Odchádzam z ui42… alebo malé zamyslenie o hľadaní a vytváraní príležitostí

Krátka verzia tohoto príbehu znie:

Po necelých 5-tich rokoch v ui42 odchádzam a od 18.9. začínam robiť v Exponea a pri tom rozbieham vlastný biznis.

Je to malý krok pre ľudstvo, ale zásadná zmena pre môj pracovný život. Opúšťam pre mňa dôležité projekty, firmu, s ktorou som si automaticky spájal svoju pracovnú budúcnosť a ľudí, s ktorými som rád pracoval.

Preto píšem aj dlhšiu verziu príbehu, v ktorej vysvetlím dôvody tohoto rozhodnutia… a tiež ďalšie veci, čo som si pri tom uvedomil.

Napríklad, že na Slovensku je super.

Ale k tomu sa dostaneme.

5 rokov v ui42

Nastúpil som na pozíciu produktového manažéra pre BUXUS a z tejto pozície aj odchádzam. Úžasné na práci v ui42 bolo, že som pri tom skúsil mnoho ďalšieho a nikdy som sa nezačal nudiť. Vždy bola po ruke výzva, ktorú som mohol vziať a naviac ma firma nechávala vytvoriť si výzvy vlastné. Vďaka tomu som sa popri BUXUSe začal venovať webovej analytike, stal sa Google Partners Certified Trainer, rozbiehal firemný Helpdesk, založil MastersGate, bratislavký MeasureCamp alebo manažoval vývoj 7-mich e-shopov Dedolesu.

Vraví sa, že ľudia neodchádzajú z práce, ale od svojich manažérov. S nimi som ja však v ui42 nemal nikdy problém. Jednak mi dali toľko priestoru, že som si pri väčšine úloh robil nadriadeného sám a aj keď išlo o zásadné veci, ktoré som musel riešiť s Maťom, Robom (a neskôr Andrejom) vždy sme našli spoločnú reč. Aj vtedy, keď mali úplne iný názor ako ja. Zväčša sa nechali presvedčiť oni, občas ja, inokedy sme dospeli ku kompromisu a párkrát sme aj po náročnej diskusii zostali s rozdielnymi názormi. Vždy to bola korektná diskusia, pri ktorej sme sa navzájom rešpektovali a to si veľmi cením.

Veľká miera slobody + zodpovednosti a k tomu šikovní kolegovia/kolegyne, zaujímavé projekty a priateľská atmosféra robia z ui42 skvelé miesto na prácu a kariérny rast! ui42 hľadá ľudí prakticky stále.

Teraz napríklad na túto pozíciu:

Image for post
Image for post

Poučenie z posledných 5 rokov č.1

Záleží najmä na vás.

Toto platí asi v každej práci (a aj v živote všeobecne) no v ui42 je to kľúčové: To ako váš job bude vyzerať je predovšetkým vo vašich rukách. Musíte vedieť, čo chcete a musíte si za tým ísť. Budete mať okolo seba top špecialistov, ktorí vám pomôžu, ale nikto váš nebude viesť za ruku. Dobré firmy dávajú ľuďom možnosti. A na nás je, aby sme ich využili.

Odvrátenou stránkou je, že akonáhle to pochopíte a začnete okolo seba vidieť nové príležitosti, je veľmi ťažké nechať ich plávať. Avšak času máte vždy menej než zaujímavých projektov, ktoré by malo zmysel vymyslieť, naštartovať, zrealizovať alebo dokončiť.

Poučenie č.2

Naučte sa hovoriť nie. Aj sám/sama sebe.

Ak by som posledných 5 rokov mal absolvovať ešte raz, viac by som hovoril nie, držal by som si jasný focus a oveľa skôr by som delegoval.

