Reforms UCMC
Feb 17, 2017 · 7 min read

В тіні конфлікту «Укрзалізниці» та Мінінфрастуктури: де права пасажира на реформи?

Місяць тому на позачерговому засіданні Кабінету Міністрів було прийнято новий статут «Укрзалізниці», за яким підприємство переходить в пряме управління уряду. Це рішення зробило публічним те, про що з кінця минулого року говорили за зачиненими дверима на Грушевського — міністр інфраструктури Володимир Омелян вважає, що голова «Укрзалізниці» Войцех Балчун провалив свою роботу.

Український кризовий медіа-центр в понеділок 13 лютого запросив представників компанії та міністерства, аби спільно з експертами поговорити про реформи на УЗ, відкинувши політику. Ті, хто формують політику в сфері інфраструктури, і ті, хто її втілюють не завжди чують один одного, і одні й ті ж факти пояснюють у вигідному собі світлі. Нижче кілька прикладів того як «Укрзалізниця» та Мінінфраструктури рухаються різними коліями, що не перетинаються.

Що змінилося для пасажирів?

У Міністерстві інфраструктури переконані — нічого. У відповіді на запит УКМЦ говорять про захмарну кількість скарг на якість сервісу та чистоту вагонів і радять шукати «численні фотодокази» в ЗМІ та соціальних мережах. Робота з оновлення та модернізації вагонів на думку міністерства теж провалена — план не виконано навіть на 50%.

«Укрзалізниця» не справилася з покращенням сервісу для пасажирів, вважають в Мінінфраструктури

Натомість в «Укрзалізниці» звітують про запуск мобільної версії для купівлі квитків та відкриття 12 нових маршрутів, акцентуючи увагу на запуску потягу-трансформера до Івано-Франківська та «Інтерсіті +» до Перемишля. Крім того, компанія буде активно розвивати хабове сполучення, щоб громадяни мали можливість добиратися через вузлові станції в інші міста.

«Укрзалізниця» звітує про оновлення пасажирського складу

На оновлення пасажирського складу компанія витратила більше 700 мільйонів гривень, купивши 6 нових вагонів Крюківського вагонобудівного заводу та відремонтувавши 2008 вагонів. На ремонт компанія витратила 594 мільйони гривень. Третина цієї суми пішла на капітальне відновлення 29 вагонів, решта — на ремонт ще 1979 вагонів.

Як оновлюють рухомий склад «Укрзалізниці»

«В 2016 році було про інвестовано в рухомий склад і інфраструктуру понад 6 мільярдів гривень, що більше ніж в 2015 році в півтора рази. Придбано 1100 рухомого складу. Із них — 650 одиниць придбано на тендері і близько 400 вироблено на власних потужностях і це фактично більше, ніж три попередні роки разом взяті. Відремонтовано більше 30 тисяч вантажних вагонів і 2 тисячі пасажирських вагонів при тому, що план на 2016 рік складав лише 19 тисяч вагонів, відремонтовано 213 кілометрів колій це в 4,5 рази більше, ніж у 2015 році», — каже Андрій Рязанцев, директор з аналітики і фінансів ПАТ «Укрзалізниця». Сподівається, що затверджена програма оновлення рухомого складу (ремонт 96 тисяч одиниць на 108 млрд. грн.) дозволить вже в 2017 році зупинити падіння і збільшити перевезення на 0,8%.

Директор департаменту державної політики в галузі залізничного транспорту Олександр Федоренко переконаний — про оновлення можна говорити тоді, коли знаєш, які напрямки будуть пріоритетні для залізниці: «Програма оновлення рухомого складу дійсно надійшла, (…) але вона повинна виходити від стратегії. Куди буде рухатись залізниця, що вона ставить в пріоритет, які транзитні будуть шляхи, які внутрішні шляхи, яка логістика питання, на що вона буде покладати увагу — на денне чи на нічне, чи все ж таки більше буде нічного, чим денного — це все стратегія. Від цього виходить методика, від цього виходить програма оновлення». І додає, що документ на 2017 рік зроблений за «російським методом» — найбільше закупівель відкладено на потім, на останні роки.

Олександр Федоренко, директор департаменту державної політики в галузі залізничного транспорту Міністерства інфраструктури України

Різний підхід до фактів добре ілюструє історія із ремонтом вантажних вагонів. Це єдиний пункт, в якому «Укрзалізниця» прозвітувалася про перевиконання плану. В решті випадків для порівняння використовувався 2015 рік. Водночас Мінінфраструктури, критикуючи керівництво УЗ за погану ситуацію з доступністю вагонів, перевиконання плану не згадує.

Транзит впав, але…

«Укрзалізниця» провалила роботу із залучення транзитних перевезень, йдеться в «Аналізі виконання дорожньої карти ПАТ «УЗ», наданого УКМЦ Міністерством інфраструктури. Перевізникам не запропонували комфортних умов, що дало від’ємний результат — падіння транспортних перевезень на 26%.

В «Укрзалізниці» скорочення транзиту пояснюють зменшенням перевезень з Росії. В компанії великі сподівання на Транскаспійський міжнародний транспортний маршрут, який відкриває ринок перевезень з ЄС до Китаю. «В рамках євразійського партнерства очікується збільшення транзиту в тому числі за рахунок потенціалу європейських транспортних коридорів, а крім того, вихід на європейський ринок вантажоперевезень в зв’язку із створенням підприємства «Карго Інтернешнл», — пояснює Андрій Рязанцев.

Prozorro не для «Укрзалізниці»?

