Як я фейлив на хакатонах

Ostap Andrusiv
6 min readFeb 27, 2018

--

TL;DR. Цей пост про найпопулярніші помилки на хакатонах і як їх уникнути. Навіяно власним досвідом і нещодавнім #HackED. Продовження до цієї історії.

Спочатку — фейл на демо, а тепер — 404 сайту Олімпіади.

Місяць тому знову був ментором на хакатоні. Цього разу — #HackED від Центру Підприємництва УКУ. Тема хакатону — “Нова освіта в Україні”. Дуже дякую організаторам за довіру, учасникам — за рух до цілі, менторам — за цікаві розмови і досвід. Надіюсь, зміг бути корисним.

Порахував, що це вже десь 9-ий хакатон, в якому взяв участь: мінімум в 5-ти був учасником, 2 організували в GDG Lviv, на 2-ох був ментором.

Хакатон закінчився. Я сидів і згадував свої попередні хакатони: помилки, перемоги, недоспані ночі. І чомусь захотілось замість звіту про #HackED написати історії того, як можна фейлити на хакатонах. Бо роки йдуть, а люди не міняються.

Здається, після цього хакатону в Києві з’явився GDG Lviv. Київ, 2012.

#1: не спав

Перші два 48-годинні хакатони в житті я старався спати по мінімуму. Вірив, що ми зможемо працювати всі 48 годин. Але результат — це не функція від часу.

Насправді, ти можеш прожити 24 години не засинаючи. Ще й всі організатори хакатонів в наш час затарюються редбулом під зав’язку. Та люди в середньому можуть займатись сфокусованою розумовою працею не більше 4–6-ти годин щодня. Сорі, але «#їбошневпинно 24 години без сну» не працює.

Тепер мій план сну для хакатону виглядає так:

  1. Щовечора цілитись йти спати в 23:00. Якраз поки всі дороблять “ну вже останній коміт!”, то о 02:00 в ліжко попадете.
  2. Висипатись щоночі 6 годин, а краще — 8.

Виспавшись, людина може адекватно мислити і придумувати рішення. А ще вдома в душ можна сходити. Дуже необхідна річ на довгих хакатонах.

#2: приходив з непровалідованою ідеєю

Найкращі результати найчастіше показують команди, які мають доменні знання і стикаються з якоюсь проблемою: вчителі, аграрії, психологи, лінгвісти. Вони можуть не знати, як за допомогою технологій вирішити ці проблеми, але вони розуміють біль!

Приклад ідеї: он-лайн атестація вчителів
Вчитель повинен вчитись 150 годин кожні 5 років. Давайте дозволимо вчителям сертифікуватись за допомогою хороших онлайн-курсів, а не застарілих офлайн програм.

Команда “Гільдія Вчителів” працювали на #HackED над цією ідеєю. Вони— моя улюблена команда. Завдяки цим вчителям я знову повірив в освіту в Україні.

“Гільдія Вчителів” виграли приз глядацьких симпатій. Львів, 2018.

Ідеально, якщо ці ідеї ще й підкріплені аналізом ринку, бізнес планом, виходом на ринок. Хоча, якщо у вас є зрозуміла проблема, то ці 3 штуки за час хакатону можна оцінити.

TL;DR: знайдіть реальну проблему, подумайте над способами вирішення, оцініть ринок і придумайте бізнес план (Business Model Canvas FTW!). І тоді подавайтесь з ідеєю на хакатон. Не маєте ідеї — приєднайтесь до команди, в якої вона є, і допоможіть їм своїми скілами.

#3 фокусувався на технічних деталях

Фокусуємось на технічних деталях. Варшава, 2014.

На Garage48 хлопці з нашої команди за час хакатону зробили колосальний об’єм роботи. Ми були одними з небагатьох, хто показав реальне робоче live демо. Але продуктові хакатони виграють не команди, які показали робоче демо, а команди, які:

  • провалідували проблему і ринок,
  • змогли залучити аудиторію і користувачів,
  • змогли монетизувати частину аудиторії чи отримати letter of intent (цей пункт взагалі ідеальний, але такого ще на власні очі не бачив).

Якщо йдете на продуктовий хакатон — не переживайте за технічну реалізацію. Звичайно, розробити PoC дуже важливо. Але, якщо не встигаєте/не маєте технаря в команді, то робіть клікабельний прототип, провалідуйте з ментором-девелопером «чи це можна задевелопити?», і тестуйте той прототип на сотнях людей.

Коли команда вчительок зробила клікабельний прототип на Tilda і зібрала 1000+ відповідей у своєму онлайн-опитуванні, в мене відвисла щелепа.

#4 не знав, що робити в команді

Ви – Команда. Працюйте як команда:

  • Визначте ціль, над якою працюєте, і чітко її комунікуйте. Щоб не було такого, що половина команди робить одне, а половина — інше.
  • Працюйте за принципом: одна людина – одна відповідальність. Колективна — не працює.
  • Заспокоюйте своє буйне его.
  • Чітко комунікуйте, слідкуйте, щоб всі завжди розуміли, над якою проблемою ви працюєте. Бо часто команди за період хакатону змінюють початкову ідею-проблему кілька разів.
  • Чітко комунікуйте, домовляйтесь.
  • Чітко комунікуйте, будьте людьми.
  • Не будьте «лебедем, раком і щукою».

