Co jste vždycky chtěli vědět o Brně a báli jste se zeptat

Erhy v minulém čísle napsal, že Brno není jen jiné město, že je to životní styl. Co byste však měli mít na paměti především je, že Brno se z historického hlediska de facto nachází na území úplně jiného státu. Moravy.

Co neříkat: Nehledě na své životní přesvědčení či zdatnost/doktorát v biologii nikdy neříkejte krokodýlovi krokodýl. Jedině v zoo. Ale i tam bych si být Vámi raději zkontroloval visačku. V Brně (a možná i na celé Moravě) je to drak. A místní jsou na to patřičně hákliví. Dalším zapovězeným výrokem je: Brno nemá náměstí. Svoboďák je dle názoru mnohých jen rozšířená ulice zvláštního nesouměrného tvaru. A když už jsme na tom neexistujícím náměstí, je na místě se zmínit i o neexistujícím orloji, resp. o orloji, kterému tak nikdo neřekne, naopak se mu řekne lecjinak (takové výrazy ale na stránky našeho seriózního plátku nepatří). Někdo totiž kdysi zapomněl dnes už bývalému primátorovi Onderkovi (na kterého tu všichni s láskou vzpomínají) říct, že orloj by měl splňovat hlavně dvě kritéria, a to a) být kulatý a b) ukazovat čas. Dobrý tip od místních: přejdete-li přes „ulici-náměstí“ a podíváte-li se doleva, uvidíte na hodiny kostelní.

Kam nechodit: Brno je městem kaváren. Údajný sen kavárenského povaleče. Jenže taková slova sama o sobě nejsou zárukou kvality. Což o to, kaváren tu není málo. Co deset metrů zhruba dvě. Jenže… jestliže kavárnu vybíráte podle jiných kritérií než „má či nemá zahrádku“, neprohloupíte ve čtveřici: Coffee Fusion, Café Mitte (tady je to ale fakt prťavý), V melounovém cukru a pak daleké nedaleké Industře.

I tohle je Brno…

Co nepít: Pivo. Utrpení mladého Budějčáka. Stejně tak jako pivo neumí Němci (a oproti všeobecnému přesvědčení — Oktoberfest — ani Bavoři), neumí ho ani na Moravě. Aneb jak s oblibou říká můj dědeček: „Dobré pivo končí na Vysočině.“ A má pravdu. Všechno ostatní všude jinde chutná jako vypláchnuté lahve. S vínem se to má tak, že Moravákům v Brně nechutná (vinaři si přece to nejlepší nechají pro sebe), ale ostatní ho poměrně pozitivně kvitují. Čemu se opravdu, ale opravdu vyhněte, je kohoutková voda. Filtrační konvice výhodou, reverzní osmóza snem. Tak výbornou římovku, na niž jste k vínu zdarma zvyklí v budějckých podnicích, rozhodně nečekejte. Citlivějším jedincům prý brněnská voda způsobuje kožní problémy.

Poslední věcí, kterou musíte vědět, je ta, že Moraváci mluví jako rozbitá hračka (tu, chcu, su, vijou — 3. os. pl. ind. préz. aktiva slovesa vědět — ano opravdu, na Moravě nevyjou jen vlci), nemají mrazák, ale mražák a nechodí, ale valí (případně valijou) a Slováci (kterých je v Brně opravdu dost) sice chodí, ale tramvají (a ano, úmyslně vynechávám onen germanismus složený ze dvou slov elektrische Linie).

Kdyby byly nějaké pochybnosti…

psáno pro VDM 2/2015

Like what you read? Give Petr Kuthan a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.