Проект за введення двомовності в Україні

Автор: Остап Кармоді

Інститут російської мови імені В. В. Виноградова Російської академії наук — на рідкість безглузда організація, принаймні в тому, що стосується його першого і головного, судячи з сайту ІРЯ, завдання — «оцінки мовних інновацій з точки зору їх нормативності і кодифікації норм літературної мови в нормативних словниках, граматиках, довідниках з культури мовлення». Як і його численні аналоги: Académie française, Real Academia Española, Rat für deutsche Rechtschreibung, Rada Języka Polskiego, Türk Dil Kurumu, Komisyon sa Wikang Filipino, Guarani Ñe ‘ẽ Rerekuapavẽ, Baraza la Kiswahili la Taifa і інші офіційні органи з регулювання мов народів світу. Мова живе як хоче і не слухає регуляторів. У 2009 році Міносвіти на основі рішення ІРЯ офіційно ухвалили, що слово «кофе» може бути середнього роду. Але десятки мільйонів людей говорили «кофе, оно» задовго до цієї постанови і не питали ні в кого дозволу. А інші десятки мільйонів як говорили завжди виключно «кофе, он» і зневажали тих, хто говорив інакше, так і після постанови ні за що не почнуть вживати слово «кофе» в середньому роді і не перестануть зневажати тих, хто це робить. Офіційна «фіксація» мовних норм зовсім нічого не змінює, окрім хіба того, що у нас в кишенях стає трохи менше грошей — на суму, що виділяється державою цим фіксаторам. Недарма, що за порадою про те, як і що писати, ми звертаємося не в ІРЯ і не в міністерство, а до вихованого в Берліні польського єврея Дітмара Розенталя, який офіційно був фахівцем з італійської та для якого російська мова навіть не була рідною — мові плювати на національності і регалії. Недарма у сучасній lingua franca — англійської — немає ніяких регулюючих інститутів, ніхто офіційно не фіксує його норми, ніякі чиновники і академіки не затверджують його словники — і англійській ця відсутність регуляторів абсолютно не заважає, а може, навіть і допомагає.

Але для однієї країни я б все-таки зробив виняток, і ця країна — Україна. Ні, я не про Інститут української мови, без нього українська мова як раз чудово могла би обійтися. Я про Інституті української російської мови, якого поки немає, але який потрібно створити.

Мовне питання псує людей гірше квартирного. І не тільки в Україні. Як свідчення гармонії двох мов в рамках однієї держави часто називають Канаду. Ніщо не може бути далі від істини. Канада, точніше, одна з її провінцій — Квебек — краще свідчення того, як мовні війни можуть привести процвітаюче суспільство до розрухи.

У Канаді дійсно дві офіційні мови, англійська та французька. Але це на загальнодержавному рівні, і значить це лише те, що кожен громадянин може звернутися до центральних органів влади на будь-якій з цих двох мов і отримати звідти відповідь так само на ній. Але Канада — конфедерація. Більшість питань там вирішується на рівні провінцій, і франкомовна провінція в Канаді тільки одна — Квебек. Ще відносно недавно — аж до середини 70-х років минулого століття — Квебек був найрозвиненішою і процвітаючою провінцією Канади. Поки його владі не спало на думку вирішити мовне питання і зробити французьку мову єдиною офіційною мовою провінції (до цього офіційних мов в Квебеку не було).

У 1974 році Квебекський уряд прийняв «Закон 22». Крім стандартної для державної мови вимоги перевести на французьку всі державні установи, в законі було ще кілька вимог. Наприклад, всі рекламні оголошення і вивіски повинні були бути написані в першу чергу по-французьки, всі комерційні послуги повинні були пропонуватися споживачам в першу чергу по-французьки, а фірми, які претендують на державні контракти, повинні були пройти «зфранцуження» — обов’язкові мовні курси для всіх, які погано розмовляють французькою співробітників.

Через три роки за «Законом 22» пішов «Закон 101», який ще більше обмежує права англофонов. Він оголосив французьку робочою мовою всіх підприємств, заборонив вимагати при прийомі на роботу знання інших мов, крім випадків, коли це знання абсолютно необхідно для виконання робочих обов’язків (ця необхідність трактується дуже вузько), і навіть обмежував розмір і колір шрифту на інших, крім французької , мови в оголошеннях. Закон також фактично заборонив франкомовним батькам віддавати дітей в англомовні школи. «Зфранцуження» стало обов’язковим для всіх фірм з персоналом від 50 чоловік і більше. Був створений «Квебекський офіс французької мови», який повинен був стежити за дотриманням закону і роздавати штрафи (до 7000 доларів) за його порушення.