Prečo vlastne odchádzam z ui42 do Exponea?

ui42 mám rád a myslím, že to je vzájomné. Keď spolupráca funguje, asi nikdy nie je vhodný čas odísť, ale tento moment je určite ten najmenej nevhodný. S BUXUSom sme dosiahli významný míľnik (vydanie BUXUSu 7); moje “dieťa” — MastersGate už má v rukách skvelý tím a pre webovú analytiku máme šikovných nástupcov… BUXUS 7 je ohromný posun v architektúre nášho CMS a ecommerce systému, rastie tiež záujem externých firiem robiť na BUXUSe… v tom vidím obrovský potenciál a je mi ľúto, že už nebudem súčasťou tohto príbehu.

Na druhej strane vždy ma bavila analytika a veril som, že jej šikovné zapojenie do fungovania biznisu prinesie firmám výrazné úspechy… stačí ju “len” do toho biznisu zapojiť. A to je sakra ťažké. Exponea pochopila ako na to. Dáva ľudom do ruky nástroj, s ktorým sa dáta dajú nielen merať a analyzovať, ale rovno nad nimi nakonfigurovať automatické scenáre na oslovenie zákazníkov, personalizovať ponuky, automatizovať kampane a mnoho ďalšieho... Prioritou sú rýchle výsledky klienta — to vidieť už v základnom koncepte Exponea, v smere akým sa ďalej vyvíja, aj v prístupe “delivery teamu”, do ktorého nastupujem. Vďaka tomu, cestu od “Data” cez “Insights” cez “Action” až po zlepšenie výsledkov, niektorí klienti prešli v priebehu dní až týždňov.

Je to úžasný rozdiel oproti “tradičným” analytickým nástrojom a implementačným projektom, ktoré sa vo veľkých firmách vedia natiahnuť na mesiace až roky. Naviac optimalizácie, ktoré Exponea robí, sa dajú veľmi dobre testovať, vyhodnocovať a vylepšiť zapojením umelej inteligencie. Je to skvelý produkt, ktorý právom dobíja svet (minuloročný nárast o 1000% je toho dôkazom).

Exponea je start-up, aký sa tu často nevidí. Ja chcem byť pri jeho raste a pomôcť jeho úspechu.

Veľmi ma tiež teší, že vedeniu a majiteľom nejde len o vybudovanie úspešného start-upu, ale chcú aby ich snaženie prinieslo pridanú hodnotu pre spoločnosť, v ktorej žijeme. Veľká časť zo zisku investorov, ktorí za Exponea stoja, pôjde na podporu vzdelávania napr. aj cez programy Leaf. A to nie je žiadna PR póza, pretože ste pravdepodobne o tomto filantropickom snažení zatiaľ nikdy nepočuli. Ja som to tiež zistil až pri naozaj dôkladnom researchi potenciálnych zamestnávateľov.

Okrem svetového produktu chce Exponea na Slovensku rozvíjať aj kus tej svetovosti. Slovensko je super, Slováci a Slovenky robia kopec skvelých vecí, ale určite neuškodí, ak budeme ešte viac odbúravať našu zápecníckosť alebo nedostatok ambícií a rozhľadu.

Túto svetovosť som cítil už na tíme, ktorý Exponea vyskladala aj na spôsobe a tempe, akým sa firma a produkt rozvíja.

Vlastný biznis — analytické školenia a konzultácie o vývoji e-shopov

Počas posledných rokov som vyskúšal mnoho rolí a úloh, pritom som zistil, že z toho všetkého ma obzvlášť baví mudrovať. Ale nie len tak pri pive o futbale, ale na prednáškach a workshopoch o analytike a vývoji e-shopov. Robil som desiatky školení a prednášok (najbližšie sa môžeme stretnúť v Tatrách), pričom ich obsah nebol (len) načítaný z múdrych knižiek, ale vychádzal som zo skúseností, úspechov a chýb, ktoré som sám zažil a ktoré som videl na našich projektoch. O tieto moje mudrovačky mali ľudia kupodivu záujem a po ich vypočutí ich považovali za prínosné. A keďže ma to zároveň baví a motivuje, budem v tom rád pokračovať.

