Karikatür Bul!

Ortaya Çıkış

Türkçe karikatürler için arama motoru eksiğini gidermek amacıyla 2010 yılı Haziran ayında başladığım altyapı çalışmalarını Temmuz ayında bitirdim ve karikaturbul.net sitesinde yayına başladım. Sosyal ağlar ve karikatür sitelerinde yer alan karikatürlerden başladığım indeksleme çalışmaları sonucunda 2 Ağustos günü 1487 karikatüre ulaştım ve EkşiSözlük’te başlık açarak duyuru yaptım.

İlk günden itibaren tüm indekslenen karikatürleri; dialoglar, karakterler, çizerler, dekor, kıyafetler, renk, karikatürün geçtiği ortam ve espriler aracılığıyla ulaşılabilir hale getirdim:

Büyüme ve Gelişme

İlk 100 günün sonunda 21 bin ziyaretçi ve 40 bin arama sonucuna ulaşan Karikatür Bul’a ait diğer 100 gün bilgilerini aşağıdaki infografikte bulabilirsiniz:

  • Öncelikle “Rastgele” sayfası açıldı ve kullanıcılara iyi vakit geçirmeleri için arama yapmaksızın karikatür okuma şansı verildi.
  • 2011 yılında en çok ziyaret edilen karikatür sitelerinden olan yigitozgur.net ile ortak bir çalışma yapıldı ve sitelerinde yer alan 1000′den fazla karikatür için arama hizmeti geliştirildi.
  • Sitede yer alan karikatürler internette yer alan diğer kaynaklardan indekslendiği için kaynakların kullanıcılara gösterilmesi sağlandı.
  • Kullanıcıların beğendikleri ve tekrar ziyaret etmek istedikleri karikatürleri kaydedebilmeleri için “Bookmark” sistemi geliştirildi ve kullanıma sunuldu.
  • Amatör çizerlerin arama indeksine dahil olması ile zenginleşmenin getireceği fayda düşünülerek “Sizden Bizden Çizerler” isminde bir çalışma başlatıldı.

Sosyal Medya’da Karikatur Bul!

  • Kurulduğu günden itibaren sosyal medyayı etkin olarak kullanan Karikatur Bul, Condicon Agency’nin profesyonel desteğini alarak sosyal medyadaki etkinliğini ileriye taşıdı.
  • Proje bittiğinde yaklaşık 500 beğeneni olan bir Facebook sayfasına ve 7.000 takipçisi olan bir Twitter hesabına sahipti.
  • Ekşi Sözlük başta olmak üzere internet sözlüklerini de kullanan Karikatür Bul, düzenli güncellenen bir blog sayfasına da sahipti.

Projenin Sonlanması

29 Şubat 2012 günü Penguen dergisinden telif hakları ihlali hakkında yapılan ihtar sonucunda proje durduruldu. Sitede yer alan karikatürlerin kaldırılmasını isteyen Penguen yönetimine, karikatürlerin sitede yer almadığı, internette yer aldığı için indekslendiği belirtilmiş olsa da kanunen yasak olan bir içeriğe yönlendirme yaptığı düşünülerek proje tamamen durduruldu.

Sonuç

Projenin yaşam süresi olan 593 gün boyunca tam kapsamıyla bir projeyi yönetmeyi, altyapıyla ilgili sorunları çözmeyi, kullanıcı memnuniyetini ve kullanıcıyı sisteme dahil etme çalışmalarını öğrendim. Ayrıca internet girişimlerinin gereksinimleri, para kazanma yöntemleri, gelir-gider dengeleri hakkında tecrübe sahibi oldum.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated OnurYılmaz’s story.