Metformina

Organiczny związek chemiczny. Dimetylowa pochodna biguanidu. Uzyskiwana z rutwicy lekarskiej Galega officinalis. Początkowo była wykorzystywana do zapobiegania niepoprawnym objawom moczu związanym z cukrzycą. Do tej pory stosowana z powodzeniem w leczeniu cukrzycy typu 2. Przez większość czasu wszelkiem badania kliniczne koncentrowały się na jej efektach leczniczych w zakresie cukrzycy.

Dopiero od niedawna zwracano na jej uwagę w zakresie przedłużenie życia. Pod auspicjami programu TAME Targeting Aging With Metformin doktor Nir Barzilai wykazuje pozytywną korelację pomiędzy przyjmowaniem metforminy oraz wydłużeniem życia. Badania pokazały że u pacjentów zanotowano od 24% do 36% redukcji ogólnych przyczyn zgonów oraz od 40% do 57% redukcji zgonów spowodowanych rakiem.

Inne badanie którymi przewodził doktor Zhong wykazały że zarzywanie metorfiny wpływa na proces metylacji DNA. W bardzo eleganckim badaniu wykazalno, że Metformina indukuje zmiany metylacji DNA w całym genomie poprzez modulowanie aktywności hydrolazy S-adenozylohomocysteiny (SAHH), enzymu degradującego S-adenozylohomocysteinę (SAH). Jak się okazuje, SAH jest pośrednikiem molekularnym w cyklu metioniny i jest produktem ubocznym metylotransferazy DNA przenoszącym grupę metylową z metioniny do cytozyn DNA. Jeśli cykl metioniny spowalnia z powodu gromadzenia się homocysteiny lub jeśli poziomy SAH narastają z innych przyczyn, DNMT3B jest bezpośrednio hamowany przez hamowanie zwrotne przez SAH. DNMT3B jest jednym z głównych enzymów do metylacji DNA de novo i jedynym z 3 DNMT, który zwiększa się wraz ze starzeniem. Oto schemat wpływu SAH na DNMT3B.

Rapamycyna — to inny środek który jest interesujący pod względem zastosowania w kuracji przedłużającej okres sprawności fizycznej oraz psychicznej.

Obszerny artykuł na temat długowieczności dostępny jest pod tym adresem. Opisuje on w sposób kompleksowy sposób jaki mietodami można w naturalny sposób przedłużyć swoje życie.

Linki:

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02432287?term=metformin&cond=longevity&rank=1

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01765946?term=metformin&cond=longevity&rank=2

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02511665?term=metformin&cond=longevity&rank=3

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27775072