Her geziden sonra en çok sorulan sorulardan biri gezi bütçesi oluyor. 14.000km ve 6 hafta süren Nordkapp yolculuğunun bütçesini de ancak toparlayabildim.

Neredeyse bütün geziyi kredi kartı kullanarak bitirdim. Yanıma ne olur ne olmaz 1.200 € almıştım, ve sadece 190€ harcayıp geri geldim.

Harcamaları kalemlere böldüm;

14.000km’de ortalama 5.2 lt/100km yakıt harcadım. Yaklaşık 720lt yakıt kullandım. Avrupanın genelinde yakıt 1–1,2€ civarında, norveçte ise 1,7'ye kadar çıkıyor.

Yakıt için toplamda 912€ harcadım.


Ne zaman gezi sonrası envanteri çıkartsam ohoo, amma çok eşya almışız diyorum. Şaşırtmadım. Yine öyle oldu.

Nordkapp’a yaptığım 6 hafta ve 14.000km’lik gezide BMW R1200GS Adv kullandım. (Yola çıkmadan önce yazdığım yazı şurada) Uzun yol için biçilmiş kaftan. Rahat ve sürücüsünü çok güvende hissettiren bir makina. Biraz fazla elektronik, biraz fazla ağır. Tek kötü yorumum bunlar olur sanırım.


İki teker üzerinde yapılan her kilometre insanı biraz değiştiriyor. Ama belki de en heyecan vericisi, tanımadığınız bir şehirden geçip giderken gördüğünüz herşeyi, duyduğunuz her kokuyu, sesi aklınıza yazmaya çalışmak.

Şehirden biraz uzaklaşıp, dağlara, tepelere çıkınca arabadakilerin birinin aklına gelir de “camı açın abi, dışarısı muhteşem kokuyor” der ya, motorda buna ihtiyacınız olmaz. Doğa, her an, tüm ses ve kokuları ile kaskınızın içine hücum eder. Hatta bazen, yüzünüze çarpıp gözlerinizi yaşartan rüzgara rağmen, kaskın ön camını açarsınız. Olan her şeyi o an ve bütünüyle yaşarsınız. Şehirlerde otomobil camlarında boğulup giden trafiğin gürültüsü, bir iki teker meraklısı için bu yüzden pek eğlenceli…


Uzun bir yazı olacak. Toplamda 12 gün süren İstanbul — İtalya gezimizin daha önce http://ozgurakman.com da parçalar halinde yazdığım notları ve fotoğraflarının bir derlemesi. Bu yolları yapacaklara yol göstermesi ümidiyle;

İpsala Yunanistan Sınırı

Gün 1: 17 Haziran 2015

İstanbul’dan İpsala 250–300 km civarı. Yol oldukça güzel, zaten İstanbul’dan çıktıktan sonra trafik de bitiyor. Türkiye tarafında yolun yarısına yakını otoban. Gerisi standart duble yol. Sınıra 10 km kala arka arkaya bir çok benzinci var. Sınır Kapısında da, sınırdan sonra da benzinciler var.

Yunanistan geçiş için; motorunuzun sizin üzerinize olmasını, yeşil kart sigortasını ve uluslararası ehliyeti istiyor. Sınır benim için oldukça sorunsuz geçti. İlk defa çıkarken plakanızı Türkiye çıkışında kaydediyorlar…


Uzun motor yolculukları benim için en kısa haliyle bir meditasyon. Yaşadığımız dünyayı bir süre için de olsa geride bırakıp sadece yolculuğa ve görmek istediğim yerlere odaklanmak oldukça heyecan verici bence. Ayrıca eğer siz de benim gibi pat diye uzun yollara çıkamayanlardansanız, heyecanlı bir hazırlık süreci istiyor bu yolculuklar.

Biz de ilk uzun yolumuzu 2015 yazında yaptık ve şimdiden bir sonrakini planlamaya başladık. Bu notları da hem kendim için hem de benim gibi yola çıkmadan önce hazırlığı doyasıya yaşamak isteyenler için yazıyorum.

Bu notlar motorsiklet ile yapılacak bir yolculuk için alındı, ancak elbet diğer taşıtlara da uyarlanabilir.

Bir şeyi yeterince isterseniz…


İlk baştan söyleyeyim, çok fazla şey almışız. Hem de çok! Yerimiz vardı, dolayısıyla sıkıntı çekmedik elbet, ancak yine de bundan sonra çıkılacak yollar için bir fikir vermesi adına ne alsaydık‘ı yazmak istedim. Hepsinde tekrarlamayayım, çok almışız!

Buraya yazdıklarım benim kişisel deneyimlerimle oluşturduklarım. Hepsi öyle ya da böyle medeniyete gittiğimizi var sayarak yazıldı. Eksik, gedik elbet vardır. Yorum ve önerilerinize açığım.

Yolculuğun süresinden bağımsız olarak (öyle aylarca gidilmiyorsa);

  • 3 kaliteli sürüş çorabı (MX bot kullandığım için su geçirmez ve diz altına kadar uzun)
  • 3 günlük çorap
  • 4 iç çamaşırı
  • 3 tane teknik kumaşlı t-shirt (pamuklular çabuk kurumuyor, çantada sıkıntı) ideal. Teknik…


Böyle manzaralara günaydın diyebilmek ne güzel!

Her ne kadar bütün bir ülke çok zor günlerden geçsek de, nefes almak için ufak bir hafta sonu kaçamağı hep iyi geliyor bünyeye. Geçtiğimiz haftasonu da evde oturmayalım, biraz toprak kokusu duyalım, biraz doğayı hissedelim, biraz da yıldızlara bakalım istedik ve İstanbulun hengamesinden yaklaşık 3 saatlik bir kaçış ile Yedigöller’e gidelim dedik. İyi de demişiz. :)

Yedigöller istanbuldan yaklaşık 300KM mesafede. Bolu’ya kadar otoban ya da E5 üzerinden gidebilirsiniz. Ardından artık asfalt olan güzel bir dağ yolundan 60 km’lik bir sürüş ile milli park içine giriyorsunuz. Motor için girişe biz 4 TL ödedik. Kamp için ise çadır/gece 20 TL.


Genelde iki teker üzerinde yaptığımız gezileri anlatıyorum ancak bu sefer arabayla Yunanistan’a yaptığımız gezinin notlarını paylaşacağım.

TL DR diyenler için; güzel yerler, özellikle Thassos süper.

Motorsiklet üzerinde yolculuk yapmayı genel olarak daha çok seviyorum. Gittiğin yerleri daha içinde hissedebiliyorsun. Ancak bu seferki gezimize arabayla çıktık. Bayramın bize 9 gün vermesinden de faydalanıp cuma geç saate istanbuldan yola çıkıp gezimize başladık.

Bu yazıyı bir anı yazısı gibi değil, gitmek isteyenlere notlar gibi yazıyorum. Sürç-i lisan edersem affola.

İstanbuldan (anadolu yakası) sınır arası 270 km. (gMaps) Yolun 120 km’si otoban, kalanı ise kısmen bölünmüş yol. Ancak tekirdağ — malkara arasında çok yol…


Ve bir motor sürücüsünün gökyüzüne aşkı…

İnsanlar kendi hapishanelerini yaratırlar derler. Doğru bir tespittir. Türlü çeşit bahane ile kendimizi güvenli dört duvarlar arasına hapsediyoruz. Evlerimizin pencereleri sıkı sıkı kapalı. Arabalarımızın da öyle.

Oysa, sırf güzel bir manzara için, orman yollarına sapmak ile başlıyor birçok şey. Şehirlerin sıcağı bitiyor bir anda, unuttuğunuz o kokular klimanın filtresinden geçmeye çalışıyor, ama olmuyor. Aklına gelen azınlıktansanız, camı açıp dışarıya bakıyorsunuz. Sadece bakıyorsunuz malesef.

Motorsikletin enteresan bir büyüsü olduğu aşikar. Ama en güzel yanı bir üst paragrafta saptığınız o orman yolununa girdiğinizde bakmıyor iki tekerin sürücüsü. Manzaranın bir parçası oluyorsunuz. Kaskınızda filtreler yok, doğa tüm…

Özgür Akman

GM @ Brandwolf | R1200GSa Rider

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store