10 Followers
·
Follow

Image for post
Image for post

“ABD Başkanlık seçimlerinin en büyük favorisi Hillary Clinton’un arkasındaki kişi bir Türk Hanımefendi…”

Mithat Bereket

BİR YIL SONRA BUGÜN…

Tam bir yıl sonra bugün, 8 kasım 2016’da yapılacak seçimle ABD 45. Başkanını yani dünyanın en etkili insanını seçecek…

Demokrat ve Cumhuriyetçi parti aday adaylarıysa, açıkoturumlarda adaylık için yarışa çoktan başladı bile…

15 aday adayının, adaylık için yarıştığı Cumhuriyetçi kanatta şimdilik ünlü işadamı Donald Trump ve beyin cerrahı Ben Carson isimleri öne çıkıyor.

Şimdilik diyorum çünkü CNN, Fox News, Facebook, NBC gibi küresel medya devlerinin moderatörlüğünde yapılan bu açıkoturumlarda dengeler ve kamuoyu yönelimleri her an değişebiliyor.

Demokrat kanattaysa işler biraz farklı. 6 aday adayının katılımıyla Las Vegas’da gerçekleşen ilk açıkoturum sonrası; 3 aday gerekli kamuoyu desteğini (3 ankette %1 ve üstü) alamadığı için yarış dışı kaldı. …


Pusula Akademisi’nin kurucusu, tanınmış gazeteci ve televizyon programcısı Mithat Bereket; Amerika’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından America Abroad Media (www.americaabroadmadia.org) tarafından verilen, ‘2015 The Power of Film’ ödüllerinde, ‘Medyanın Öne Çıkan Liderleri Onur Ödülü’nü almaya layık görüldü.

Pusula Akademisi’nin kurucusu, Kadir Has Üniversitesi, Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi tanınmış gazeteci, televizyon programcısı Mithat Bereket; America Abroad Media tarafından ‘Medyanın Öne Çıkan Liderleri Onur Ödülü’ne layık görüldü. Bereket’e verilen onu ödülü; televizyon programcılığı alanında, dünya çapında, medyanın bilgilendirme, eğitme ve toplum adına yetkilendirme gücünü temsil eden medya mensuplarına, kurumlara ve eserlere verilmekte.

America Abroad Media’nın başkanı Aaron Lobel, Mithat Bereket’e verilen ödülün gerekçesini; “Bir savaş muhabiri ve gazeteci olarak, Türk televizyonlarında kendine özgü üslubu ile hazırladığı ‘Pusula Programı’ aracılığıyla, dünya haberlerini izleyiciyle buluşturmada oynadığı öncü rol; seçkin, girişimci bir gazeteci ve medya kişiliği olması sebebiyle kendisine onur ödülünü vermeyi kararlaştırdık.”


IŞİD VE PETROL…

(Mithat Bereket)

Başbakan Ahmet Davutoğlu’na göre, son bulgulara göre, şu anda, 2 örgüt öne çıkıyor: PKK ve tabii ki IŞİD…

Başbakan, Cumartesi günü Ankara’da düzenlenen saldırı ile ilgili olarak 10 kişinin daha gözaltına alındığını söyledi. Geçtiğimiz hafta sonuna doğru, TGRT Haber televizyonunun özel yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, “Bu kişilerin bir kısmı IŞİD’le intisaplı, bir kısmı PKK’yla” dedi. Başbakan öylece devam etti:

“İki iz üzerinde yürüdüğümüzü söylemiştim, o iz üzerinde dün ve bugün de ciddi adımlar ve gelişmeler oldu. Birincisi, DAEŞ faktörü itibarıyla zaten olağan şüpheli anlamında üzerinde süreklilikle durulan bir grup olarak DAEŞ’ın yaptığı faaliyetler ve bu çerçevede bir ilişkiler ağını da ortaya çıkarmaya başladık. Yani sadece intihar bombacılarının kimliği ve onun dayandığı çerçeve değil, arkasında kimlerle nasıl işbirliği yaptıkları. İkinci iz de özellikle belli tweet hesapları üzerinden ve yine irtibatlar üzerinden salt tweet hesabı üzerinden değil yürüttüğümüz bir soruşturma var. Burada da bombalama öncesinde bazı aktörlerin bu bombalamayla ilgili bir ön hazırlık mahiyetinde, psikolojik hazırlık mahiyetinde yürüttüğü çabalar var. …

Get the Medium app