#1 Digitální design s aplikací Sketch

Ahoj, dnes máme hezký den tak proč si neříct něco málo o tom, co to vlastně Sketch je a k čemu slouží … taky si řekneme, co Sketch není, a k čemu neslouží, ať máme jasno.

Sketch je profesionální designerský nástroj, je to aplikace pro uživatele Mac OS X. Pokud tedy nemáš tento operační systém, tato aplikace bohužel není pro tebe. Pokud si chceš Sketch pořídit, připrav si $99 a licenci si můžeš koupit zde.

Pokud jde o digitální design, Sketch je skutečně dobrou volbou. Proč si to myslím? To nejdůležitější je (ač to bude znít jako klišé), že práce ve Sketch je intuitivní, vše funguje hladce tak, jak by člověk (i laik) očekával.

Proč je důležité, že to jde hladce?

Když jedeš na kole, tak přece nechceš, aby to někde drhlo, vrzalo, a aby jsi musel šlapat i z kopce. Tím chci říct, že při práci ve Sketch se můžeš zaměřit přesně na to, co je důležité. A to je tvořit, hrát si, být kreativní a být přesný a precizní.

Časem se naučíš používat klávesové zkratky, které ti práci ještě urychlý, ale žádný strach i bez nich jde vše bez problémů.

Co Sketch umí a co ne?

To co by tě mělo nejspíš nejvíce zajímat je, jaké formáty tato aplikace podporuje. Nebo-li jaké soubory můžeš exportovat. Svou práci pro klienta můžeš odevzdat v .png, .jpg, .tiff, .pdf, .eps.svg.

A co PSD?

Ne. Bohužel. Sketch ti neumožňuje exportovat do .psd. Takže pokud klient chce dodat výstup v .psd, Sketch ti nepomůže, alespoň ne při exportu. Já osobně si v podstatě všechny podklady (i ty které nakonec odevzdávám v .psd) připravuji ve Sketch a pak už jen využiju jiný software pro export. Tato metoda ti může a nemusí vyhovovat.

A co mockups?

Pokud používáš produkty společnosti Adobe, určitě jsi zvyklý (k prezentaci svých návrhů) používat různé aplikace tvého designu na konkrétní materiály. Sketch má mnoho pluginů (o těch které jsou užitečné, a které používám si řekneme někdy příště) a jedním z nich je Magic Mirror 2. Tento plugin ti umožní zobrazit tvůj design v 3D perspektivě (třeba na iPhonu, na obrazovce notebooku atd.). Potíž nastane, pokud bys chtěl svůj design (třeba logo) “otisknout” na krabičku, tričko, usb disk … Většina šablon, které existují pro využití tohoto pluginu, se týká právě digitálního designu, pro který tato aplikce bylo vytvořena.

Jaké máme teda alternativy? Buď si musíš poradit nějakou hardcore/alternativní cestou a využiješ jeden z e-shopů, který nabízí reklamní zboží s umístěním tvého obrázku/designu na jejich produktech: takový e-shop je třeba http://www.zazzle.com. A nebo si pomůžeš v některém z Adobe nástrojů. To je ta míň humpolácká a profesionální varianta.

A pro co je tedy Sketch dobré použít?

Definitivně pro návrh webů a webových aplikací (návrh webu si také v některém z dalších dílů ukážeme), iOS aplikací, pro návrhy webových bannerů, bannerů pro Addwords, infografiku …

A jaké jsou hlavní přednosti této aplikace? Rychlost, intuitivita, uživatelská přívětivost a cena jsou ty hlavní důvody proč si Sketch zvolit.

Příští díl už bude jen o samotné práci v aplikaci. Naučíme se základním věcem, na které budeme postupně přidávat další a další dovednosti.

Brzy se uvidíme v dalším dílu o aplikaci Sketch. A slibuju, že příště už to bude zábava.

Logo design to bee * www.drahomirmach.com * drahoma@gmail.com

www.drahomirmach.com