Sony Xperia X Performance: To nejlepší od Sony, na konkurenty ale trochu ztrácí

Sony Xperia X Performance; Zdroj: SonyMobile.com

Společnost Sony svoji novou řadu Xperia X představila v únoru na Mobile World Congressu v Barceloně, do prodeje se ale nejvyšší model Xperia X Performance dostal až v průběhu letních prázdnin. Má i po půl roce stále co nabídnout, nebo je lepší se už porozhlédnout někde jinde?

Xperia X Performance přináší do portfolia Sony některými vytouženou změnu designu. Kombinace kovového rámečku a skel po obou stranách je pryč a záda nyní tvoří leštěný kovový plát. Výsledek je dobrý a telefon stále působí elegantním a konzervativním dojmem. Ukazuje se ale, že ne každá změna musí být vždy klepšímu. Alespoň mně se loňská Xperia Z5 se zády z matného skla líbila ještě o něco víc.

Sony Xperia X Performance; Zdroj: vlastní zpracování

Samotné zpracování je samozřejmě, jak je u Sony zvykem, precizní a potěší i voděodolnost s certifikací IP68, o kterou dva nižší modely řady X nepochopitelně přišly. Potěšivé rovněž je, že zadní strana není rušena žádnými plastovými předěly. Toto řešení si ale bohužel vybralo svoji daň a nejen, že telefon, stejně jako mnohé další s kovovými zády, nepodporuje bezdrátové dobíjení, navíc ještě bylo nutné přesunout NFC anténu na přední stranu vedle sluchátka. To se mi zvláště v době, kdy se i u nás rychle rozšiřují platby mobilem zdá poněkud nešťastné, protože při používání NFC nevidíte, co se děje na displeji.

Xperii pohání Android 6.0.1 s nadstavbou od Sony, což je asi největším benefitem tohoto telefonu. Systém je dobře odladěný a firemní nadstavba prostředí Androidu nenásilně doplňuje o některé designové a další prvky. Velmi potěší probuzení i uspání poklepáním na displej, přijetí hovoru přiložením telefonu k uchu, režimy STAMINA šetřící baterii a podobné další vychytávky. Velmi dobře rovněž funguje odemknutí telefonu prostřednictvím čtečky otisků prstů, která je ukryta v tlačítku na pravém boku telefonu.

Prostředí Sony Xperie X Performance; Zdroj: vlastní zpracování

Fotoaparát dle testu DxOMark patří k tomu nejlepšímu, co je dnes možné v telefonech najít a mohu potvrdit, že nová Xperia nefotí vůbec špatně. Výhrady bych měl pouze k častému přesvětlování oblohy, která za horších podmínek působí mnohdy vybledle až bíle. Toto chování automatiky se ale dá eliminovat použitím profesionálního režimu fotoaparátu.

Snímky pořízené Sony Xperií X Performance; Zdroj: vlastní zpracování

Sony Xperia X Performance není vůbec špatný telefon, ale konkurenti za cenu kolem 20 tisíc dokážou dnes nabídnout zkrátka více. Například oproti Samsungu Galaxy S7 postrádá Xperia bezdrátové nabíjení, nabízí nižší rozlišení displeje, menší baterii i méně paměti RAM. Xperii bych tedy označil spíše za konkurenta pro Huawei P9, který je ale o dobrých 5 tisíc levnější. Doporučil bych ji především těm, kteří nemusejí příliš hledět na cenu a zároveň hledají konzervativně působící telefon s dobře vypadajícím a odladěným systémem.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Ondřej Peroutka’s story.