Neden Scrumda Fibonacci Serileri kullanıyoruz?

Bu hafta sonumu yeni projemizdeki kullanıcı hikayelerini çıkarmak ve gözden geçirmeye ayırdım. Çalışırken aklıma bir soru takıldı?

Neden puanlama için Fibonacci dizisi kullanıyoruz?

İlk önce Fibonacci dizisi nedir onu bir anlatayım. Kendisinden önceki iki rakamın toplamıyla oluşan dizidir.

0
1
1 = 1 + 0
2 = 1 + 1
3 = 2 + 1
5 = 3 + 2
8 = 5 + 3
13 = 8 + 5
21 = 13 + 8
...
...
http://www.homeschoolmath.net/teaching/fibonacci_golden_section.php

Yani bir kullanıcı hikayesindeki Story Point veya Business Value için değerlerme yapmanız gerektiğinde 0, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, ... şeklinde devam eden Fibonacci dizisi kullanıyoruz.

Ufak bir araştırma yaptığım zaman insan beyninin iki değer arasında farkı en rahat bu diziyle ayırt ettiğini öğrendim. Şüpheci bir insan olduğumdan hemen bir kaç deneme yaptım.

Örnek:
Aşağıdaki konuşmaya lütfen puan veriniz?
A dizisi > 1, 2, 3, 4, 5
B dizisi > 1, 2, 3, 5, 8

Şimdi cevap olarak A dizisini kullandığımızı varsayalım. İyi bir puan vereceğiz diyelim 4 mü verelim 5 mi? Karar vermesi zor değil mi? Peki Fibonacci serisini kullansaydık; 5 mi vereceğiz 8 mi diye sorsam her halde karar vermeniz daha kolay olurdu.

Bunu ekip şeklinde tartıştığınızı düşünün. Bir hikayenin değerini karar verirken 4 ile 5 yerine 5 ile 8 arasında değer belirlemek eminim çok daha kolay olacaktır.

Fibonacci serisiyle ilgili internette bir çok kaynak var. Altın orandan tutun, matematik, mimari, doğaya kadar atıflar var. Ben bu makalede sadece Scrum ve ekip olarak bir şeylere puan, değer vermek için neden Fibonacci dizilerine seçtiğimize odaklandım.