Pazarlamacı Giremez

Bir zamanların apartman kapılarının üzerinde sıkça rastladığımız ( bugün bile hala rastlamak mümkün) “pazarlamacı giremez” yazısını, pazarlama ve satış arasındaki farkı henüz bilmeyen birisi yazmış olmalı.

Bugün bu iki ayrılmaz kavramı birbirinden ayırdebilecek yüzlerce tanım olmasına rağmen persona’jans olarak bizim favorimiz şu: “Satışta siz müşteriye gidersiniz, pazarlamada ise müşteri size gelir.” Pazarlama başarısı denince akla ilk gelen marka olan Apple, yeni bir ürün çıkardığında mağazalarının önünde kuyruk olmasının sebebi de budur.

Bize internetin dünyayı küçülteceği söylenmişti. Gerçekten böyle mi? Yoksa internet dünyayı daha büyük bir hale mi getirdi, ne dersiniz? İyi haber; bugün işletmelerin, marka sahiplerinin, ürün ve hizmetlerini tüketici ile buluşturabilecekleri sayısız mecra var. Kötü haber; aynı mahallede hatta aynı ülkede bile olması gerekmeyen binlerce rakibe sahipler. Üstelik bir sürü kanal, yepyeni mecralar, baş döndürücü hızla gelişmeye devam eden teknolojiler, değişen trendler, birbirleriyle her daim etkileşim halinde olan tüketiciler, değişen iş yapış şekilleri de cabası.

“Ne kadar bilirsen bil, anlattıkların, karşındakinin anlayabildiği kadardır” demiş Mevlana. Peki işletme sahipleri olarak sizler işinizi, markanızı ne kadar anlatabiliyorsunuz? Dünyanın en güzel ürününü tasarlasanız, en muhteşem hizmetini sunacak bilgi seviyesinde olsanız bile bunu paraya çevirebilmek için; sesinizi duyurmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Markanızı tüketicinin parmak uçlarına kadar yakınlaştırmanız gerekiyor. Yakınlaştırmak yetmiyor, okutmak, izlettirmek, denettirmek, yorum yaptırmak, hakkınızda konuşturmak da lazım.

Video izleme sürelerinin bile bir dakika altında seyrettiği, cep telefonlarımıza bakmadan duramadığımız bir ortamda işinizi görünür, sesinizi duyulabilir yapmanın yolu nedir? Takip edilmesi gereken bilançolar, ekip yönetimi, satış yönetimi derken uzmanlık alaninız olan işinizi mi iyi yapacaksınız yoksa google’da nasıl üst sıralara çıkarım, sosyal medyaya bugün ne post etsem, hangi pazarlama tekniklerini kullansam diye mi düşüneceksiniz?

Üstelik kaynakların aynı hızda artmadığı, günün hala 24 saat olduğu bir ortamda geriye yapacak tek bir şey kalıyor: O kapılarda yazan “pazarlamacı giremez” yazılarının tersine pazarlamacılara kapılarınızı ardına kadar açmak…

Çünkü pazarlama işe yarar

personajans.com