Premature bebeğimin gelişimi ne zaman yaşıtlarını yakalar?

(Düzeltilmiş yaş mevzu)

Evet bu premature annelerin eğer bebekleriyle ilgili yaşamsal bir durum varsa bunu atlatmalarının hemen ardından akıllarına gelen ilk soru sanırım…

Bebek sahibi olmadan hatta bebek sahibi olmakla alakamız olmadan öncesinden bu konuyla ilgili olabilecek bildiğim birşey varsa o da her bebeğin 1 yaşında yürümeye başlamadığıdır. Kimininki erken yürür kimininki geç yürür.

Bu bilgiden gidecek olursak nasıl ki term bebeklerde (bu terimleri öğrendiniz, alıştınız artık değil mi dostlarım?) gelişimsel süreçler aynı olmuyorsa bu konuda daha takıntılı olmaya müsait prematüre anneleri de kendi bebekleri için aynı yaklaşımda olmalıdır.

Kitabi bilgi şunu der; premature bebeğinizin gelişimi için düzeltilmiş yaşı kullanmalısınız. Örneğin bebeğiniz 8 hafta erken doğdu ise hem bedensel hem zihinsel gelişimini, 8 aylıkken 6 aylık bebeklerin gelişimine göre takip edin. Bu tabiki oldukça mantıklıdır. Yaklaşık 2–3 yaş civarında da yaşıtların yakalandığı söylenir.

Teyzesel bilgi ise sonradan toparlar onlar, yaşıtlarını bile geçer der.

Hem bu kitabi hem de teyzesel bilgiye göre hareket edip 8 aylık bebeğinde 6 aylık bebeğin gelişimini göremeyen veya 9 aylık bebeğin gelişimini gören nice premature annesi vardır. Bu nedenle bu konuda rica ediyorum takıntılı olmayın.

Bir görüşe göre de düzeltilmiş yaş premature bebeklerin motor gelişimlerini (sırtüstü pozisyondayken kendini döndürme, yürümeye başlama vs) takipte işe yararken algısal gelişimlerinde (anlamsız heceler çıkarma, sesleri taklit etme vs) çok da işe yaramayacağı yönünde. (bknz: www.babycenter.com/404_when-will-my-premature-baby-reach-development-milestones_10304028.bc)

Ama işte bu da bir görüş, kesinliği yine tabiki yok. O yüzden benim fikrim bu gelişimsel dönüm noktalarını bilelim ve premature bebeğimizi yakın ayların gelişimsel dönüm noktası kriterlerine göre takip edelim ancak aman gerisinde kaldı, çok ilerden gidiyor vs diye helak olmayalım.

Önemli olan bebeğinizin gelişme kaydediyor olması ve hep bir sonraki adımı gerçekleştirir şekilde ilerlemesi. (önce sırtüstü pozisyonda kafasını ve göğsünün bir kısmını kaldırabilirken, sonra ellerini kullanarak iyice kendini yukarı kaldırır hale gelmesi vb) Kanımca ancak gelişimlerinde doğrusal ilerlemede bir sıkıntı olursa evhamlanıp doktorun kapısı çalınmalı.

Bu dönüm noktalarını takip etmenizi sağlayacak bilgi hemen her ilgili internet sitesinde var, biliyorsunuzdur. Güvenilir bazıları için bknz: (http://drmehmetturay.com/aylara-gore-bebek-gelisimi/ , https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/preemie/Pages/Preemie-Milestones.aspx)

Hatta konuyu detaylıca ve anlaşılır şekilde takip etmenizi sağlayacak ve güvenilir içeriğe sahip “wonderweeks” diye bir uygulama da var; http://www.thewonderweeks.com/

Ancak annelik bu gibi kriterleri okudukça eyvah benimki neden yapmıyor, ne zaman yapacak endişelerini hemen edinmeye müsait bir kurum olduğundan, bir de günümüz modern annesinin rekabetçi iş, eğitim vs ortamının yarattığı bilinçaltından dolayı özellikle prematüre annelerine bu konuda mevzuyu sadece sakince takip etmelerini ve bilincinde olmalarını ama evham yapmamalarını öneririm. Tabiki yaşadım ve ordan biliyorum. Her bebek kendine özel, dolayısıyla gelişim süreçleri de ve bu premature bebekler için de böyle.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Premature Anne’s story.