Photo By tiburi

İnsan kaynaklı kök hücreleri kullanılarak oluşturulan organoidlerin fare beyin dokularına yerleştirilerek yapılmış olan bir araştırmaya dair bilgiler Nature Communications’ta yayımlandı. Bu organoidlerin komşu dokularla bağlantı kurdukları ve uyaranlara yanıt vermeye başladıkları gözlemlendi. EEG dalgalarını tespit edebilmek için grafen mikro-elektrotlarla hücresel aktiviteler izlenmiş.
Deneyde kullanılan farelere beyaz ışıkla uyaran verilmiş. Sonuçta implante edilen organoidlerin ve çevresindeki sinir hücrelerin ışıklı uyarana benzer tepkiler gösterdiği tespit edilmiş. Farelerin beyinlerine implante edilen organoidlere doğru damarlanma meydana gelmiş ve beyin dokusunun diğer yapıları gibi oksijenlenmesi, glukoz iletimi ve benzeri metabolizmal faaliyetleri organizma tarafından devam ettirilmiş. Yani insan ve fare dokuları arasında implantasyon sonrasındaki bir kaç hafta içerisinde ortak fonksiyon ve metabolizma bağlantılarının oluşabildiği anlaşılmış oldu.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41467-022-35536-3

--

--

BVTG

https://linktr.ee/radyosessiz Bilim ve Teknoloji Güncesi Podcast’inde yer alacak bilim, teknoloji, tarih, felsefe vb. konuları burada.