Markalar İçin Mayın Tarlası ‘’ Youtube ’’

Bilindiği üzere dijitalleşen hayatımızın vazgeçilmezleri arasında instagram,facebook,twitter,snapchat gibi uygulamalar yer alıyor. Ancak bizi en çok kendine bağlayan ve hayatımızda ciddi manada yer edinen ortam Youtube.

6–12, 12- 24, 24-48 yaş aralığındaki 3 grubunda ciddi manada youtube izleyicisi olduğu yadsınamaz bir gerçek.Aynı zamanda bu yaş grupları youtube’u yalnızca içerik tüketmek için değil,içerik oluşturucu olmak içinde kullanıyor. Bu durum markaların iştahını epeyce kabartıyor.

Özellikle söz konusu gençler olduğunda markaların gözü kapalı sığındığı liman Youtube. Peki markalar bu ortamda hedef kitleye bu kadar kolay ulaşabileceklerini düşünüyorlar mı ?

Bence düşünüyorlar.Gözleri kör bir şekilde ‘’abi youtube a koyarız reklam gerisine karışma’’ kafasıyla hedeflerine doğru koşuyorlar. Hedef kitle bir ovada onların saldırmasını bekliyor sanarak,önlerinde engel olmadan yalnıza koşuyorlar.

Ovadaki mayınları kim temizledi ?

Evet geldik kullanıcı deneyimlerine. Ben ahmetim. Çayımı almışım, kaçırdığım dizinin tekrarını izliyorum. Pc yi sehpaya sabitledim arkama yaslandım. Çayımdan bir yudum alıyorum. Kurabiyeye uzanıyorum. Kafamı bir saniye çevirmemle ‘’ Coca Cola — Tadını Çıkar ‘’ reklamı ekranımda. Tamam abi olur böyle şeyler, mouse nerdeydi dur geçeyim devam edeyim, arkama yaslandım tekrar ohh hayat ne güzel, kurabiye üzümlü galiba derken, hooop ikinci reklam.Allah allah, neyse ben devam edeyim derken 3,4,5 …. Marka kendini duyurmaya çalışırken, insanları taciz eden, rahatsız eden bir hal alıyor. İzlemek zorunda bırakılan reklamı ‘’ abi youtube da izlenme oranları çok iyi ‘’ diyerek iyi bişey sanıyor ve gün sonunda bu adam dolgun bir maaşla evine dönüyor.

Durum böyle olunca daha demin mayınlı araziye dalan marka birden kolunu bacağını patlayan mayının etkisiyle kaybetmiş oluyor. Hedefine en doğru şekilde ulaşmayı beceremiyor. Bakın ulaşamıyor demiyorum. Hayal ettiği etkinin tam zıttıyla kullanıcıya dokunabiliyor.

Peki ne yapmak gerek ?

Sıkı bir youtube kullanıcısı olarak, ajansların hala youtube dünyasını anlamadığını kaygılı bir şekilde takip ediyorum. Bu mantık 50 yaşındaki emekli olmaktan gün almış insanlar tarafından mı öne sürülüyor açıkçası bilmiyorum. Ama youtube’de mayınlı araziden güvenli bir şekilde geçmek isterseniz,yolu bilen birine danışsanız iyi edersiniz.

Onlar kim mi ? ‘’Youtuber’’ lar.

Yaratıcı içerik üreticilerine markalar olarak sponsor olmaktan çekinmeyin. Reklam senaryolarınızı onların üzerine kurgulayın. Gençler reklam aralarını sevmedikleri için youtube’u tercih ediyorlar çoğunlukla. Artık onların gözlerine reklam sokmak yerine, onların izlemeyi tercih ettiği içeriklerin içlerinde senaryo segmentasyonuyla yer alın.

Bunu yapan 3–5 marka var. Onları alkışlarken sözlerime son veriyorum.

İlginç bir bilgi

Actinomycetes : Yağmura kokusunu veren bir bakteri.

Güzel bir şarkı

https://www.youtube.com/watch?v=raNGeq3_DtM

Sevgiler