Güzel yerler, sakin insanlar

Bu yıl ki rotamız Kabak Koyu, Fethiye/Ölüdeniz, Adrasan, Salda Gölü ve son olarak da Kuyucak (Nam-ı diğer Lavanta Kokulu Köy)

Kabak Koyu

Uzun yıllar sonra tekrar gitme fırsatım oldu. Aracınızla gidecekseniz köylülerin otoparkına bırakıp oradan minibüs ile aşağıda inmeniz gerekecek keza bunun dışında ulaşım imkanınız yok. En sevdiğim yanı da aslında bu, araç ve asfalt girmediği sürece heryer doğal ve güzel kalabilir. Sahilin hemen dibindeki Sea Valley de kaldık (Bungalow). Yukarıdaki pansiyonlarda kalmak ulaşım açısında problem yaratabilir. Bahsettiğim minibüsler ile iniş çıkış ya da yaya olarak oldukça dik parkurda yürüyüş. Bu nedenle burada kalmanızı tavsiye ederim (bonus olarak havuzu da var). Sakinlik arıyorsanız buraya mutlaka uğrayın derim. Denizi biraz dalgalı olabiliyor ancak özellikle güneş batınca hafif müzik eşliğinde yıldızları seyretmek paha biçilemez. Bir de hemen arkanızda olağan görkemi ile sıralanan dağları sık sık seyredin derim. Zaman bulursanız mutlaka irili ufaklı publara da uğrayın derim. İnsan kendini tropik bir adada gibi hissediyor :)

Fethiye/Ölüdeniz

Burada 2–3 saat geçirdik. Öncelikle aracınızla gidecekseniz 25TL’lik bir giriş ücreti var. Sonrasında şezlong için 15TL, şemsiye için 15TL’lik ücretler var. Ölüdeniz tarafından denize girdik. Suyu açık ara en iyi yerlerden birisi. Bana göre en olumsuz tarafı heryere şezlongların atılması adeta adım atacak yerin bırakılmaması. Heryer tıklım tıklım, havanın sıcaklığını da işin içerisine katacak olursa yüksek sezonlarda pek gitmenizi tavsiye etmiyorum.

Adrasan/Sulu Ada

Adrasan da konaklama imkanları özellike yüksek sezonda kısıtlı ve genele göre pahalı. Kumsal ince taşlı ancak suyu çok güzel. Plaj belediye kontrolünde, burada da şemsiye ve şezlonglar ücretli. Biz 2 gece konakladık ki bence bu yeterli olacaktır. 1 gün Adrasan sahilinde zaman geçirip bir gün de tekne turu yapmanızı tavsiye ederim. Tekne turu özellikle Sulu Ada’yı (Halk deyişi ile Yerli Maldivler) görmeniz açısından önemli ki bence bu lokasyonun en dikkat çeken yeri burası. Yüksek sezonda tekne&insan yoğunluğu oldukça fazla ancak sakin bir zamanda gidip mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Tekne Turu için; akşam tur dönüşü tekneler sahile demirliyor ve bir sonraki gün için gidip teknelerden rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Yemek olarak gözleme, mantı ve menemen oldukça başarılı. Sezonu ise nar ve kara dut suyunu da deneyin derim.

Kuyucak

Biraz geç gittiğimiz için lavantalarımıza yetişemedik ancak bir dahaki sefere hasat zamanı ordayız :). Haziran-Temmuz dönemi gitmek için en ideal dönem. Köyün içinde ve yol üzerinden oldukça fazla yerel işletme var. Sabun, lavanta suyu vb envai çeşit ürün var. Hasat yapılmış olsa bile kokusu hala duruyordu. Seyir terası olarak Panoramika diye biryer bulduk. Buradan oldukça güzel kareler yakalayabilirsiniz. Kahvaltı için de Lavanta Cafe’ye uğrayabilirsiniz. Dekorasyonu oldukça iyi ve hemen köy meydanına yakın.

Salda Gölü

Son durağımız Salda Gölü oldu. Burada belediyenin kiraladığı Bungalov larda kaldık.(14 adet bungalov var ve yer bulmak hiç de kolay değil). Bu nedenle 1–2 hafta öncesinden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Gecelik 75TL gibi cüzi bi ücret alıyorlar. Bungalov dışında sahildeki tek konaklama opsiyonu çadırlar. Salda Gölü dünyanın en temiz 5. gölü ve suyu da bunu kanıtlıyor. Bugüne kadar gördüğüm en temiz göl suyu diyebilirim. Göle tek izinli girebileceğiniz yer belediye plajı. Burada kil banyosu tadında oyuklar var. Bu nedenle etrafta gezinen gri renkli insanlar görürseniz şaşırmayın. Daha önce dediğim gibi suyu çok temiz ancak açılıp yüzeyim diyebileceğiniz kadar değil. Belirli bir noktada sonra alt kısım balçık ve ayaklarınız balçık içine batıyor. Dolayısı ile belinize kadar ilerleyip megnezyum zengini suya kendinizi sokmanız yeterli olacaktır :) Ayrıca mangal yapmak isteyenler için çadır alanlarında özel mangal bölümleri var. Sadece et, kömür vb malzemeleri merkezden almalısınız. Kıyıda köşede sebze meyve satan bir amca var. Ondan da domates biber vs ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu lokasyonun tek eksisi sahile çok fazla insanın inmesi ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar ses oranının oldukça yüksek olması. Etrafta oldukça fazla pavyon olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim :)

Özet olarak toplamda 5 günlük aktivitede çok eğlendik. Çok da yorulduk ancak günün sonunda fazlası ile değdi diyebilirim. Standardın dışında tatil yapmak isteyenlere önerilir.

Selamlar