Küçük başla, büyük düşün! Part 1

2014 Aralık.

O zamanlar içerisinde bulunduğum, mobil uygulamalar üzerine odaklanmış bir startupımız vardı @Firsttie. Aynı zamanda buradaki işlerimi devam ettirirken, bir gün üniversiteden asistan bir arkadaşımızın ofisindeydik. Bir yandan Facebook üzerinden öğrenci arkadaşlarımdan birçok mesaj geliyor, bölümle ilgili yaşadıkları sıkıntılara ortak oluyordum. Diğer taraftan ise “neler yapabilirim”i düşünüyordum.

O an odadaki arkadaşıma “biz neden bir ekip kurmuyoruz, bu ekibi sadece Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencilerine açar, çevremizdeki kişileri de dahil edip beraber projeler gerçekleştiririz” dedim ve o an aklımıza @Misface fikri geldi(MIS:Management Information Systems, yani Yönetim Bilişim Sistemleri). Sıra isim bulmaya geldiğinde ise MIS’in yanına ne ekleyebiliriz diye düşündük, en son aklımıza gelen Misface isminde karar kıldık ve hemen domaini satın aldık.

İlk logomuz:)) (2014)

Artık bir ismimiz vardı ve bir logo gerekiyordu. Tasarım işleriyle hiç uğraşmamıştım, Photoshop’a girip bir şeyler karıştırdım ve ortaya çıkan şey bu oldu:) O zamanlar pek irdelememiştik fakat şimdi baktığımda çok da güzel bir logo değilmiş:))

Başlıyoruz

Birkaç arkadaşıma başlattığımız olayı anlatıp, onlardan da yardımcı olmalarını rica ettim. Sonrasında diğer üniversitelerdeki arkadaşlarımla iletişime geçip, onları da ekibe dahil ettim ve yaklaşık 30–35 kişilik bir ekibimiz oldu. Bölüm adına çeşitli çalışmalar yaptıktan sonra ilginin olduğunu farkettik.

Site Çöktü!!

Bulabildiğimiz bölüm mezunlarıyla tek tek iletişime geçip birçok röportaj gerçekleştirmiştik. Sosyal medya paylaşımlarında organik olarak beklediğimizin üzerinde erişim ve beğeni sayıları alıyorduk. Bunları aynı zamanda siteye de eklediğimiz için beklediğimizden fazla bir trafik oldu ve site çöktü.

Hatırlıyorumda sitenin çöktüğü gece uyku tutmamıştı. “Şimdi ne olacak, insanlar ne gözle bakacak” deyip durmuştum kendi kendime. Ardından sorunun kullandığımız hosting hizmetiyle ilgili olduğunu anladık ve daha iyi bir pakete geçiş yaptık.

Bir süre geçtikten sonra ise biraz daha gaza geldik. “Millet yapıyor, biz neden yapamayalım” dedik ve platformu komple değiştirdik. Artık ana hedefimiz startuplara dijital tarafta destek olmaktı.

Efsane çalışma ortamımız:)

Böylelikle ekibimizde de değişiklikler oldu. Birkaç blog sitesiyle iletişime geçtik ve haberlerimiz yayınlandı derken LinkedIn’den birçok şirket sahibi bizimle iletişime geçip “beraber neler yapabiliriz”i konuşmak adına görüşmeler yapmak istediler(PR’ın gücü).

Bir taraftan beraber iş yapabileceğimiz kişilere ulaşmaya çalışırken, diğer taraftan İstanbul’da düzenlenen etkinliklere katılmaya özen gösterdim ve böylelikle networkumu de genişletmeye başladım.