Amino Asit Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? Amino asitlerin en temel görevlerinden olan protein oluşturması olduğu için kas kayına bağlı olarak aşırı kilo kaybı ortaya çıkar. Dolayısıyla kas kaybına bağlı olarak yoğun halsizlik hissedilir. Kasların erimesi sonucu en temel günlük işlevlerden olan yürümek, merdiven çıkmak gibi işler bile aşırı yorgunluk verir.Kasların erimesi sonucu günlük işlevlerimiz olan yürümek, merdiven çıkmak gibi işler bile aşırı yorgunluk verir. Yine tırnaklarımızın da oluşmasında etkin olan amino asitlerin eksikliğine bağlı olarak tırnak kırılmaları ve mantarlar görülür.Aynı tırnak gibi saçların da temeli amino asitlerdir. Amino asitlerin eksikliğine bağlı ciddi saç problemleri oluşur. Deride kuruluk, kızarıklık ve dökülmeler gibi farklı cilt problemleri ortaya çıkar. Amino asitlerin temel görevlerinden olan cilt onarılması işlevi yerine getirilemediği için cilt problemleri kaçınılmaz olur.

Hücrelerin yenilenmesinde çoğalmasında en etkin maddeler olan amino asitlerin eksikliği bir hastalık esnasında iyileşme sürecini uzatır. Eksikliğinde uyku sorunları ve baş ağrısı kendini göstermeye başlar. En ciddi sorunlardan biri de ruh sağlığının bozulmasıdır. Şiddetli depresyonlar kendini gösterir. Hücrelerin yenilenmesinde en etkin maddeler olan amino asitlerin eksikliği bir hastalık esnasında iyileşme sürecini uzatır.

Amino asit eksikliği nasıl gelişir?

Bunlardan ilki gelişi güzel yapılan kontrolsüz diyetlerdir. Ayrıca dengesiz beslenmedir. Özellikle vejetaryen beslenme tarzı en büyük nedendir. Bir diğer nedeni de barsak hastalıklarından kaynaklanır. Ayrıca ileri yaşlarda vücut yeterli amino asit üretemeyebilir.

Amino Asitin Faydaları ve Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

  • Amino asitler vücudumuzun temel yapı taşlarıdır ve yaşamı devam ettirmek için şarttır.
  • Amino asitler hücrelerin canlılığını korur ve yenilenmesini sağlar.
  • Organlarımızın düzgün çalışmasını sağlar.
  • Tırnak ve saçlarımızın keratin tabakasının oluşmasını ve sağlıklı olmasını yine amino asitlere borçluyuz.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi de amino asitler üretir.
  • Kas oluşumunun en önemlisidir. Bu yüzden düzenli egzersiz ve spor yapanlar amino asit takviyesine başvurur.
  • Beyin çalışmasında amino asitler çok etkilidir.
  • Psikolojik sağlığımızı da amino asitler dengeler.

https://www.protelan.com.tr/amino-asit-eksikliginin-belirtileri-nelerdir/