Мовна поліція, як її назвали, одразу взялася за справу, роздаючи найбожевільніші штрафи. Так, знамениту на всю Північну Америку закусочну Schwartz’s вона оштрафувала за апостроф і букву s на вивісці: назва виглядало недостатньо французькою. Суд скасував штраф, але борців за чистоту мови це не зупинило і не зупиняє досі. Нещодавно один з італійських ресторанів в Монреалі був оштрафований за те, що в його меню був розділ Pasta: по-французьки макаронні вироби називаються Pâtes, і мовні поліцейські визнали, що будь-яка інша назва є порушенням закону.

Реакція на «Закон 22» і «Закон 101» була передбачуваною: вони вдарили в першу чергу по бізнесу. До 1971 року найбільше місто Квебек (і тоді ще країни) Монреаль був діловою столицею Канади. Більшість великих канадських компаній тримали тут свої штаб-квартири. В кінці 70-х — початку 80-х майже всі вони переїхали в Торонто. Те ж, хоч і в меншому масштабі, відбувалося в інших містах. У Квебеку стрибкоподібно зросло безробіття. Люди почали виїжджати десятками тисяч: хто через побутової незручності, хто слідом за роботою. Майже половину тих, хто виїхав в перше десятиліття після прийняття «Закону 101» становили люди з вищою освітою. Доходи уряду теж впали. Щоб їх підняти, влада стали підвищувати податки. Це стало ще сильніше відлякувати бізнес і працездатне населення. З 1971 по 2011 рік провінцію покинули майже мільйон осіб. Звичайно, були і люди, які переїжджають в Квебек, але їх було в два з гаком рази менше. Переважна більшість тих, хто виїхав були англомовними, але майже третина складали франкофони. Найбільше від міграції постраждав Монреаль. У 1971 році в Торонто жило на 120 тисяч осіб менше, ніж в Монреалі. У 1981-му — вже майже на 140 тисяч осіб більше. Зараз населення Торонто перевищує населення Монреаля майже на 2 мільйони. Квебек з колись найбагатшої провінції перетворився в одну з найбідніших.

І що найдивніше, ці заходи не допомогли збільшити відсоток франкомовних жителів провінції. Прихильники закону, звичайно, стверджують, що він був дуже успішний, посилаються на демографічні проекції, нібито які пророкували французькій мові швидку смерть, і сиплють різними цифрами. Але головна цифра залишається незмінною. У 1941 році в Квебеку було приблизно 81,6% франкофонів. У 1976-му, за рік до прийняття «Закону 101», їх було стільки ж. І в 2011-му їх теж було 81,6%. Протягом трьох чвертей століття з 1941-го по сьогоднішній день і до прийняття закону і після кількість франкофонів в провінції залишалося стабільною, відхиляючись від цієї цифри лише на 2–3% то в ту, то в іншу сторону. Так що, на думку націоналістичних партій Квебека, французька і раніше знаходиться в небезпеці, незважаючи на всі «досягнення» офранцужування.

А це означає, що інші мови треба притискати ще, і ще, і ще. І сьогодні, через 40 років після прийняття «Закону 101», мова залишається головною темою квебекської політики і заважає провінції вирішувати економічні, соціальні та інфраструктурні проблеми. У провінції жахливі діряві дороги, там руйнуються мости і обвалюються тунелі, але на ремонт грошей немає — всі сили і засоби йдуть на боротьбу з англомовними ложечками для йогурту.

Але чому саме Квебек? Чому те ж саме не відбувається, наприклад, в багатомовній Швейцарії (хоча і там є свої проблеми)?

Тому що для квебекських націоналістів боротьба за мову — це лише частина іншої, набагато важливішої боротьби — боротьби за державну незалежність. Кінцева їх мета — вивести Квебек зі складу Канади, і англійську вони сприймають не просто як другу і більш поширену державну мову, а як засіб придушення і підпорядкування.

Найсмішніше — чи сумне, кому як, — що ця боротьба з мовою найбільше заважає здобуттю незалежності. Англофони і алофони (іммігранти зі своїми рідними мовами) бояться, що незалежний Квебек зовсім їх розтопче — в Канаді у них є хоч якийсь федеральний захист від мовного свавілля — і завжди голосують проти відділення.

