ГРОШІ І ДОРОГИ: одвічні українські проблеми

фото: Укравтодор

Цього тижня Прем’єр-міністр Гройсман заявив, що надійшов час нарешті будувати дороги. Строго вимагає робити це якісно і звітувати про здійснене. Що він мав на увазі? «Гроші виділені» — це скільки? Як зміниться ситуація в 2017 році? Що будуватимуть на місці доріг? Хто і як це контролює? Ми розбиралися в темі і знаємо як аналізувати слова Прем’єра, тендери «Служб автомобільних доріг» та бюджети місцевих адміністрацій.

ГРОШІ: скільки виділено?

В державному бюджеті на 2017 рік закладено 14,2 мільярди гривень на ремонти доріг. Половина цієї суми піде на обслуговування кредитів, які були залучені в минулі роки. Зокрема, під ЄВРО-2012. Більше трьох мільярдів — на утримання доріг. Це ямкові ремонти, експлуатаційні та безпекові заходи. Безпосередньо на ремонти доріг залишається біля 4 мільярдів гривень. «Тих коштів, що виділені в цьому році достатньо для проведення середнього, капітального ремонту і реконструкції 727-ми кілометрів. При цьому загальна мережа (доріг — Авт.) — 170 тисяч кілометрів. Тобто як ми бачимо, це капля в морі», — говорить радник голови «Укравтодору» Олександр Кава.

В компанії розраховують отримати ще 15 мільрядів гривень за рахунок облігацій внутрішньої державної позики. Але тут слово за Національним банком та Мінфіном, які повинні узгодити реструктуризацію цінних паперів. І зробити це якомога швидше, каже виконуючий обов’язки голови «Укравтодору» Славомір Новак, бо якщо гроші виділять в другій половині півріччя із вимогою освоїти їх до кінця року, то краще їх не виділяти. Бо лише проведення тендерів та пошук підрядників займають кілька місяців.

Ще кілька мільярдів гривень планується залучити за рахунок розширення на всі регіони експерименту з митницями. В 2016 році у Львівській, Одеські, Волинській, Чернівецькій областях та місті Києві половину суми від перевиконання митних надходжень спрямовували на ремонт доріг, залучивши в такий спосіб більше 2 мільярдів гривень.

Ще одне потенційне джерело для ремонту доріг — гроші місцевих громад. Олександр Кава дивується, що органи самоуправління тримають свої гроші — а це 70 млрд. гривень на кінець 2016 року на депозитах замість того, щоб відновлювати інфраструктуру. Це можуть бути або дороги в населених пунктах, або ж шляхи місцевого значення, ремонт яких можна провести через процедуру співфінансування.

ДОРОГИ: Що, коли і як ремонтуватимуть

Минулого року Кабінет Міністрів в середині березня тільки затвердив перелік шляхів, які мали бути відремонтовані. Тільки після того регіональні служби автомобільних доріг почали оголошувати тендери, шукати підрядників на виконання робіт, затверджених урядом. Як результат ремонти почалися в травні-червні.

«Цього року список підготували якомога раніше і після прийняття держбюджету уже у січні список доріг був затверджений і обласні автослужби почали проведення тендерних процедур. Щоб ремонти по середньому ремонту, капітальному ремонту і реконструкції розпочалися якомога швидше», — пояснює Олександр Кава, радник голови «Укравтодору».

План ремонту доріг та мостів на 2017 рік. Джерело: Мінісітерство інфраструктури

Ремонтуватимуть міжнародні, національні, територіальні, регіональні шляхи, а також дороги державного та місцевого значення. Але «Укравтодор» не має жодного відношення до муніципальних доріг, які знаходяться в межах населених пунктів — це сфера відповідальності місцевої влади.

ЯКІСТЬ: як будуватимуть?

Експерт центру «Ейдос» Володимир Тарнай називає ти ключові інструменти, які дозволять підвищити якість дорожніх робіт: «Перша — це застосування механізмів Prozorro, наведення ладу в держзакупівлях. Ключем до вирішення цього питання, мені видається, є написання якісної тендерної документації і збільшення конкуренції на торгах в сфері дорожнього господарства. Друга — це запровадження міжнародних стандартів контролю FIDIC. (Схвалення уряду — Авт.) не достатньо, важливо запровадити їх в практику. Не достатньо тільки прийняти рішення і вся механіка зміниться. Третій компонент, який є важливим ‑ це відкриття інформації про стан теперішніх доріг».

Володимир Тарнай, керівник відділу бюджетної політики Центру «Ейдос»

З відкритістю поки що дуже складно, стверджує експерт. Він намагався отримати в регіональних служб автомобільних доріг інформацію про стан дорожнього полотна, проте на 24 запити отримав тільки 13 відповідей і тільки в трьох із них надали запитувану інформацію.

