Özel Tasarım Konteyner

1950’li ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından çelik konteynerların standardizasyonun yapılması, yük taşımacılığında bir devrimi başlatmıştır. Çelik konteynerların kullanımının yaygınlaşması, yük taşımacılığında yoğun olarak kullanılmaya başladıktan sonra, özellikle uluslar arası yük taşımacılığı büyük gelişim göstermiştir.

Konteyner, tipik olarak bir kapılı girişleri ile 20’ ve 40’ boyutlarında üretilirler. Bununla beraber taşınacak yükün özelliklerine göre, özel tasarım konteyner da üretilmektedir.

Özel İmalat Konteyner Çeşitleri

· Özellikle gemi taşımacılığında, sıvı yüklerin taşınması için tasarlanan özel imalat konteyner kullanılır. Konteynerın içine yerleştirilmiş bir tüp, sıvı yükleri muhafaza eder.

· Gıda sektörünün yaygın bir ulaşım ağı vardır. Bozulma riski olan gıda ürünlerinin uzak mesafelerde taşınması için bozulmayı engelleyici özel tasarım konteyner kullanılır. Konteynerın içinde bulunan soğutma sistemi, taşıma aracının güç kaynağıyla beslenerek çalışır ve gıdaların güvenli taşınmasını sağlar.

· Büyük mağazalarda ürünlerin depolanması ve sergilenmesi için tasarlanan özel tasarım konteyner, tercih edilebilir. Raflı konteynerlar ürünler için geniş bir muhafaza alanı sağlar.

· Afetlerde, gıda ve destek ürünlerinin saklanmasını sağlamak için kullanılan özel tasarım konteyner ürünlerin depolanmasını ve afet bölgesine ulaştırılmasını sağlar.

· Tehlikeli maddelerin korunması için özel tasarım konteyner kullanılır. Ürünlerin dışarıyla temasını engellemek ve korumak için raflı konteynerlar fayda sağlar.