#5 брав в команду людей, які не знали, що робити

Хакатон — це стиснута в 100х версія життя вашого продукту. 1 година — як 1 тиждень. Якщо в житті ви кілька днів будете спілкуватись з кандидатом, то приділіть на хакатоні хоч 5 хвилин на розмову з людиною/командою, а не просто погоджуйтесь: “Так, працюємо.”

Якщо ви хочете зробити класну команду, яка впевнено рухається до своєї цілі, то ставтесь відповідально до підбору людей. Хакатони дуже обмежені в часі, часто нагадують хаос, особливо перші кілька годин. І дуже важливо звести ідеї з вмотивованими людьми.

Ситуація №1: ви берете людину в команду.

Перш ніж сказати «так», спитайтесь, як мінімум:

  • Чому ти хочеш приєднатись до нашої команди? Яка в тебе мотивація?
  • Що ти вмієш робити? Як можеш нам допомогти?
  • Покажи приклади.

Дуже складно сказати “Сорі, ми тебе не візьмемо.” Всі бояться озвучувати відмову. Але, повірте, краще відмовити, дати людині шанс знайти іншу команду, ніж сидіти і буркотіти потім “якого чорта людина сидить, нічого не робить, тільки всіх напрягає”.

Ситуація №2: ви долучаєтесь до команди.

Тепер з іншого боку: ви прийшли на хакатон в надії приєднатись до когось. То послухайте пітчі людей на початку і прийдіть зі своїм пітчем до них.

Опишіть свою мотивацію, характер та вміння. Нижче — готовий шаблон вашого пітчу. Підставте свою історію.

Привіт, мене звати ____. Сподобалась ваша ідея ____, тому що ____. Почув, що вам потрібна допомога з ____. Займаюсь ____, ____ і ____. На людей не кидаюсь, slack люблю. Можу допомогти з ____ і досягнути ____. Можна до вас в команду?

#6 не прогнав пітч для демо 10 разів

BSOD на відкритті Олімпіади в Пекіні, 2008. Source

Ви вкалували 40 годин. З них спали лише 10. Ваші червоні від недосипу і редбулу очі сяють яскравіше за світлофор.

Скоро демо. Час показувати результати роботи.

Сцена ваша на 5 хвилин.

Перехідник на HDMI не працює. Вам дають перехідник на VGA. Час іде.

У клікері сіли батарейки. Час іде.

Інтернет відвалився, сервіс недоступний. Час іде!

На проекторі не видно ваших світло-червоних фотографій на фіолетовому фоні.

Ви хвилюєтесь, говорите десь в сторону. Говорите спиною до людей. Говорите тихо і не в мікрофон. Ковтаєте слова. Розповідаєте неважливі деталі. Вас ніхто вже не слухає.

Таймер пищить – «кінець!» Але ж у вас ще 12 слайдів!…

Кінець.

Це дуже сукупний образ фейлів на демо. Чи можна більшості уникнути? Так, можна:

  • Готуватись до демо — повноцінна робота. Людина з команди, яка буде робити демо результатів повинна займатись виключно цим хоч останніх 4 години перед демо. Краще — більше.
  • Напишіть на листку план розповіді. Потренуйтесь перед дзеркалом, засічіть час. І максимально вирізайте все зі свого тексту, поки можете. Видаляйте речення, як непотрібний код. Кілька разів з 2-ох листків А4 ми доходили до 6-8 тез. Видаляти текст дуже приємно.
  • Тренуйтесь перед дзеркалом, в коридорі, на сходах. Попросіть когось з команди виділити 15хв послухати вас. І дати фідбек.
  • Прочитайте якісь «10 правил публічних виступів», якщо рідко виступали.
  • Підготуйте відео роботи вашого продукту. Інтернет може пропасти.
  • Підготуйте мінімум слайдів з найважливішою інформацією. Без води.
  • А, і ще одне: контрастні кольори і великі букви. Чорний на білому дуже гарно проектується і читається людьми.

Замість висновку: найбільша помилка

Найбільша помилка, яку ви можете зробити, прийшовши на хакатон — це не знайомитись з іншими учасниками.

Найбільше я люблю хакатони за те, що вони працюють як магніт. Людський магніт. У світі не так багато людей, яким справді цікаво щось робити, щось досліджувати, щось змінювати. Люди, яким “не цікаво”, на хакатони не ходять.

Відповідно, коли ви приходите на хакатон, то навколо вас буде дуже велика кількість людей, яким “цікаво”. Знайомтесь з ними, робіть разом проекти, хакатоньте.

І висипайтесь.

--

--

Ostap Andrusiv

Product Engineering thoughts. Hackatons. Mobile Growth Stack.