На проблеми із доступом до документації скаржаться і в CoST — міжнародній ініціативі, мета якої забезпечити підзвітність та прозорість розпорядників публічних коштів у галузі будівництва. Для них принциповим є розкриття рішень технічної ради «Укравтодору», яка розглядає та схвалює технічні рішення при проектуванні, будівництві, реконструкції, ремонті та експлуатаційному утриманні автомобільних доріг, мостів тощо, а відповідно впливає на вартість, терміни виконання та якість робіт. В компанії обіцяли розкрити ці дані, однак далі обіцянок справа не дійшла.

Міжнародні стандарти контролю якості будівництва доріг уряд затвердив у кінці минулого року. Однак у 2017 році вони будуть застосовуватися тільки при новому будівництві, реконструкції та капітальному ремонті автомобільних доріг загального користування. А з 2018 року ці вимоги поширяться на середні та середні поточні ремонти.

Служба автомобільних доріг Тернопільської області одна з перших вирішила скористатися можливістю залучити інженера-консультанта з Міжнародної асоціації FIDIC. За його участі ремонтуватимуть міст у Скала-Подільській, на реконструкцію якого виділено 10 мільйонів гривень.

Міст в Скалі-Подільській, який ремонтуватимуть за участі інженера-консультанта з Міжнародної асоціації FIDIC

У 2017 році всі закупівлі відбуватимуться через систему «Prozorro», переконує радник голови «Укравтодору». Тобто можна буде побачити скільки компаній подавалися, з якими ціновими пропозиціями і хто переміг на тендері.

КОНТРОЛЬ: як читати чиновників?

Вчасне виконання робіт — це лише половина справи, оскільки є гарантійний термін, впродовж якого виконавець зобов’язаний утримувати дорогу в належному стані. 10 років, якщо йдеться про капітальний ремонт, 3–5 років — якщо про середній. Однак це загальна практика, а в договорах можуть бути прописані інші терміни.

Добрий приклад продемонструвала Львівська облдержадміністрація, яка зобов’язала підрядників за власний кошт усунути недоліки на дорогах, відремонтованих в тому числі і минулого року. Якщо ж вони відмовляться це зробити, то не матимуть права продовжувати ремонти на території області.

Аби перевіряти якість виконаних робіт експерт центру «Ейдос» пропонує об’єднати зусилля громадян і держави. Служби автомобільних доріг регулярно проводять заміри якості шляхів. Це саме роблять і пересічні водії, але не спеціальною технікою, а підвіскою власних автомобілів. «Дві команди українських інженерів розробили додатки для телефонів, що використовують гіроскоп, вбудований в смартфоні. Він дозволяє збирати інформацію про те, скільки струсів отримує машина, коли їде, і конвертує цю інформацію в міжнародні стандарти IRI. Саме за цими стандартами Укравтодор збирає інформацію», — говорить Володимир Тарнай.

Якщо встановити наскільки дані, зібрані водіями корелюються із точними замірами, які замовляють служби автомобільних доріг, то можна отримати ефективний механізм моніторингу якості доріг. І якщо якийсь із підрядників зробив дорогу абияк, змусити його виправити це за власний кошт.

УБИВЦІ ДОРІГ: як надмірна вага знищує шляхи

Крім недобросовісних виконавців дороги критично бояться перевантаження. Більшість автомобільних шляхів були збудовані ще кілька десятків років тому, коли розрахункове навантаження на дорожне полотно складало 20 тонн. Зараз тільки 24% доріг здатні витримати навантаження в 36 тонн, і лише 2% — великовагові фури до 40 тонн. При цьому кількість вантажних автомобілів за останні 10 років зросла в 2,5 рази.

Зараз максимально дозволена вага вантажних перевезень — 40 тонн, а на дорогах місцевого значення — 24 тонни. Але за словами міністра інфраструктури Володимира Омеляна, кожен третій водій не дотримується цих норм.

«Ми працюємо по різних областях, напрямках, автошляхах, автомагістралям встановлюємо габаритно-вагові комплекси для того, щоб не йшли «перегрузи» по наших дорогах. (…) 2016-го року ми запустили цей процес, адже два роки не було жодного (вагового — Авт.) контролю на дорогах», — говорить Михайло Ноняк, голова «Укртрансбезпеки».