В Україні останні десятиліття відбувається все те ж саме. Вона, на відміну від Квебека, вже начебто добилася незалежності, але боротьба за незалежність не припинила: Москва не залишає спроб повернути Київ в орбіту «русского мира». Спочатку це робилося політичними засобами, а з 2014 року — військовими. Тому російська для західних українців — не просто чужа мову, а мова ворога, символ ненависної Орди, від якої вони намагаються відштовхнутися. Тому боротьба з нею триває, незважаючи на те що українській незалежності це не приносить ніякої користі, крім шкоди: боротьба за квоти в освіті і телебаченні тільки відвертає російськомовне населення від ідеї української незалежності і перетворює ще недавно помірно лояльних Україні людей в п’яту колону Росії.

Ситуація виходить ахова: чим більша загроза незалежності України, тим сильніше в ній нападають на російську мову. А чим сильніше в ній нападають на російську мову, тим більше загроза її незалежності. Нічим хорошим ця порочна спіраль закінчитися не може.

У проблеми може бути два рішення.

Перше — вчинити так, як вчинили чехи з німцями в 1945–1948 роках. Тобто просто депортувати всіх російськомовних до чортової матері в Росію. Напевно окремі західні українці таємно про це мріють. Але з цим рішенням, крім його очевидної сумнівності з точки зору прав людини, є дві перешкоди, які вкрай ускладнюють його практичну реалізацію. По-перше, для того, щоб воно стало політично здійсненним, необхідний програш Росії в Третій світовій війні: без неї такі дії не зрозуміють ні у Вашингтоні, ні в Берліні, ні в Гаазі. А для програшу Росії у світовій війні потрібна сама світова війна, після якої, швидше за все, не залишиться ні гонителів, ні тих що женуть. По-друге, вигнані німці становили лише 17% населення тодішньої Чехословаччини, і навіть це призвело до величезних проблем: виробництво в прикордонних регіонах впало, спорожнілі села і міста довелося заселяти насильно. З України, за даними останніх опитувань, доведеться виганяти 40 з гаком відсотків населення — і це не рахуючи окупованих територій! Коротше кажучи, депортація не вихід.

Друге рішення буде більш гуманним і здійсненним технічно, хоча для багатьох прозвучить не менше дико, ніж депортація. Вирішити проблему російської мови в Україні можна, створивши окрему українську російську мову.

Російська мова залишається єдиною з великих міжнародних мов, у якої немає стандартних регіональних варіантів. Американська англійська значно відрізняється від британської як лексикою (напр., Fall / autumn або to rent / to let), так і орфографією (напр., Color / colour або fiber / fibre) і навіть граматикою (напр., Dove / dived або in school / at school). Австрійська німецька відрізняється від того, на якій говорять і пишуть в Німеччині. Є суттєва різниця між португальською і бразильською португальською, як і між іспанською та мексиканською іспанськими. У тайванській китайській не такі ієрогліфи, як в КНР. Квебекська французька, до речі, теж зовсім не схожа на стандартну, хоча уряд Квебека і не бажає цього визнавати, — в результаті диктори на радіо і люди на вулиці говорять в Квебеку фактично на різних мовах.

Та ж ситуація існує в Україні: в Києві, Одесі та Харкові говорять зовсім не так, як в Москві і Петербурзі. І Україні варто було б це зафіксувати на державному рівні. Офіційний стандарт української російської мови дозволить перестати вважати всіх російськомовних Сходу і Півдня потенційними зрадниками. Вони більше не будуть говорити на мові ворога, вони будуть говорити на своїй, українській російській мові, патріотичною і схваленою владою.

Для стандартизації нової мови завжди беруть один з регіональних діалектів. В українському випадку логічніше за все взяти одеський: він самий яскраво виражений і найсильніше відрізняється від стандартної російської. До того ж на ньому, на відміну від інших діалектів, вже існує досить велика література: Бабель, Ільф і Петров, Катаєв, Олеша.

У неї є своя лексика: «синие» замість «баклажанов», «пулька» замість «куриной ножки», «кабак» замість «тыквы», «кецык» замість «кусочка», «гольф» замість «водолазки», «кулек» замість «пакета», «рачки» замість «креветок», «пшенка» замість «кукурузы», «биточки» замість «отбивных», «будка» замість «палатки», «обратно» замість «снова», «сам» замість «один» (напр., «Сам дома — 2»). Замість московсько-пітерських «батона» й «булки» тут кажуть просто «хлеб». Деякі іменники — фрукта, абрикоса, помідори, жоржини — вживаються тут в іншому роді.

