Щатите с поредно злато след безинтересен финал

(pic:fiba.com)

Съединените американски щати взеха своето 5 поредно злато в последните години, както и 3 поредно олимпийско, и общо 15 в своята история. На финала селекцията на Майк Кжижевски разгроми отбора на Сърбия с резултат 96–66 в “Кариока Арена” и така отново спечели на финал срещу сърбите, след като го направи и преди две години на световното първенство в Испания. Единствената равностойна част беше само първата, която американците спечелиха с 19–15. Обаче разликата дойде главно във втората и третата, като сърбите спечелиха единствено последната. За Майк Кжижиевски, който води САЩ от 2004 година насам това беше последен мач, като треньор на американците, а за времето, в което беше начело на отбора той завоюва цели 5 златни медала. Последен мач за националния отбор изигра и лидерът на Ню Йорк Никс Кармело Антъни, който спечели своя 3 златен олимпийски медал.

Финалната битка стартира с три точки на Милан Мачван, но Клей Томпсън и Деандре Джордан се разписаха по един път и излязоха напред. Мирослав Радулица и Милош Теодосич също записаха първите си точки, а Кевин Дюрант също се присъедини към релизаторите, като върна три поредни точки и изравни резултата при 7–7. Последваха още две изравнявания, а след това двата отбора си размениха по няколко наказателни удара, преди Дюрант да вкара тройка и да фиксира резултата след първите 10 минути при 19–15

Втората част обаче придоби коренно различен поглед, защото Демаркъс Казънс започна да доминира под коша и с няколко точни фала увеличи преднината на отбора си на 10 точки. Никола Калинич намали на 8, но Дюрант вкара тройка, след това Маркович пак сведе дистанцията до същата разлика с далечна стрелба, но отново новото попълнение на Голдън Стейт отново напомни а себе си с три точки. Теодосич отбеляза кош и намали разликата до 11, но от тук нататък американците затегнаха защитата, а Кевин Дюрант се разигра и до края на втората част “янките” поведоха с разлика от 23 точки. Така след първите 20 минути резултата беше 53–29, а Дюрант успя да резлизира 24 точки, от които 5 тройки.

Американците бяха решени да убият интригата през третата четвърт и успяха. Разликата нарастваше неимоверно и с тройка на Пол Джордж при оставащи по-малко от 4 минути до края, тя стана 32 точки. До края на частта аванса на Щатите бе вдигнат на 36 пункта, а след три части игра водеха в резултата 79–43.

Още в началните минути на заключителната четвърт разликата скочи до 40 точки , а след това с кош на Демар Дерозан тя стигна и най-голямата от 41 точки. Все пак сърбите намалиха малко от пасива си, а до края на мача той беше фиксиран на 30 точки при резултат 96–66.

Кевин Дюрант беше над всички и вкара 30 точки плюс 5 тройки. Демаркъс Казънс доминираше със своите 13 точки и 15 борби, а с 12 завърши Клей Томпсън. Пол Джордж вкара 9, а 7 наниза Кармело Антъни, който добави и 7 борби.

За “плавите” резервата Неманя Недович вкара 14 точки, с 11 е Милан Мачван, 9 има Милош Теодосич, а с по 7 са Богдан Боганович и Мирослав Радулица.