Dünyayı Dolaşıyorum — Mısır

Bu zamana kadar Almanya, Hollanda,Çekya, Yunanistan, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, İtalya, Sırbistan gibi ülkelerde bulunma şansı yakalamıştım. Bu sefer farklı bir kültür,farklı bir coğrafya görmek istiyordum. Araştırmalar sonucu Mısıra Sharm-El Sheik’e gitmeye karar verdik. Forumlarda hep yazardı Mısır vizesi çok zor çıkar başvurunuzu erken yapın diye. Yaklaşık 33–34 gün önceden Mısır Vizesi için başvurumuzu yaptık ve tatil gününü beklemeye başladık. Uçak biletlerini Pegasustan ortalama bir fiyata aldık. Otel için de genel müdürü Türk olan Iberotel ile anlaştık fakat vizemiz bir türlü çıkmak bilmiyordu. 2 kere konsolosluğa bilgi almak için gittik fakat sürekli süreci geçiştirdiler. Neyseki gideceğimiz gün saat 15:00'da vizemiz çıktı ve koşa koşa Bebek’e pasaportlarımızı almaya gittik.

Pegasus Hurgada aktarmalı olarak Sharm’a varıyor. 11 gibi bindiğimiz uçaktan saat farkı etkisiyle 4 gibi inerek bizi alan otel transfer servisi ile otelimize geçtik. Gelmeden önce kafamızda çok fazla soru işareti vardı. Otel nasıl,merkeze yakın mı,insanları nasıl,denizi belirtildiği kadar iyi mi vs. diye. Size şunu çok net söyleyebilirim hayatımda gittiğim en güzel tatil oldu. Hem planlamamız çok iyidi,hem tur ve otel kalitesi üst düzeydeydi.

Daha önce Türkiyedeyken konuşup turların bir kısmını ayarlamıştık. İlk olarak yat turuna çıktık. Genelde tüm tekne turları zaten aynı yerlere götürüyor. Tiran adası olarak bilinen bölgede 15 dk,Hyatt-Regency oteline yakın bir noktada da 15 dk tüp ile daldık. Hayatımda ilk kez tüple dalış yaptım ve hiç bir sıkıntı yaşamadım. Gerçekten çok güzel bir deneyim. Sualtı belirtildiği gibi efsane gözüküyor. Mercan resifleri,balık çeşitliliği bakmaya doyamayacağınız bir manzara oluşturuyor. Tekne turundaki yemek her ne kadar memnun etmese de günümüzün 4–5 saatini suda geçirdik. Tekne turları, parasailing ,muz vb. aktiviteleri Türkiye’ye göre gerçekten çok uygun. Hayatımdaki bir çok ilki bu gezide yaşadım.

İkinci tur olarak ertesi gün Safari turuna çıktık. Yine otelden alıp Safarinin yapılacağı alana araba ile bıraktılar. Organizasyonlar tam vaktinde ve sorunsuzdu. Mısırda bu kalitede bir planlama giderken hiç beklemiyordum açıkçası. ATV arabalarımız ile önce pratik yaptık sonra çölde yola koyulduk. Bir noktada mola verdik ve herkes develere binerek fotoğraflar çekildi. Yolumuza devam ettik ve bir tesiste mola verdik. Burada yerel yemekler yedik,ateş dansları izledik,nargile içtik. Daha sonra aynı rota üzerinden bu sefer gece alana döndük. Çok keyifli bir deneyimdi. Mısıra gidipte aktiviteleri değerlendirenler için Bedevi turunu kesinlikle değerlendirmeye almalarını öneririm.

Son tur olarak Kahire gezisine gittik. Gitmeden önce aklımızda çok fazla soru işareti mevcuttu. Özellikle Piramitler bölgesinde insanların zorla satış yaptığı,sözlü olarak taciz ettiği vb. bilgiler mevcuttu. Uçaktan indikten sonra 4 kişilik grubumuzla birlikte rehberimiz Fatıma ile buluştuk. Fatıma Mısır Kültür ve Turizm Bakanlığından onaylı sertifikaya sahip,kendini çok iyi yetiştirmiş 40 yaşlarında bir bayandı. İlk olarak çok kalabalık olmadan Khal Halili çarşısının bir bölümünü gezdik. Nedense rehberimiz yoğun saatlerde çok fazla çarşıda bulunmamızı istemedi,biraz fazla koruyucu yaklaştı.

Daha sonra Mısır Antik müzesine giriş yaptık ve burada rehber eşliğinde gezdik. Bize Tutankamon,Nefertiti vb. firavunlar ile ilgili bilgiler anlattı.

Burada yaklaşık 2 saatlik bir gezi yaptık. Daha sonra servise binerek Nil nehri kenarına gittik. Özel bir tekne bizi alarak Nil nehrinde gezdirdi. Nil nehri şehri tam ortadan 2'ye ayırıyor.

Tekne turunuda tamamladıktan sonra Piramitlere yakın bir noktada yemek yedik. Daha sonra Mısırı Mısır yapan Mısır denince akla ilk gelen nokta olan piramitlere gittik.

