Sabır Kundura ve Çocukluğumun Ayakkabıcısı

Bugün eve doğru yürürken iki tane kocaman apartman arasına sıkışıp kalmış küçük , eski , yıkık dökük boş bir dükkan gördüm. Kendimi alamadım ve camına doğru kafamı uzatıp içeriye bir göz gezdirdim. İçeride hummalı bir çalışma vardı. Dışarıdan tam bir harabeyi andıran o ‘’gecekondu’’nun öyle bir iç dizaynı vardı ki aklım başımdan gitti. Alçı duvarlar mı ararsınız , laminant parke döşeme mi ararsınız yoksa spot ışıklar mı! Kısa süreli bir şoktan ve içeriden yüzüme doğru atılan “Sen… Hayırdır?!” bakışlarından sonra oradan uzaklaşmaya karar verdim. Ancak tam koşar adım uzaklaşmaya başladığım anda beni benden alan, sonsuz uçurumların dibine kadar sürükleyen, varlığımı sorgulamama neden olan A4 kağıdını gördüm. Kağıtta tükenmez kalemle, okunaklı olsun diye de harf çizgilerinin üstünden birkaç kez geçildiği belli olan bir yazı vardı : ‘’Sabır Kundura , Yeni İmajıyla Yakında Sizlerle’’ İki metrekare alanda batılı imajı ile harikalar yaratacağını düşünen dükkan sahibi bununla da yetinmemiş ve ayakkabı satan diğer büyük firmalara rakip olarak geldiğini bütün Denizli’ye cesurca ilan etmişti.

Ben küçükken memleketimde sürekli ayakkabı almak için gittiğimiz bir yer vardı. ‘’Bir’’ yer vardı diyorum çünkü gerçekten ayakkabı satan başka bir yer yoktu. Onun da dükkanı iki metre kareydi. O da eline geçirdiği kağıtların üzerine reklamlar yazar , dükkanın kırık dökük camına asardı. Okula her gidiş dönüşümde mutlaka camdaki yeni yazıları okurdum. Mütemadiyen bayramlardan önce de gider ayakkabı alırdık. Toplamda on çeşit ayakkabıdan sekizini beğenir sadece bir çiftini alabilirdik. Ayakkabıları çoğu zaman veresiye aldığımız gibi aldığımız ayakkabıyı sene boyu parçalardık, o da bıkmadan usanmadan o ayakkabıyı “veresiye” tamir ederdi. Ona ‘’babbacı’’ derdik. Şimdilerde o hala ‘’babbacı’’ imajıyla çocukların ayakkabılarıyla ilgileniyor ancak biz yüzlerce çeşit ayakkabı arasından bir çift ayakkabı beğenemiyoruz.

Yenilenen imajıyla Sabır Kundura’nın yaratmaya çalıştığı o sinerjiyi babbacı amca ayakkabılarımızı tamir ederek yıllar önce yarattı. Bilmiyorum şimdilerde ayakkabı tamiri ne durumda ancak imaj yaratma derdine düşerek kim olduğumuzu unutmak üzereyiz.

Sabır Kundura sahiplerine şunu söyleyebilirim. Bırakın imaj işini büyük kurumsal firmalar dert edinsin. Siz kendiniz olun ve modern bir dükkan açma çabasıyla kendinizden uzaklaşmayın. Mesela ‘’Sabır Kundura’’ değil de bir tane ‘’Tamirci Sabır’’ açın.

“Yaklaşık dört yıl önce yazılmıştır. Medium’da yayınlamak bugüne kısmet olmuştur.”