kolay uygulanabilir hale geldi.

“Flex Container” ve “Flex Item” Kavramlarının Farkına Varmak


Variable Fonts kavramı web dünyası için daha yeni diyebileceğimiz fakat geleceği gayet parlak olan bir konu. Bu yazıdaki amacım, değişken yazı tipleri kavramı konusundaki farkındalığı arttırmak olup, daha çok bilgi sahibi olmak isteyenler için yazının altında bir çok kaynak linki paylaşacağım.

Variable Fonts Nedir?

“Tek bir yazı tipi dosyasının, bir yazı tipi ailesi (içerisinde birden çok varyasyon barındıran) gibi davranmasına olanak sağlayan ve alternatif eksenler kullanmaya imkan vererek, sıra dışı kabiliyetler sunan yeni bir teknolojidir.”

Bu tanıma bir örnek vererek değişken yazı tipleri kavramını kafamızda dahada netleştirebiliriz;

Web sitenizde web font olarak Open Sans yazı tipini kullanmak istediğimizde bu font ailesinin 10 bireyinden en az 3–4 tanesini kullanmamız gerekecektir. Başlıklar, alt başlıklar, paragraflar v.b gibi eleman tiplerinin birbirlerinden farklı olacağını düşünürsek, kullandığımız font ailesinin aşağıdaki bireylerine ihtiyaç duyacağımızı varsayabiliriz.
- OpenSans-Light
- OpenSans-Ragular
- OpenSans-Bold
- OpenSans-Italic

Bu senaryoda web sayfanız, kullandığınız font gereksinimi…


Bu sektördeki endüstri standartları çok net olmadığından olsa gerek, “Front-end Developer” kavramının, kesin bir tanımını yapmak çok zor. Zaten herhangi bir iş ilanı sitesinde front-end araması yaparsanız, koca koca şirketlerin nasıl da birbirinden farklı iş kabiliyetleri sıraladıklarını görürsünüz.

Tanımında, hatta yazılışında bile ( front-end, front end, frontend :)) bir standart yakalanamamış bu iş dalında eskiden şu yetenekleri belirtmek yeterliydi. HTML, CSS ve JavaScript.

Çok uzak değil yaklaşık 3–5 yıl öncesine kadar bir front-end uğraşanının zamanının ve enerjisinin tamamına yakınını bu üç teknoloji alırdı. Ama günümüzde bu üçlü, front-end kümesinin sadece birer parçası haline geldi.

Artık bir proje geliştirirken, yeni nesil front-end uğraşanının kafasında, aşağıdaki maddelere benzer çok sayıda soru yer tutmaktadır;

  • CSS üretmek için hangi Pre-processor’ü seçmeliyim?


Sözde Elemanlar ile Sözde Sınıfların Ayırımına Dikkat!

::before & ::after, bir web sayfasının DOM’unda yer almayan, yani HTML kodları içerisinde fiziksel olarak bulunmayan fakat, CSS aracılığıyla sayfanın ön yüzünde görülen sözde (sahte) HTML elemanlarıdır.

En basit şekliyle girdisi ve çıktısı aşağıdaki gibidir;

HTML:

<div>Batu </div>
div::before {
content:"Hoş geldin ";
}
div::after {
content:"bebek.";
}

Default kullanımdaki şekli gereği ::before, seçilen elemanın önüne, ::after ise seçilen elemanın sonuna eklenir.

:before, :after ? ::before, ::after ?

Tek “:” ile çift “::” kullanım şekline bir çok yerde denk gelmiş fakat ikisi arasındaki farka pek de kafa yormamış olan arkadaşlar, bu bölüm sizin için:)

Yazının alt başlığında dikkat çekmeye çalıştığım…


Yaşadığınız şehir, okuduğunuz okul veya şu anda yaptığınız iş ne olursa olsun, her zaman aklınızın bir köşesinde, farklı birşeyler yapma fikri olabilir. Eminim ki çağımızın en likit uğraşlarından biri olan e-ticaret fikri, seçenekler arasında ilk sıralardaki yerini alacaktır.

Peki, bu en popüler fikri biraz daha cazip hale getiren “Evde E-Ticaret” düşüncesine ne demeli? Kulağa hiç de fena gelmiyor.

2015 yılında sevgili eşim için bir uğraş olması maksadıyla biz de kafamızdaki tilkilerden birine kulak verdik.

Bu iş eşimin de benim de kafamıza yatmıştı . Evlenirken yaptığımız gibi, bu işe girerken de sıfır sermayeyle başlayacaktık :) Şanslı olduğumuz taraf şu an ki mesleğimdi ( Frontend Developer & UI Designer). Yani e-ticaret işine başlamak için gerekli olan e-ticaret sitesine…

Onur Kaplan

Front-end Developer & UI Designer

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store