Pinigai sporto klubams

Pakalbėkime apie Vilniaus tarybą, valstybinius pinigus bei jų kelius/klystkelius.

Pradėkime nuo toliau. Miestas ilgus metus buvo stekenamas idant būtų galima įsigyti įvairių vizijų, žaislų, avialinijų, nugręžti vilniečius permokant už paslaugas ir t.t. Taip pat, miestas buvo gerokai mažiau finansuojamas, atlupant didesnę jo surenkamų mokesčių dalį ir perduodant ją regionams. Yra įvairių subtilybių susijusių su šiais ir kitais veiksniais, dėl kurių miestas buvo įvarytas į bankrotą ir kaip daug kas deja jau pamiršo buvo lyginamas su Detroitu.

Dabar ši situacija yra smarkiai kitokia — bankai sutinka skolinti, o pati skola suvaldyta ir tolygiai mažėja toliau.

Finansai mieste yra valdomi daug geriau. Pvz. šiuo metu jau yra suplanuojamas visas pilnas savivaldybės biudžeto poreikis visiems metams iš pat pradžių. Seniau buvo suplanuojami 10, o kartais ir mažiau, mėnesių, o likusiems mėnesiams — kaip dievas duos.

Geriau finansuojamos įvairios sritys leidžia atsitiesti ir pradėti mąstyti apie realius pagerinimus miestiečiams. Darželių, darželių priestatų, mokyklų statyba, daugiau pinigų miesto infrastruktūrai, procesų gerinimui, tobulesniems sprendimams, tam, kad mieste gyventi būtų patogu, žalios erdvės leistų atsipalaiduoti po gerai apmokamų darbų ir t.t.

Be jokios abejonės — yra labai daug neišspręstų problemų, nesilaikomų reikalavimų, neišpildytų lūkesčių ir neatsakytų klausimų, kurių daugelis yra progrese. Bet taip jau atsitinka, kad gerai suvaldžius finansus, o administracijos kaminams rūkstant pilnu tempu, gerėjant mokesčių surinkimui ir nespėjant kažko įsisavinti atsiranda laisvų pinigų.

Tik pamanykit — virš milijono pinigų, kuriuos galim skirti kam norime! Ką galima nuveikti už milijoną eurų? Labai daug, pačių įvairiausių dalykų. Galima pvz. renovuoti visas seniūnijas, sukuriant jose gražias ir malonias bendruomenių erdves. Galima gerai ir moderniai atnaujinti bent 20 stadionų prie mokyklų — aptverti juos tvora, atnaujinti dangą, pastatyti tualetą, stoginę, apšvietimą. Galima skirti juos medžių sodinimui ir žaliųjų erdvių sukūrimui. Galima pagerinti savivaldybės aptarnavimą modernizuojant pirmą aukštą, dalį paslaugų robotizuojant. Galima atnaujinti savivaldybės autoparką. Galima investuoti į mokyklų technologijų kabinetus įrengiant juose naujas erdves, plečiant FabLabs ir Virtuvės mitų griovėjų iniciatyvas. Galima paruošti milijono vertą Vilniaus mokytojų apmokymo programą. Galima sutvarkyti apšvietimą tunelyje po seimu.

Žodžiu, manau mane supratot, galima daug, milijonas yra daug, idėjų ir fantazijos netrūksta. Bet visus tuos dalykus reikėtų įgyvendinti, tas gali užtrukti, tą reikės valdyti, taigi atsirandant pinigų politikai kartais ką nors, kas jau procese tiesiog padidina. Su nieko blogo irgi nėra — štai pvz. e.miesto departamentas gavo papildomus 60 tūkstančių, kurie bus skirti atnaujinti viešosios tvarkos darbo vietose esančius kompiuterius ir kitą įrangą. Tokiu būdu bus galima šiek tiek greičiau aptarnauti išaugusį pranešimų apie įvairius pažeidimus kiekį, kuriuos savivaldybė gauna (šiemet jau gauta virš 4000 pažeidimų, kai per visus praeitus metus šis skaičius tesiekė 1526, ir tai tik skaičiuojant pranešimus per miesto problemas ar Tvarkau Vilnių: http://rodikliai.vilnius.lt).

Tik štai tarybos narys konservatorius Adomas Bužinskas nusprendė, kad tą milijoną jis mestels ne kur kitur, o dviems dideliems miesto sporto klubams. Jis pasiūlė pridėti tuos pinigus prie jau dabar gaunamos paramos, kuri ir taip, anaiptol, nėra skurdi. Pažiūrėkime, kaip tai atrodo skaičiais:

Kaip matote, papildomų pinigų neįgaliųjų sporto klubams nebuvo skirta. Kaip jų nebuvo skirta ir mokinių sporto žaidynėms, ar tenisui, ar rankiniui. Bet štai Žalgiris ir Lietuvos rytas gavo po pusę milijono eurų.

Leiskite man patikslinti kelis dalykus. Šie sporto klubai neprašė pinigų, mes nežinom, ką jie su jais darys, mes tiesiog jiems duodame jūsų, mieli vilniečiai pinigus, dėl tokių argumentų kaip pvz.:

  • Sporto klubai mažina nepilnamečių narkotikų vartojimą;
  • Sporto klubai gerina miesto įvaizdį.

Suprantu, kad oranžinis kamuolys daugeliui lietuvių yra jautri tema. Aš pvz. nemėgstu jokio komandinio sporto išvis, įskaitant ir krepšinį. Tai, gal, sakykime, man sunku suprasti. Bet mano, kad ir ribotu supratimu, atnaujintos krepšinio aikštelės ir futbolo stadionai yra būtent tai, kas prisideda prie vaikų užimtumo ir vėlesnio jų atėjimo į tas profesionalias komandas, o ne kažkaip atvirkščiai.

Štai taip balsavo Vilniaus taryba

O štai taip ji šventė pergalę:

Išmetėm limoną į balą, fuck yeah \m/

Dažnai sakoma, kad pinigus reikia valdyti atsakingai, perimti verslo patirtį ir skaičiuoti kiekvieną centą. Dažnai aš su tuo būčiau linkęs sutikti ir galiu tik pastebėti, kad neseniai prie Lietuvos Ryto klubo valdymo prisijungęs Antanas Guoga taip pat davė klubui pinigų:

Naujasis klubo dalininkas Vilniaus komandai suteikė 850 tūkst. eurų paskolą. Sandoris įvyko birželio 20-tąją — tą pačią dieną, kai A.Guoga tapo klubo dalininku.
Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/24sek/naujiena/lietuva/antanas-guoga-lietuvos-ryta-gelbeja-po-stambaus-laimejimo-las-vegaso-kazino-875-826492

Tik, kaip matote, ne šiaip juos davė, o paskolino. Tuo tarpu mokesčių pinigai, juk nekainuoja, juos galima ir atiduoti.

Pastaruoju metu esu linkęs pozityviai vertinti visokius įvykius, nutikimus ir procesus. Visgi viskas vyksta daugiau gerai, juk mes turėjome laisvą milijoną, dėl buvo proga politikams pasipešti, o ir kas tas milijonas kai savivaldybės visas biudžetas virš 600 milijonų (https://goo.gl/iGd3Ek). Gyvenimas išties eina geryn ir negalima būtų sakyti, kad kiti poreikiai nėra patenkinami:

Štai visai solidi pinigų suma darželių reikmėms — pagaliau švietimas gauna deramą aprūpinimą ar bent jau judama link tos pusės.