Stackoverflow’u bu yüzden seviyorum

Eğer işini seven bir yazılımcıysanız Project Euler’i biliyorsunuzdur. Normalde her soruyu araştırma yapmadan çözmeye çalışsam da arada yardım almaya eğilimim oluyordu. Almamaya çalıştım, çalıştım; geçtiğimiz gün bir kodumun tamamen doğru çalıştığından eminken bir türlü doğru sonucu bulamadım. Basit bir döngü, eminim, sonuç hatalı. En sonunda çileden çıkıp Stackoverflow’da sordum.

Öncelikle başlığı Project Euler’deki sorudan söz ederek açtım. Metne de soru için yazdığım kodu yolladım ve çıktısını da ekledim. Bir anda bir sürü kişi yorum yaptı, çözümü ekledi, sildi… İşte yorumlardan bazıları:

İlk yorumdaki linke tıkladım ve açıkça Project Euler’le ilgili bir konuya değinmişti.

Evet, Stackoverflow’un ve kullanıcılarının bu hassasiyeti karşısında hatanızı kabul edip kenara çekilmemeniz mümkün değil. Project Euler kendinizi zorlamanızı amaçlayan bir site. Ne kadar mantıksız bir sorunla karşılaşırsanız karşılaşın yardım almayı değil düşünmeyi denemeniz gerekiyor.

Gerçekten yardım etmeyi isteyen insanlar kendi çözebileceğiniz sorunlarınızı çözmeyerek yardım ederler aslında. En azından yazılımcılar bu konuda çok iyiler ve yaptığım işi bu yüzden çok seviyorum.