Є, що потішить серце патріотів, і багато запозичень з української:буряк, нехай, зараз, жменя, тикать, ховать…

В одеської інше відмінкове управління: замість «про кого / чого» (прийменниковий) тут вживають «за ким / чим» (орудний) — наприклад, «Ну шо вы мне тут говорите за Мотю!» І замість «по чому / кому» ( давальний) тут теж кажуть «за ким / чим» — «Я уже за вами скучаю». Замість «над ким / чим» — «з кого / чого» (родовий) — «Они с вас смеются». Замість «через кого / чого» — «через кого / що» (знахідний) — «У меня через это одни неприятности».

В одеської російської інший порядок чергування приголосних: «пострижись/постригешься» замість «постригись/пострижешься». І голосних — «хочете/хотит» вместо «хотите/хочет». В ній інколи по-іншому утворюється наказовий спосіб: «ляж» замість «ляг», «бежи» замість «беги». Замість «куда» тут кажуть «где» — «Где ты дел деньги». Замість дивної і неприродної російської конструкції «у меня есть» (at me is) вживають стандартне індо-європейське «я имею» — «За 10 рублей вы имеете отличную комнату». Замість «Видеть, как N делал X» — «Видеть N делать Х» — «Я видел вас идти по Приморскому».

Щоб іншим регіонам не було прикро, крім одеського діалекту в українську російську мову можна додати слова з інших регіонів: київську «бровку» (замість «бордюра-поребрика»), харківський «тремпель» (замість «вешалки»), дніпровську «залу» (замість «гостиной»), черкаську «бобку» (замість «толстовки»). Додати загальноросійськоукраїнське «шо» й «шобы» і навіть, якщо хватить духу, «тудой» і «сюдой», «смешать», «взболтать» — і вже можна з цим на радіо і навіть в телевізор.

Щоб заспокоїти патріотичні почуття, необхідно створити Інститут української російської мови, який складе словник і опише граматику. Найкраще розмістити цей інститут в Одесі, але навряд чи це вийде: Київ все одно забере інститут собі, як забрав Євробачення. Доведеться створювати і мовну поліцію, яка буде стежити, щоб жодна сволота не написала в меню «баклажан» замість «синенький», роздавати штрафи за вживання в проектній документації виразів типу «по техническим нормам» замість «за техническими нормами» і звільняти з роботи радіоведучих за вислови на кшталт «из-за плотного тумана видимость на дорогах…» замість «через плотный туман…». Мешканці Південного Сходу, звичайно, будуть злитися і лаяти мовну бюрократію, але куди менше і беззлобно, ніж якщо у них відберуть російськомовне телебачення і освіту. Українці ж почнуть ставитися до одеситів і харків’ян куди спокійніше, знаючи, що ті не зраджують батьківщину використанням ворожої мови.

У Москві будуть дуже сміятися, але воно й на краще: чим більше в Москві будуть сміятися над російськомовними українцями, тим глибше стане розділ між Росією і Південним Сходом України. Тим більше що добре сміється той, хто сміється останнім. Через кілька років, коли українська російська мова стане звичною і зробиться елементом української національної ідентичності, Росії доведеться розпрощатися зі статусом захисника «русского мира», і тоді сміятися з Москви будуть вже одесити і кияни.

Зараз цей план напевно здається жартом. Але це набагато серйозніший підхід до вирішення мовної проблеми, ніж все, що роблять для цього українська влада. І якщо Україна хоче залишитися єдиною, їй рано чи пізно доведеться зробити що-небудь в цьому роді.

Ще, до речі, було б непогано перейменувати країну в Русь, шоб з кінцями припинити розмови про те, що Україна значить «окраїна». І заодно відібрати у Путіна можливість привласнювати собі Ярослава Мудрого і дочку його Анну. Але це вже з області фантастики.

А ось стандартизація і легалізація української російської мови — справа цілком реальна і необхідна. Адже розвивають же свою іспанську на Філіппінах, свою шотландську — в Північній Ірландії, свою шведську в Фінляндії і свою китайську в Малайзії — хоча у них для цього начебто немає особливих причин. В України причини найсерйозніші: інакше — нескінченна холодна громадянська війна. Воно вам таки треба?