Михайло Ноняк, голова «Укртрансбезпеки»

За його словами суттєво покращити ситуацію можна збільшивши кількість контрольно-вагових постів. Їх в цьому році планується закупити 78 одиниць. Тут є щоправда одне важливе зауваження — якщо у працівників «Укртрансбезпеки» не буде нагрудних камер як у поліції, проходження контролю може перетворитися на збирання хабарів на дорозі. Михайло Ноняк каже, що зараз шукають донорів, щоб закупити такі камери для співробітників.

Альтернатива — встановити автоматизовані системи вагового контролю. Індикатори, вмонтовані в покриття дороги, збиратимуть інформацію, а на відеокамери фіксуватиметься марка і номер автомобіля. Зараз в Україні така система одна — на трасі Київ-Чоп в районі с. Капітанівка. Її запускали в тестовому на кілька тижнів, але він належить комерційній фірмі і для повноцінного зчитування інформації потрібно, щоб поруч знаходився стаціонарний пункт «Укртрансбезпеки».

Але без підвищення штрафів як для перевізників, так і для відправників вантажу це всього лиш напівзаходи. Зараз за проїзд з перевищенням дозволених норм водії платять штраф, кратний ставці єдиного збору. Наприклад, якщо водій перегрузив вантажівку на 20 тонн і не отримав для цього спеціального дозволу, заплативши єдиний збір (0,27 євро за 1 кілометр для цієї категорії), то змушений буде сплатити п’ятикратний штраф — 1,35 євро за кожен пройдений кілометр.

Вантажівка проходить ваговий контроль

Народні депутати ще влітку зареєстрували законопроект, яким пропонувалося штрафувати на 34 000 гривень (за нинішнім курсом це майже 1200 євро — Авт.) вантажовласників та автоперевізників, які допустили перевищення габаритно-вагових норм. Водії за таке порушення заплатили б 17 000 гривень, а у випадку відмови проходити габаритно-ваговий контроль, блокування відповідного пункту чи самовільне залишення місця проведення контролю — вдвічі більшу суму. Однак народні депутати від «Опозиційного блоку», «Самопомочі» та «Батьківщини» заблокували законопроект, не давши голосів навіть для включення в порядок денний. Зараз в парламенті зареєстрований альтернативний законопроект №4660-д, який повторює основні новели проваленого документу.

МАЙБУТНЄ: Дорожний фонд

Всі нинішні заходи — це добросовісне латання дірок. Про системну роботу можна буде говорити, коли запрацює Дорожний Фонд, який наповнюватиметься за рахунок акцизного податку (на нафтопродукти та транспортні засоби), ввізного мита, плати за проїзд великогабаритного транспорту, внесків автострахування. Щоправда в 2018 Фонд отримає 50% від зазначених надходжень, в 2019 — 75%, а з 2020 році — 100%. Отримані кошти йтимуть на ремонт, реконструкцію, будівництво доріг державного значення (62% суми), місцевого значення (35% суми) та фінансування безпеки дорожнього руху (3% суми).

Але головне, говорить голова «Укравтодору» Славомір Новак, постійне фінансування дозволить вести довгострокове планування і не залежати від політичної волі уряду, який вирішує скільки виділяти на дороги.


Як контролювати чи ремонтуються ваші дороги

1. Переглянути перелік доріг, які мають бути відремонтовані в 2017 році, за рішенням КМУ

2. Знайти розпорядника виділених коштів в області — служби автомобільних доріг.

3. Знайти виконавця робіт.

Служба автомобільних дорів у Рівненській області оголосила тендери на проведення ремонтів доріг. https://goo.gl/2zGdqC

Таким чином, маємо відповіді на питання «що», «за які гроші» і «хто робить». Цього достатньо аби контролювати і за необхідності питати у місцевих служб автомобільних доріг чому не оголошено тендер чи не розпочато ремонт на ділянці, гроші на яку розписано в урядовому розпорядженні.

У випадку з муніципальними дорогами історія дещо складніша, оскільки місцева влада дуже рідко добровільно оприлюднює список доріг, які планує ремонтувати впродовж року та кошти, які планується на це витратити. В цьому випадку необхідно звертатися до міської ради із запитом про розкриття такої інформації, а далі працює вище згадана формула «що», «за які гроші» і «хто робить».

У Дніпрі та Львові вирішили добровільно розкривати титули — кошторис капітального будівництва об’єктів, занесених до особливого пріоритетного списку. Міська влада скористалася інструментом, що дозволяє наносити на карту міста дороги, на відновлення яких в місцевому бюджеті виділено гроші. Поки більше відповідально до цієї справи підійшли у Львові — в минулому році на карту було нанесено 174 вулиці, які мали відремонтувати в 2016. Щоправда інформацію про проведення тендерів та завершення робіт так і не оновили.