Chcem sa zamerať najmä na 3 oblasti:

  • webová analytika (s dôrazom na Google Analytics) a jej využitie pre biznis — vhodné pre marketérov a obchodníkov)
  • technické otázky a implementácia webovej analytiky (GA, GTM, Measurement protocol, dynamický remarketing, importy a exporty dát…) — vhodné pre technicky zameraných marketérov, analytikov, programátorov…
  • poradenstvo pri vývoji eshopu (ako určiť požiadavky, nastaviť budget, vybrať systém a dodávateľa, ako vyhodnotiť ponuky a ako riadiť a dozerať na projekt…)

Času je málo (a popri fulltime robote a ďalších projektoch si ho budem úzkostlivo strážiť), preto treba robiť efektívne. V prípade analytiky ponúkam poldenné a celodenné školenia prispôsobené na mieru konkrétnej firme. Ohľadom vývoja vám odporúčam 2 x 2 hod osobné stretnutie, doplnené o konzultácie na diaľku. Takto si myslím, že prinesiem najväčšiu hodnotu za peniaze. Ak vidíte vo svojich projektoch príležitosť, kde by vám moje rady a skúsenosti mohli pomôcť, ozvite sa mi na peter@jakus.eu a preberme to.

Obedy z vlastnej gurmánskej reštaurácie alebo raňajky zadarmo?

Musím sa s niečím priznať. Vždy som mal rád pracovné pohovory. Je to príležitosť zrekapitulovať si čo človek dosiahol, spoznať aké má ďalšie možnosti a zároveň trochu snívať o budúcnosti. A nie je to len také plané denné snívanie, pretože už na konci pohovoru, môžete byť o výrazný krok bližšie ku skutočnosti.

Tentokrát som si hľadanie práce vyslovene užíval.

Na Slovensku je teraz veľa parádnych príležitostí. Pôvodne som o odchode z ui42 vôbec nerozmýšľal, pretože som si myslel, že inde nebudem mať dostatočne zaujímavé možnosti. Nakoniec som zistil, že ponuka jobov je výborná a skôr je problém si z nej vybrať. A to som ani nezačal hľadať na Profesii, len som otvoril oči a zvážil ponuky, ktoré sa okolo mňa “šuchli”. Ak pracujete v IT / digitálnom biznise / marketingu, viete čo robíte, máte nejaké skúsenosti, tak vy ste ten/tá, kto si môže vyberať zamestnávateľa. Nie naopak. Rozumné firmy sú si toho vedomé, preto sa snažia kandidátov zaujať.

Však zhodnoťte sami:

(Samozrejme najprv musíte zamakať a ukázať, že za to stojíte.)

Je mi jasné, že my čo robíme okolo digitálneho biznisu, žijeme v istej bubline a za jej hranicou ľudia riešia oveľa pálčivejšie problémy než, či majú ísť do firmy, ktorá zamestnancom kúpila polovicu reštaurácie alebo takej, ktorá dáva raňajky zadarmo. Viem, že sa tak ako teraz ITčku, nedarí všetkým profesiám vo všetkých regiónoch, napriek tomu je dobré uvedomiť si, že aj na Slovensku sa máme naozaj dobre a tešiť sa z toho.

Z autobusára manažérom v e-commerce

Posledné týždne som niekoľkokrát počul povzdychy typu “Škoda, že som neštudoval IT”. To nie je skutočná prekážka, je to naozaj len povzdych.

Keď v tejto oblasti nerobíte ale chceli by ste, tak… začnite.

Ja som vyštudovaný filmový teoretik (a aj to len bakalár) a pred nástupom do ui42 som 4 roky v cestovke šoféroval autobus. A to nebola žiadna samoriadiaca sa Tesla, ale normálne rukami som šoféroval.

A po príjazde som ešte musel vyložiť kufre.

A umyť aspoň čelné sklo.

Takže sám som dôkazom, že nezáleží až tak na škole, prestížnych joboch v CVčku, ale najmä na vlastnom rozhodnutí, čo chcem dosiahnuť a čo pre to spravím.

Čo dodať na záver?

Rád som s vami spolupracoval, teším sa na nové výzvy a snáď aj ďalšiu spoluprácu.

Máme sa dobre.

Written by

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store