Hello everyone! In this series, I’d like to share my experiences with you based on Design Sprints I had with more than 25 startups from Turkey and abroad.

I hope these series help you to prevent making the same mistakes we did in the past.

Before I tell you the problems we faced during our design sprints, let’s have an introduction for those who don’t have any idea about the Design Sprints.

“A Design Sprint, basically, is a flexible framework that helps you to solve big problems or answering big questions regarding a new idea in a short time period.”


Kendimi geliştirmek amacıyla zaman zaman farklı işletim sistemleri ya da platformlar deneyen biriyim. Bu benim için hem teknik hem de meseleki bir tatmin. Zaman zaman farklı Linux dağıtımları, Android sistemleri denesem de uzun süre boyunca Windows’un sadık bir kullanıcısı olarak devam ettim.

Zamanla çalıştığım şartlar ve ihtiyaç duyduğum şeyler değişti ve 2,5 sene önce bir iMac ile Mac OSX dünyasına adım attım.

Uzun süre Windows kullanıp sonra Mac’e geçtiğimde biraz zorlanmıştım. Kullandığım kısayollar, menüler, hatta pencere tasarımları ile iki sistem birbirinden oldukça farklıydı. Neyse ki bu süreçte bana yardımcı olacak, neredeyse aradığım her şeyi bulmamı sağlayacak olacak Spotlight vardı.

Spotlight…


Teknoloji gün geçtikçe gelişiyor, hayatımıza yön veriyor ve alışkanlılarımızı değiştirmeye devam ediyor. Bu değişimin önemli bir kısmını da giyilebilir cihazlar oluşturuyor.

Mesela nabızımızı büyük hantal tansiyon aletleri ile ölçmek yerine kol saatimizde bir butona basarak ölçebilir, telefonumuza gelen aramayı yakında olmadan cevaplayabilir hatta spor yaparken yaktığımız kaloriyi bilekliğimizden takip edebilir hale geldik.


Yoğun programımdan ötürü bir süredir ara verdiğim Kullanıcı Deneyimi paylaşımlarımın bu yazıdaki konusu başarılı bir strateji oluşturmak ile ilgili olacak.

Kullanıcı Deneyimi başından sonuna kadar takip edilmesi ve iyi planlanması gereken bir süreç. Nasıl ki bir yazılımın baştan planlanan bir geliştirme süreci varsa, ne zaman hangi modülün entegre edileceği, ne zaman hangi kısmın kodlanacağı baştan belirleniyorsa aynı şekilde kullanıcı deneyimi sürecinde de belirli bir strateji, yol izlemek gerekir.

“ İş stratejisinin bir tasarımcıyı ilgilendirmediğini düşünen, bu yüzden de o kısmı merak etmememi söyleyen müşterilerim oldu. Kullanıcı Deneyimi yüzeysellikten çok uzaktır.” — Dan Saffer

Bu stratejiyi oluşturmak da hayata geçirilecek projenin…


Mobil cihazlar hayatımıza girdiğinden beri pek çok şey değişti. Bu değişikliklerden en çok etkilenense davranışlarımız oldu. Bütün gün, neredeyse günün her vakti yanımızda olan akıllı telefonlar ve tabletler gündelik hayatımızdan en büyük yardımcılarımızdan biri.

İşlerimizi to-do uygulamalarında listeliyor, notlarımız Evernote gibi uygulamalarda tutuyor, takvimimizi telefonumuzdan yönetiyor hatta bebeğimizin ilk adımını telefonumuzun kamerasıyla çekip, paylaşıyoruz. Dolayısıyla yeni bir projeye başlarken de ilk sorulan sorulardan biri “abi mobili napıcaz?” oluyor.

Neden Mobil?


InnovationBox’daki işime başladığım günden bu yana Kullanıcı Deneyimi konusunda bildiğim teorik ve pratik her şeyi çevremdekilerle paylaşmaya çalışıyorum. 2012 yılında Ömer ile ilk mobil uygulamamızı yaptığımızdan bu yana kullandığımız teknolojilerde ve sektörde oldukça mühim değişiklikler olsa da insanlara yaptığımız işi tanımlama zorluğu hiç değişmedi.

Çoğu zaman mühendis, doktor, öğretmen değilseniz ne yaptığınız da çok ilgilendirmiyor eşi, dostu. Üstelik bu soruları geçiştirmek için “tasarımcıyım” cevabını verdiğinizde de “matbaacı” gibi algılanıyorsunuz. O nedenle hem kafadaki soruları temizlemek, hem de UI Tasarımcılığıyla aralarındaki farklı anlatmak için bu yazımın konusu UX Tasarımcılığı olsun dedim.

Özellikle Türkiye gibi proje bütçelerinin kısıtlı olduğu, işletmelerde bir kişinin…


Last weekend I attended to Masters of Code Istanbul event to improve myself and make use of the time well. First of all, I would like to say that it was an excellent event and a good experience for me. The hackathon took two days. In this time, I really enjoyed. Also, there were good projects which I realy liked.


İçerik normal şartlarda bir projenin en önemli parçalarından biriyken çoğu zaman en sona bırakılanlardan biri olur. Özellikle bir projede içeriğin hedef kitlesini, amacını, yapısını ve kalitesini oturtmak zaten başlı başına zor bir işken bunu daha tasarım aşamasında “uydurma” içeriklerle oluşturmak çok daha zor oluyor.

Structure First. Content Always. — Mark Boulton

Buna sebep olan şey de genelde projeyi veren firmanın ya da proje sahibinin “aman canım siz şimdi bişeyler yapın, biz size içeriği iletiyor olacağız” algısıdır. Özellikle ülkemizde bu yapıyı değiştirmek deveye hendek atlatmaktan zor olacağından sizlere uzun uzun paragraflar yazmak yerine bir kitap tavsiyesinde bulunacağım. Şimdiden belirteyim, kitabın dili İngilizce. Ama okurken çok fazla zorlanmıyorsunuz. İndirmek için buraya tıklayın.


Geçtiğimiz haftasonunu değerlendirmek ve biraz da kendimi geliştirmek adına Master Card’ın düzenlemiş olduğu Masters of Code etkinliğine katıldım. 2 gün süren Hackathon’da hem eğlendim hem de kısa sürede nasıl daha efektif çalışabildiğimi keşfettim.

Aslında etkinlik benim için tam bir “maraton” oldu. Katılmayı planladığım ekip arkadaşım hastalanınca etkinlik alanında başka bir ekiple çalışmam ve mobil yerine bir web projesinde yer almam gerekti. Tüm motivasyonumu mobil üzerine geliştirdiğim için benim üzerimdeki en büyük baskıyı da bu sorun oluşturdu. Bu yazıda da sizlere karşılaştığım sorunlardan ve onları nasıl çözdüğümden bahsedeceğim. Ama önce, Travaliens’ın ne olduğuna bir bakalım.


The quite important and also the hardest part of the job is that all of the structure of the contents of the project should be designed in regard to the content’s goal, target audience, frame, quantity, frequency and the quality, rather than foresight.

Structure First. Content Always.
— Mark Boulton

Also, one of the factors that cause these difficulties is insufficient information provided by project owner. Because, most of the time the general perception is;

“Let’s start the project then we take care of the content.”

Is it possible to destroy this perception? I don’t think so. But you can learn how to avoid this problem on your projects by reading this Ebook.

Resul Caner Yıldırım

UX, Research and Interaction Design | Google Design Expert | Sprint Master | Founder of @artisanux

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store