Ingress

Öncelikle, Ingress oyununa ilk basladigim zamanki durumumdan bahsetmek istiyorum. “ Bu nasil bir oyun,ne yapacagiz, nasil level atlayacagiz, hack yapinca ne oluyor,deploy nasil yapilir,link atmak ne demek,amaç ne?”sorulari kafamda dönüp duruyordu. Öylesine tuslara basarak,bir seyleri bilmeden kurcalayarak level 2 ye geldim. Daha sonra
sinifa gelen ingress anlaticilari sayesinde oyun kafamda netlesti. ti. Oyunda iki farkli taraf var, Resistance ve Enlightened. Iki tarafin da amaci, dünyayi ele geçirmek.Kendinizi biraz ajan gibi hissediyorsunuz.Iki taraf da dünyada kendi enerji alanlarini olusturmaya çalisiyor. Aslinda oyunun da önüne geçen,kurulan sistem sanirim. Gerçek dünya haritasi üzerinden gerçek insanlarla oynamak hikayesi. Bu oyunda sanal ile gerçek harmanlanmistir. Oyuna basladiktan kisa bir süre sonra oyunun bagimlisi oldum, hatta oyunu sadece oynamak degil portal olusturarak oyuna katkida bulunmayi bile düsünüyorum. Zamanla gruptaki kisilerle iletisime geçip grupça saldirilara basladik. Rekabetin gerçek insanlar ve gerçek bölgelere bagli olmasi,beni bu oyunu oynamak için daha çok tetikledi. Nisantasi,Aksaray,Eyüp,Maçka, Mecidiyeköy,Gayrettepe,Istiklal caddesi ve Odakule’ye ingress oyununda ilerlemek için birçok kez gittim.Yeri geldi görevleri tamamlamak için ayni bölgeden 15–16 kez geçtim,kostum,döndüm,yürüdüm,kostum…Normalde oyunlar,oyuncuyu asosyallestirirken bu oyun insani hiç gitmedigi yerlere gitmeye tesvik ederek ve sosyallestiriyor. Ingress, hem navigasyonu nasil kullanacagim konusunda daha çok tecrübe edinmemi sagladi hem de “location” bazli oldugu için sanal ve gerçek ortamla aramda bir bag kurdu.
Ikiye bölünmüs dünyanin bir grubuna ait olmami sagladi.Google’in yapigi bir oyundan da böyle bir oyun beklenirdi zaten. Aslinda location bazli uygulamara isinmami saglayan da bu oyundur.Attack yaptigim portallarin herkes tarafindan görülmesi, oyundaki rekabetin gerçek bölgelerle baglantili olmasi ve benim tamamen bir robota bagli olmadigimi hissettirmesi oyunun en büyük özelligidir.Bu tarz location içerikli uygulamalar ve oyunlar dijitalin hayatimiza daha çok girmesini sagliyor. Oyuna ilk basladigim zamanlar finallerden sonra oyuna devam etmeyecegimi düsünmüstüm, daha sonra ingressin sadece bir oyun olmadigini ve location bazli olmasinin beni farkli bakisaçilarina yönlendirdigini farkettim. Örnegin,crowdmap.com’da yaptigim paylasimlar benim hosuma gitmeye basladi. Etrafta olan biteni,bizzat insanlara görüntüleyerek, yer bildirimi yaparak dijital ortamda onlara gerçek birsey katmis olma hissi, olup biteni gözlemleme konusunda da gelistirdi beni. Kisacasi egelenirken yararli isler yapmanin hazzini yasiyorum☺ Tesekkürler Erkan Saka hoca…

ingresin zararlari:

*Ingress oynarken önünüzde çukur varsa düsebilir, basamaklara takilabilir ya da birine küt diye çarpabilirsiniz.
*Elinde telefonla yürüyen herkese “Potansiyel ingress oyuncusu mu acaba?” diye bakabilir ve onun telefonuna yüzsüzce bakmak için çabalayabilirsiniz.
*Arkadaslarinizla otururken, “Bir dakika bos portal gördüm! “ diyerek kalkmaniza sebep olabilir.
*Askeri müze gibi yerlerin içerisindeki portallari daire içine almaya çalisirken, etraftan garip tepkiler alabilirsiniz.
*Bunun bir oyun oldugunu unutup sokaginizdaki portali sürekli ele geçiren kisiye kin beslemeye baslayabilirsiniz.
*Gittiginiz heryerde portal var mi diye bakmak takinti haline gelebilir.
*Araba ile giderken oynuyorsaniz, portali daire içine almak için trafik canavarina dönüsebilirsiniz.

OYUN NASIL OYNANIR:
Oyunu oynamak için telefonunuzda hem GPS hem 3G olmasi gerekiyor…Evde rahat rahat oturup oynayamiyoruz.Portali ele geçirmek için portalin yanina gitmemiz gerekiyor.
Portallari hackleyerek silah, koruma, resonator ve XM puani aliyoruz.
Portal karsi tarafa aitse, önce saldirip yok etmek gerekiyor, daha sonra kendi resonatorlarimizi koyup portala korumayi da ekleyip sahip çikiyoruz.
Link olusturarak sahip oldugumuz portallari birbirine bagliyoruz, olusan alan, bize ait alan oluyor ve grubumuzun rengini aliyor. XM puanlarinin bölüm atlamak için gereken AP puanlariyla bir baglantisi yok.XP ler herhangi bir portali hackledigimizde veriliyor,
AP kazanmak için, karsi portala saldirip yok etmek, portala sahip çikmak ya da linkleyerek alan olusturmak gerekiyor.