Дайджест реформ. 16 червня 2017.

ФОТО: центр протидії корупції

Тиждень оптимістичних новин — рідкість насправді. В енергетиці, медичній сфері, сфері фінансового сектору уряд оптимістично звітує про плани впровадження реформ. Щоб новини стали позитивними необхідно, щоб оптимізм був підкріплений рішеннями та законами. Вже наступного тижня ми побачимо, чи підтримає ініціативи парламент. Вони стосуються не теоретичних економічних питань, а речей які цікавлять усіх: гаряча вода, тепло, тарифи, медицина. Депутати без суперечок не здадуться. Ми розповідаємо (коротко) про що йтиметься.

РЕФОРМА ЕНЕРГЕТИКИ: відкладати нікуди.

Гаряча вода в столичних помешканнях може скоро з’явитися — уряд готовий виділити додаткові кошти на покриття субсидій (через брак яких воду і відімкнули). Проблема взаєморозрахунків між тепловиками, урядом, містами та НАК “Нафтогаз України” показує, що відбувається, якщо одну реформу розпочати а іншу не закінчити. Підняття ціни на газ дозволило назвати речі своїми іменами (платити чесно) але без монетизації субсидій та реформ в житлово-комунальному господарстві продовжувати неможливо.

Це підтверджують і люди, що займаються реформами не в столичних офісах а щодня в критичних умовах: мери міст. Їм вкрай потрібні ринкові умови в сфері житлово-комунального господарства та закони, які би стимулювали енергоефективність та 100-відсотковий облік тепла. Наступного тижня ці закони будуть на розгляді парламенту і Асоціація енергоефективних міст України закликала депутатів ухвалити чесні умови на ринку тепла та житлово-комунального господарства. Вони не просять “додаткових грошей” для опалювального сезону — лише можливості працювати.

МЕДИЧНА РЕФОРМА: на крок ближче

Добра новина: уряд уже зараз планує бюджет наступного року з врахуванням медичної реформи. Тут ухвалили Бюджетну резолюцію на 2018–2020 роки, в якій заклали додаткові 25 мільярдів гривень на медичну реформу.

Про суть реформи пишуть багато, щоб розібратися можна почитати цей короткий опис

або дуже детальне пояснення МОЗ, в якому зібрані всі важливі запитання

РЕФОРМА ФІНАНСОВОГО СЕКТОРУ: за рік а не за ніч

Власне, сама бюджетна резолюція — знакова для України. Уряд намагається планувати видатки на кілька років наперед, а не в останню ніч року перед прийняттям основного фінансового документу (саме тоді зазвичай перекроюють бюджет країни).

“Ми вперше запроваджуємо середньострокове бюджетне планування, і його ключовим елементом стане Бюджетна резолюція на середньостроковий період. Ця бюджетна резолюція кардинально відрізняється від тих, що були ухвалені у попередні роки. Це стратегічний документ, який визначає спрямування державних фінансів на пріоритетні реформи. І цим самим ми закладаємо план розвитку економіки країни на перспективу, тобто орієнтуємось на майбутнє, а не на минуле” — заявив Міністр фінансів Олександр Данилюк.

ПЕНСІЙНА РЕФОРМА: не всі відповіді є

Розрекламована Прем’єром концепція пенсійної реформи поки не відповіла на всі запитання незалежних експертів. В ній багато позитиву, але законопроекту поки не бачили. Реанімаційний пакет реформ в своїй заяві уже попереджає, що вимагатиме більш ретельного обговорення.

“Обмежений обсяг інформації, який був презентований громадськості Кабінетом міністрів, експерти мали можливість попередньо оцінити запропонований проект. Експерти Реанімаційного Пакету Реформ схвально оцінюють деякі положення, які закладені в урядовій концепції пенсійної реформи, зокрема, осучаснення пенсій, скасування особливих умов нарахування пенсії та виходу на пенсію тощо. Але це не пенсійна реформа, а лише параметричні зміни діючої солідарної пенсійної системи.

В свою чергу експертна громадськість наголошує: пенсійна реформа — це докорінна зміна самої системи.”

Проект реалізовується за підтримки міжнародного фонду “Відродження”

Тижневик публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ

Like what you read? Give Reforms UCMC a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.