Великий відсоток тендерів, що не відбулися, низький рівень економії, погана якість оформлення заявок та високе число дискваліфікацій. Це робить «Укрзалізницю» одним із найгірших державних закупівельників, каже Володимир Даценко, керівник проекту «Залізниця без корупції».

Найбільше компанія витрачає на придбання пального. 6 лютого було проведено торги на закупівлю 125 тисяч тонн дизелю. В них перемогла компанія «Трейд Коммодіті», яка запропонувала ціну на тисячу гривень нижчу за середньоринкову. Загальна економія має скласти 123 мільйони гривень. Але це в тому випадку, якщо компанія не скористається звичною практикою — вимагати на 10% підвищити ціну через коливання на ринку. Так зробила компанія «Вог Аеро Джет», яка в середині січня вперше підняла вартість пального для УЗ через підвищення акцизів, а ще через тиждень зробила це вдруге — через нібито подорожчання дизелю. Цією історією, збитки від якої можуть скласти 100 мільйонів гривень, вже зацікавилися детективи Національного Антикорупційного бюро.

Заступник міністра інфраструктури Юрій Лавренюк обурюється, що зловживання цікаві журналістам, правоохоронним органам, але не самій «Укрзалізниці»: «Питання (боротьби з корупцією — авт.) залишається закритим. Тобто не зрозуміло, що там відбувається, які контрольні заходи, які перевірки проводяться. Хоча би один конкретний факт що проведено власними силами перевірку і по тим матеріалам порушено кримінальне впровадження чи спільно з НАБУ, з СБУ викрито якусь там діяльність — немає».

Юрій Лавренюк, заступник міністра інфраструктури

З ним не погоджується директор з аналітики і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев. «Ми вже неодноразово повідомляли про кількість проведених внутрішніх перевірок: понад 70 внутрішніх службових перевірок було проведено протягом другого півріччя 2016 року. 31 матеріал направлено до правоохоронних органів, загальна сума виявлених заподіяних збитків які були передані до правоохоронних органів складає понад 1 мільярд гривень», — нагадує він. Збитки за півроку повністю нівелюють 500 мільйонів економії, якої вдалося досягти через систему Prozorro.

Як оцінювати менеджмент «Укрзалізниці»?

Серйозна проблема для журналістів і для Міністерства інфраструктури — перевірити що з обіцяного вдалося зробити новому керівництву «Укрзалізниці». Бо в плані реформ, який Войцех Балчун представив 25 липня минулого року, немає конкретики. Єдині зобов’язання, які він обіцяв виконати до кінця 2016 року — провести модернізацію за рахунок зовнішнього фінансування та запустити мобільний додаток для купівлі квитків. З одним справився, з іншим — ні. По решті пунктів часові терміни — «2016–2017 роки». Це при тому, що контракт із паном Балчуном закінчується 5 червня цього року.

Ключові показники ефективності відсутні, бо голова правління «Укрзалізниці» в них не зацікавлений, каже заступник міністра інфраструктури Юрій Лавренюк: «З перших місяців призначення Войцеха Бальчуна на посаду, він декілька разів піднімав це питання (затвердження показників ефективності — авт.). Однак буквально через три місяці це питання почав піднімати все рідше і рідше, і наразі жодного разу за останні, скажемо 4,5 місяців, він не звертався».

А далі між між представниками Мінінфраструктури та «Укрзалізниці» виник наступний діалог:

Рязанцев: Але Ви кажете що він звертався неодноразово

Лавренюк: Він звертався, це було червень, липень останній раз, липень, серпень все

Рязанцев: А скільки разів?

Лавренюк: Я же не фіксую, не сижу…

Рязанцев: Мається на увазі скільки разів потрібно звернутися для того щоб все таки отримати затверджений КРІ, ну Ви сказали, він три рази звертався…

Лавренюк: Є наглядова рада яка складає в себе лише два чи три працівника Мінінфраструктури. Все інше — це Міністерство економіки, це Фонд Держмайна, це інші представники органів влади. Тому саме вони входять до складу наглядової ради. І я думаю, якщо це питання є, то його можна задати наглядовій раді в тому числі і голові.

Отже, «Укрзалізниця» не винна в тому, що не затверджені показники ефективності, бо зверталася з цим питанням тричі і їй відмовили. А Мінінфраструктури самостійно не могло вирішити це питання, бо в наглядовій раді від міністерства «лише два чи три працівники».

Куди йде «Укрзалізниця»?

Чому складно відповісти на це питання пояснює Сергій Вовк, директор Центру транспортних стратегій: «Органом який визначає транспортну політику України і відповідно залізничного транспорту, який займає біля 80% всіх вантажоперевезень, якщо не рахувати трубопровідний, це Міністерство інфраструктури. Реалізацією і конкретним опрацюванням всієї цієї політики звичайно займається управління «Укрзалізниці». Це його повноваження. Формально правом готувати накази «Укрзалізниці» займається Міністерство економічного розвитку. А всі головні кадрові рішення і всі головні рішення по прийняттю основних моментів «Укрзалізниці» — Кабінет міністрів України. Тобто ми маємо такого чотирьох- чи скільки там голового дракона, який має в принципі реалізовувати програму стратегії».

Матеріали:

Reforms UCMC

Written by

Медіа-Центр Реформ — майданчик для відвертого обговорення реформ в Україні: найгостріших потреб, прогресу та проблем на шляху змін країни.

More From Medium

Top on Medium

Mar 25 · 22 min read

27K

Top on Medium

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade