Żywność liofilizowana, zdrowy i odżywczy posiłek dla aktywnych podróżników!

Nadszedł długi weekend! Zapewne większość z nas ma wolne i wyjeżdża w różne strony kraju by odpocząć od codziennego zgiełku lub problemów. Część robi grilla i spędza go w gronie swych przyjaciół i rodziny a jeszcze inni spędzają go aktywnie. To właśnie dla tych będzie kierowany ten artykuł!

Wyjeżdżając na wycieczki rowerowe, spływy kajakowe często równa się to z tzw. biwakowaniem, spanie pod namiotami. Wtenczas wieczorami rozpalamy ognisko i zajadamy się smakołykami z ognia, czyli kiełbasy, kaszanki lub po prostu jemy konserwy.

Na takich urlopach bardzo często zapominamy o zdrowym, odżywczym jedzeniu. Dlaczego? Częstym powodem jest brak czasu na przygotowanie zdrowych posiłków, miejsca w plecaku lub pieniędzy by jadać co chwile w restauracjach itp. Jest na to rozwiązanie! Produkty liofilizowane! Dzięki nimi możemy zjeść zdrowy, bogaty w witaminy, odżywczy, aromatyczny posiłek. Nie mylmy jej z jedzeniem w proszku tzw. “jedzenie w kubku”! Jest to zdecydowanie inny rodzaj jedzenia!

Co to jest żywność liofilizowana?

Żywność konserwowana metodą liofilizacji, czyli suszenie po zamrożeniu z zastosowaniem obniżonego ciśnienia. Żywność liofilizowana jest odwadniana poprzez usunięcie od 70% do 96% wody. Powstrzymuje to rozwój mikroorganizmów i bardzo spowalnia procesy enzymatyczne.

Zalety:

  • produkty liofilizowane zachowują w ok. 90% kształt, barwę aromaty, witaminy oraz wszystkie wartości odżywcze,
  • proces liofilizacji likwiduje w większości zanieczyszczenia mikrobiologiczne,
  • nie posiadając wody, produkt jest zabezpieczony przed niepożądanym rozwojem różnych rodzajów mikroflory, w efekcie jest „zakonserwowany bez użycia konserwantów”,
  • okres przechowywania może wynosić nawet wiele lat.
  • ułatwiona możliwość sterylnego otrzymania suchego produktu w jednostkowych opakowaniach handlowych
  • Nie potrzebujesz naczyń
  • Proste przygotowanie

Wady:

  • bardzo duży koszt wytwarzania produktów

Pierwotnie takie posiłki były produkowane dla kosmonautów. Potem znalazła uznanie przez podróżników, szczególnie ceniona przez himalaistów. Teraz metoda wykorzystywana jest dla osób uprawiających sporty ekstremalne, takie jak żeglarstwo, wspinaczka wysokogórska, czy też podróżników.

Żywność liofilizowana stała się tak popularna, że znalazłam ją w jednym ze sklepów, które odwidziałam wczorajszego dnia. Ja akurat miałam okazję kupić borówki. Jak miałabym opisać smak i strukturę? Są chrupiące o soczystym aromacie i smaku świeżych borówek.

Źródła:

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.