Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ndeki Bebeğinizi Beslemek

Muhtemelen hamilelik döneminde bebeğinizi uzmanların tavsiye ettiği gibi minimum altı ay anne sütü ile ve emzirerek besleyeceğinizi hayal ettiniz, planladınız ancak bebeğiniz premature olarak dünyaya merhaba dediği için ilk aşama düşündüğünüz gibi olmadı. Bebeğinizi doğumdan sonra kucağınıza almak yerine küvözünde ziyaret etmek nasip oldu. Diyeceğim şey şu ki hal böyle diye lütfen bu hayaliniz ve planınızdan vazgeçmeyin…Süreç sadece biraz daha farklı olacak ama ulaşılacak nokta azim ve kararlılıkla aynı olabilir.

Premature bebekler çoğunlukla anneden emmeye hazır değillerdir, bunun yerine anne sütü bebeğe OGT denilen (OroGastrik Tüp), ağızdan mideye inen bir tüp yardımıyla verilir. (bknz: Yenidoğan Yoğun Bakım Sözlüğü yazım)

Bu zorlu süreci biraz daha bilinçli geçirebilmek için diğer önerilerimi aşağıda sıralıyorum;

  • Anne sütünü düzenli aralıklarla sağmanız ve bebenize götürmeniz son derece önemlidir. (ev tipi elektrikli pompa yerine hastanelerde olan ve evlere de uygun bir ücret karşılığında kiralanan pompalar en mantıklısıdır. Biz hastaneden çıktığımız gibi internetten bulup Medela süt pompası kiraladık. Emzirme koltuğu olarak planladığınız koltuğun hemen yanına bir sehpa yerleştirip üzerine koyabilirsiniz.) Sanki emziriyormuşcasına aynı aralıklarla (3 saatte bir) sağım yapmanız çok önemli. İlk zamanlar 5-10 ml gelse bile sorun değil, inanç ve azimle 3 saatte bir sağıma devam ediniz, sağdıkça coşacaktır.
  • Yapacağınız en büyük hata ah neden tatlı minnoş bebeğim yerine bu soğuk ve donuk elektrikli pompayla muhattap oluyorum diye dertlenip tasalanmaktır. Çünkü kendinizi yoğun bakım ünitesinde yatıp da ağızdan beslenemeyen bebeğiniz için kaygılanmak yerine yoğun bakım ünitesinde yatıp da hem ağızdan beslenemeyen hem de sizin anne sütünüzü alamayan bebek için kaygılanır halde bulabilirsiniz. Yapmayın, ısrarla 3 saatte bir sağın, gece de saat kurup kalkıp sağın.
  • Bebeğiniz evde olsaydı “sleep when the baby sleeps” (bebeğiniz uyuduğunda siz de uyuyun) kuralına uyacağınız gibi bebeğiniz hastanedeyken de gün içinde sağım öncesi ve sonrası uyumaya, dinlenmeye özen gösterin. Bu tabiki bir sürü işlemle uğraşma, hastaneye gidip gelme vs arasında kolay olmayabilir ama bir biçimde zorlayın kendinizi. Sütü artıran şu dünyada iki temel şey var; bol su içmek ve uyku. İnternetten okuyacağınız, annenizin kayınvalidenizin, eşinizin dostunuzun tavsiye edeceği binbir türlü yiyecek, içecekten çok daha kıymetli. (incir, komposto, bulgur, mercimek vs gibi bir sürü zevat üzerinde klinik çalışma olmadığı için etkisizdir demiyorum, yine yapın ama temel iki faktör budur diyorum)
  • Yukarıdan devamla tabiki bol su için.
  • Yenidoğan doktorunuza, sorumlu hemşireye emzirme konusunda istekli, hevesli ve cesaretli olduğunuzu belli edin. Bebem daha küçücük ben dokunamam, alamam, edemem psikolojisine girmeyin. Bu tavrınız inanın emzirme denemesine geçiş planını öne çekmeye yardımcı olabilir.
  • Sağım yaparken göğsünüzün iyice boşaldığını hissedene kadar sağıma devam edin. (tabiki bebeğin emmesi kadar güçlü bir emiş olmadığı için illa ki tamamen boşalamayabilir) Çünkü sütün en yağlı ve bebeğinize yararlı kısmı bu sona doğru sağılan kısımdır.
  • Yoğun bakım ünitesindeki bebeğinizi emzirme aşamasına geldiğinizde önce kanguru bakımı ile başlayın. Yani türkçesi bebeğinizin teni “sine” denen bölgeye temas edecek şekilde kucağınıza alın. Bir süre orada geçirip kokunuza alışsın, ardından mümkünse ortamın az gürültülü ve loş olmasını talep ederek emzirmenize geçin…

kaynaklar:

babycenter.com/0_how-youll-feed-your-premature-baby-in-the-nicu_10300014.bc

24weeksplus.com/index.php?doc=87

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.