Siz değerli okuyucularım için hazırladığım makale de PRP uygulamasının yan etkileri nelerdir sorusuna cevap aradım.Ayrıca PRP ne kadar süre iş ve sosyal yaşamı etkiler , PRP tedavisinin etki süresi ne kadardır , PRP diğer cilt yenileme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir mi, PRP tedavisi nedir gibi sorularla makalemi destekledim. Umarım siz okurlarım için faydalı ve akıcı bir yazı ortaya koyabilmişimdir. İyi okumalar.

PRP Tedavisi Nedir ?

PRP tedavisi son süreçte popüler bir cilt tedavi uygulamasıdır. PRP tedavisi yaptıranlar , yaptırdıkları uygulamanın oldukça faydasını görmektedir.

Kanımızı meydana getiren temel hücrelerden biri olan trombosit; kabaca tariflemek gerekirse kanda var olan en küçük çekirdeksiz hücrelerdir. Trombositin esas görevi pıhtılaşmayı gerçekleştirmektir. Açık yara aldığımızda dışarı çıkan kanın içindeki trombosit, yara yerinde kanamayı önleyen koruyucu bir tabaka meydana getirir. Bu tabaka sayesinde kanama durabiliyor. Bu tabaka aynı zamanda yaranın iyileşmesinde de ciddi bir rol oynamaktadır. Trombositlerin içeriğinde ki büyüme faktörleriyle 7–14 gün içerisinde yara yerinde yeni dokular meydana gelir. Buna bağlı olarak da yara kabuğu kuruyup düştüğünde, taze ve pembe renkli derinin oluştuğu gözlemlenir. Trombositlerin yarayı iyileştiren bu özelliği, günümüz tıbbında birçok alanda kullanıldığı gibi cilt gençleştirmede de etkili bir şekilde uygulanmaktadır.

PRP Uygulamasının Yan Etkisi Var Mı?

PRP tedavisinin ana maddesi kişinin kendi kanı olduğu için fazla yan etki gözlemlenmez. Alerji riski hiç yok denebilir.

PRP Ne Kadar Süre İş ve Sosyal Yaşama Etki Eder ?

PRP tedavisi sonrasında kişi normal hayatına çok kısa sürece devam edebilir. Ciltte sosyal ve iş yaşamını engelleyecek bir görüntü gözlenmez. Bazen yapılan iğnelere bağlı küçük ve geçici morluklar yaşanır. İşlemden sonra buz tutmak, arnika veya K vitaminli kremler kullanmak bu yan etkileri sıfır noktasına çekebilir. Morluklar ertesi gün oluşur. Kapatıcı makyaj malzemeleri yardımcınız olabilir.

PRP Tedavisinin Etki Süresi Ne Kadardır?

PRP cilt düzeltme etkileri 3–6 ayda gözlemlenir. Ciltteki etkileri yaklaşık 1–1,5 yıl bilfiil yaşanır.

PRP Tedavisi Diğer Cilt Yenileme Yöntemleri ile Birlikte Kullanılabilir Mi?

PRP lazer, radyofrekans, ışık tedavileri, mezoterapi ve mikro iğneleme gibi yöntemlerle bir arada gerçekleştirilebilir. Bu tür işlemlerden sonra serum şeklinde uygulanabilir ; böylece diğer yöntemlerin etkinliği arttırılmakta ve iyileşme sürelerinde kısalma gözlemlenebilir. PRP işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?Zaten PRP tedavisini uygulayacak olan uzman da belirtecektir fakat ; işlemin uygulandığı gün sıcak banyo yapılmaz. Ayrıca PRP uygulaması gerçekleştirilen bölgeyle güneş teması olabildiğince kesilmelidir.