Piramitler hakkında detaylı bilgiler aldık. Bu piramitlerden bazılarını gezmek ücretsiz,bazıları ise ücretli. Bizim gittiğimz dönemde bir kampanya vardı ve 2 tane piramiti ücretsiz görme şansımız oldu. Aslında piramitlerin içi tabiki belli bir ölçüde girişe müsaaade ediyor ve biraz o kafanızdaki hayalden uzak. Kapadokya’ya giden var ise hatırlar dar yollardan aşağı aşağı inersin. O şekilde yapılar mevcut ve zor yollardan aşağıya oda gibi yerlere geçiş yapıyorsun. Dışarıdan gözüken heybeti ile içerideki yapı birbirinin yerini bence tam tutmuyor.

Tüm piramitleri fotoğraflayabilmen için panoramik bölge denen bir alan mevcut. Bu alana gitmek için ya deve yada at arabası kullanmak zorundasın ve bunun için ücret ödüyorsun. Mısırda bildiğiniz gibi her şey pazarlıkla yürüyor. 10 liralık mal için kapıyı 100 Tl’den açıp 10 Tl’ye kadar iniyorlar. Bizde hatıra olması için bu turu satın aldık ve çok güzel fotoğraflar çekildik. Sizi oraya deve ile götüren küçük çocuklar bir sürü poz çekiyor ve artık ezberledikleri için hangi noktada hangi hareket ile durmanız gerektiğini tasvir ediyorlar.

Piramitleri gezip bol bol fotoğraf çektirdikten sonra Sfenksleri dolaştık.

Burada da gezip bol bol fotoğraf çektirdik. Daha sonra yolda giderken seçmiş olduğumuz papirüs müzesi ve parfüm yapım müzesine gittik. Aslında 4 tane alternatifimiz mevcuttu. Pamuk t-shirt yapım ve satış müzesi,papirüs müzesi,parfüm müzesi ve küçük biblo vb. satılan bir dükkan. Biz papirüs ve parfümden yana kullandık hakkımızı.

Papirüs müzesinde nasıl papirüsten resimler çizdiklerini,gerçek papirüs ile sahte papirüsü ayırma yollarını öğrendik. Papirüs bitkisinin nasıl papirüs kağıdına getirildiğini step by step takip ettik. Mısırda papirüs bitkisinin önemi çok fazla. Tüm Mısır tarihi eski papirüslerde yazılı.

Daha sonra parfüm müzesine gittik. Burada üretim süreci olarak birşey göremedik fakat dükkan sahibi hangi bitkinin hangi hastalığa iyi geldiği ile ilgili bilgiler paylaştı. Afrodizyak içeren bitkileri tanıttı. Nane özünü sıcak bir suya damlatarak buharını içimize çekmemizi istedi. Vicks etkisi yarattı gerçekten fakat fiyatları çok ucuz olmadığı için almadık.

Bu 2 turu da tamamladıktan sonra sıra artık dönüşe gelmişti. Uçağımıza binip Sharm’a döndük. Sharm ile Kahire 1 saat sürüyor ve shuttle bir planör ile çok fazla yükselmeden uçuyorsunuz. Tur bizi araba ile karşılayarak otelimize ulaştık ve o yorgunlukla kendimizi direkt yataklara attık.

Bu noktaya kadar genel olarak turlardan bahsettim. Biraz Sharm’dan bahsedecek olursak kaldığımız otel civarında Old Town denilen bir bölge mevcut. Burada genelde birkaç lokal yemek yeri ve hediyelik eşya satıcıları mevcut. Hediyelik almak isteyenler kesinlikle burayı tercih etmeliler tabiki pazarlığı unutmadan.

Soho meydanı diye bir bölge mevcut. 200–300 metre uzunluğunda aslında çok bir numarası olmayan bir yer.

2 sene önce düşen bir uçak sonucunda Mısır ile Almanya ve Rusya arasında diplomatik kriz çıkmış. Bu yüzden Almanya ve Rusya’dan Sharma direkt uçuşlar kaldırılmış ve turist sayısında yüzde 50–60'a varan azalma yaşanmış. Bu sebeple otel fiyatları aşağıya düşmüş ve şehir baktığınızda boş. Çok fazla turist mevcut değil.

Gece mekanlarının olduğu,Little Buddha,Hard Rock gibi yerlerin bulunduğu Naama bay tarafı biraz daha kalabalık fakat buradaki satıcılar sürekli peşinizden gelerek sizi mekana davet etmek istiyorlar. Herhangi birisiyle göz teması vb. kurarsanız paçanızı kurtarmanız biraz zor. O yüzden gezerken biraz rahatsız olduk ve çok fazla bu bölgede kalmadık. Hardrock’ta birer içki içtik sadece. İçki fiyatları Türkiye’ye göre oldukça uygun. Nargile çok fazla tüketiliyor. Mango suyu çok meşhur fakat biz beğenmedik. Akışkan bir aroması yok.

Son olarak Sharm’daki deniz ile ilgili birkaç şeyden bahsetmek istiyorum. Sıcacık ve tertemiz bir suyu var. Mercanlı ve mercansız olarak genelde 2 bölümleri mevcut. Mercanlı bölgelerde deniz ayakkabısı ile girmeniz gerekiyor. Kesinlikle Snorkel götürülmesi gerekiyor. Deniz altı hayal edemeyeceğiniz derecede güzel,asla pişman etmiyor. Eğer amacınız yüzmek,doğal güzellikleri ve tarihi görmek arada da gece dışarı çıkayım ise kesinlikle doğru bir destinasyon.

Fotoğraflar için instragram hesabıma bakabilirsiniz : https://www.instagram.com/cakirogluonur/?hl=en

Like what you read? Give Onur Çakıroğlu a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.