Дайджест реформ. 10 березня 2017

Дискусія про те, хто більший реформатор — уряд чи громадські організації — уже не ведеться. На третій рік впровадження реформ зрозуміло, що лінія розмежування проходить між тими, хто прагне змін і тими, хто їм опирається. Всі вони є і в уряді, і в парламенті і серед громадських організацій. Але тиск людей все-таки важливий — це стало ще більш зрозуміло під час блокування Солом’янського суду. Там стояли люди, які хотіли справедливості і чесної роботи суду. Епопея з затриманням Романа Насірова стала лише приводом нагадати про це.

ПІДСУМКИ ТРЬОХ РОКІВ РЕФОРМ

Реанімаційний пакет реформ — коаліція громадських організацій — відзначила три роки роботи тиску на владу з просування важливих для країни реформ. Серед заявлених успіхів — нові антикорупційні структури, проекти відритих даних та реформа державної служби. Ось короткий підсумок експертів, що входять в коаліцію.

ЕНЕРГЕТИЧНА РЕФОРМА: якість газу

Ви теж чули, що “влада бодяжить газ”? Теза про те, що “газовики” продають повітря замість газу дуже популярна серед критиків реформ. Аналіз, який провели експерти показав, що якість газу в усіх областях в межах норми, а горить він по-різному через багато факторів: від чистоти обладнання до кількості вуглекислого газу. Втім, рухатися вперед є куди: в Україні цілком можливо перейдуть на обчислення вартості газу за калоріями, а не кількістю спаленого.

Ми також радимо почитати матеріал колег з “Детектора Медіа” щодо інформаційної кампанії, розгорнутої проти НАК “Нафтогаз України” в медіа за допомогою українських “експертів”. Знайте до кого звертатися за коментарями.

РЕФОРМА ІНФРАСТРУКТУРИ: що будуватимуть на місці доріг?

Менше відсотка доріг будуть відновлювати коштом державного бюджету. Але є і добрі новини: з цього року служби автомобільних доріг Укравтодору у кожній області проводять усі тендери виключно через систему Prozorro. Суми, які виділяються на обласні дороги, також знаходяться у відкритому доступі. Проте відкритість інформації про стан доріг залишається проблемою. «Ми чуємо, що грошей нема. Але приховуючи інформацію про реальний стан доріг, ми не можемо дізнатися, який підрядник не виконав свою роботу і зобов’язання», — вважає Володимир Тарнай, експерт Центру політичних студій та аналітики «Ейдос». Долучатися до контролю може кожен.

ЕЛЕКТРОННІ ДЕКЛАРАЦІЇ: є привід хвилюватися

Перший етап подання електронних декларацій наробив багато галасу — люди дізналися скільки мільйонерів у владі. На черзі другий етап, але він, виявляється під загрозою. Експерт РПР Олександра Дрік в своїй колонці звертає увагу, що електронна система може припинити роботу. І винні будуть зовсім не IT експерти.

KEEP CALM і продавай прозоро

З лютого 2017 року всі активи неплатоспроможних банків продаються виключно через систему ProZorro. Продажі. Новий проект за участі Фонду державного майна, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Transparency International Україна покликаний перенести цей позитивний досвід на сферу продажів (а згодом і оренди) державної власності, про що команда проекту повідомила на брифінгу 3 березня в УКМЦ. Серед лотів, які будуть виставлятися на продаж через нову електронну систему — державне та комунальне майно, необроблена деревина, металобрухт, об’єкти малої приватизації, в тому числі будівлі і споруди тощо.

СУДОВА РЕФОРМА: Хто судді?

Третина кандидатів, які претендують на посаду суддів Вищої ради правосуддя, не є доброчесними. Такими виявилися результати аналізу досьє кандидатів, проведеного Рухом «ЧЕСНО» спільно з Центром протидії корупції та «Автомайданом» у рамках кампанії «ЧЕСНО.Фільтруй суд!». Кандидатів перевіряли на непричетність до сумнівних рішень, порушення прав людини, прозорість статків і відповідність стилю життя задекларованому майну, професійну компетентність, непричетність до корупційних діянь і відсутність порушень суддівської етики.

Більше матеріалів про впровадження реформ.

Тижневик публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ

Like what you read? Give Reforms UCMC a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.