Teknolojiyle, Teknolojide Kaybolan Meslekler

Bazen düşünüyorum Adobe’nın Flash desteğini, 2020 yılında neden keseceğini. Şimdi şöyle düşünelim, ilk hamle Apple’ın iOS aygıtlarında Flash desteğini tamamen çekmesiyle bu konu gündemimize gelmişti.

Efendim, hatırlarsanız eskiden uçar kaçarlı, menülerin çaprazdan, sağdan soldan gelip, “interaktif” etkileşimli web sitelerini. Evet Flash gerçekten bir çok şeye yarıyordu, ancak tabiri caizse üreticisi Adobe tarafından 2020 yılında tamamen desteğinin kesileceği duyuruldu bugünlerde. Acaba Apple, önceden Flash’ın bir işe yaramayacağını düşünüp mü bu hamleyi yaptı? Yoksa Apple’ın bu eylemi Adobe’a bir tekniğe mi mal oldu, bunu net bir renkte tartışamayacak kadar takipsizim diyebilirim. Konumuz burada, KAYBOLAN MESLEKLER.

Mesela şöförlük, şundan eminim ki, başta şöförlük olmak üzere gelecek yıllarda sürücü kurslarının neredeyse tümü meslek olarak sayılmayacak artık. Bildiğiniz üzere, Tesla ile popülerleşen “sürücüsüz araç” durumu hayalin birazcık yakınında. E haliyle, 20 yıl sonra bir bakıyoruz ki… Trafik kazalarının ne kadar çağdışı bir durum olduğunu tartışacağız. E bu bizim gündemimiz değil mi zaten? Ancak teknoloji o kadar gelişiyor ki, 20 yıl sonra bundan 150 yıl öncesinde yaşanan bir konuymuş gibi bahsedeceğiz.

Biraz daha ütopik olalım isterseniz, doktorluk. Evet, şu an en prestijli meslekler arasında olan doktorluk. İleride tarih olacak! Nasıl mı?

Efendim, artık kafamızın içindekilerini okuyan cihazları geçelim, ileride ne hastalıklarla baş başa kalacağımızı söyleyen makineler var. Akıllı aşılara kadar. Sanıyor musunuz ki 100 yıl sonra devlet hastahanelerinde kuyruk bekleyen insanların olacağını. Nasıl, kendimizi bir röntgen cihazına sunup anında cevap alabiliyorsak, güzel ülkemde doktorların 40 dakikada koyduğu teşhisi saniyelerde makine koyacaktır.

Sadece çok hızlı ilerliyoruz. Atalarımız bu kadar hızlı ilerleyemedi, belki de ilerledi ama iletemedi. Belki de insan doğası bu kadar hızlı gelişmeye müsait bir biyolojik canlı değildir?

Algımız bunu kaldıracak seviyede maalesef değil. Fakat her şey bir “ŞOK” ile başlayacak.. Bir ŞOK ise “SON” ile sonuçlanmaz mı ?

Teşekkür ediyorum.