Дайджест реформ. 24 березня 2017

фото: http://zhytlo.in.ua/

Вас вивели зі спокійного стану новини про політичні вбивства, пожежу на складах та військові дії між громадськими активістами та депутатами (колишніми активістами)? Згадайте про те, що хаос та паніка — зброя Росії, і не варто їй допомагати. Реформи в Україні проходять дуже і дуже важко, результати далекі від очікувань. Але зміни очевидні, і цього тижня було також чимало позитивних новин.

АНТИКОРУПЦІЙНА РЕФОРМА . Парламент проти активістів — 1:1

Хороша новина — зірвався план щодо обрання невідомого нікому аудитора НАБУ від парламенту. Епопея минулого тижня завершилася тим, що прогресивна громадськість таки не допустила призначення Найджела Брауна. Проти його кандидатури виступили громадські організації, активісти та частина молодих нардепів з “Єврооптимістів”. В результаті пошук парламентських кандидатів розпочався знову. Того ж дня громадські активісти запропонували свої кандидатури незалежних аудиторів, які мають відстежувати якість роботи НАБУ.

Парламент відповів активістам нелінійно. За пропозицією колишньої активістки Майдану Тетяни Чорновіл депутати ухвалили закон, за яким всі працівники неурядових організацій, що займаються антикорупційною діяльністю повинні здавати електронні декларації про доходи та видатки. Більше того — такі декларації повинні заповнювати також їх підрядники.

Якщо документ підпише Президент, то кожен продавець води чи офісного паперу змушений буде заповнювати “декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування”. Абсурдне рішення засудили не тільки активісти (чиї організації готують десятки звітів та проходять регулярні аудити) але і посольства країн-партнерів. Вони акуратно нагадали про різницю між декларуванням доходів чиновниками та активістами. Якщо Президент не накладе вето на рішення парламенту, то розслідування зловживань в сфері корупції стане робити дещо складніше. І справа не в процесі подання декларацій, а в послідовних намаганнях частини політиків підважити до них довіру.

ЕНЕРГЕТИЧНІ РЕФОРМИ: крок за кроком

http://zhytlo.in.ua/

Кілька позитивних рішень ухвалили в Верховній раді України і в сфері енергетики. Обіцяного “Дня енергоефективності” не відбулося, рішень значно менше ніж хотілося би активістам (і менше ніж мало би бути за планом реформ ухваленим коаліцією). Але позитивні зрушення є.

По-перше нарешті ухвалили закон, який дозволяє утеплювати і модернізувати бюджетні установи за кошти приватних інвесторів. Це називається “ЕСКО”: коли бізнес вкладає власні кошти в енергомодернізацію і отримує їх назад завдяки економії на опаленні. Процес був заблокований через правила Prozorro, тепер їх узгодили.

По-друге парламент ухвалив в першому читанні багатостраждальний проект закону про “фонд енергоефективності”, який повинен дати доступ до дешевих кредитів громадянам та об’єднанням власників будинків. Це ще не рішення, але ми наблизилися до нього впритул.

По-третє знаковим рішенням стало голосування на профільному комітеті парламенту щодо нового закону про ринок електроенергії. Він відкриває шлях до побудови ринкових взаємин в сфері генерації та постачання електрики, яких фактично сьогодні не існує. Незважаючи на величезну кількість правок (деякі депутати вважають що сотні правок до закону — технологія для його зупинки) проект винесено на друге читання.

Щоправда, для просування реформи необхідно вирішити колізію з регулятором в сфері енергетики. Чиний склад комісії критикують за непрозорі рішення в ціноутворенні на електроенергію. Цього тижня незадоволення висловили навіть в ЄС, завдяки зусиллям якого Україна відстояла незалежність в сфері поставок газу

За новим законом уже повинен був початися процес ротації членів НКРЕ КП, але Президент та парламент свої зобов’язання виконують з запізненням — відповідний указ Президента, наприклад, вийшов лише 24 березня.

СУДОВА РЕФОРМА: на низькому старті.

Президент Порошенко вніс до парламенту проект змін до Господарського, Цивільного процесуальних кодексів та Кодексу адміністративного судочинства України. Це ключові законопроекти розроблені “Радою з питань судової реформи”. Проект змінює відносини в судах таким чином, щоб права підсудного були рівними зі звинуваченням. Сьогодні система судочинства досі нагадує радянську машину переслідувань. Деталі пропонованих змін — за лінками.

РЕФОРМА ФІНАНСОВОГО СЕКТОРУ: “ботани” перемогли

Уряд нарешті визначився з тим, що має постати на місці фінансової поліції, що її скасували в Парламенті випадково наприкінці минулого року. Міністр внутрішніх справ наполягав на новій сильній правоохоронній структурі, Міністр фінансів на центрі, працівники якого не носитимуть погонів, а займатимуться аналізом фінансових операцій. Кабінет Міністрів підтримав проект Олександра Данилюка, Міністра фінансів і передав саме його до парламенту.

Не забудьте почитати також:

Колонку Сергія Фурси про небезпеки, які залишилися в законопроекті про фінансову поліцію

Колонку в.о. міністра охорони здров’я Людмили Супрун про критичну потребу ухвалення законопроектів щодо медичної реформи

Текст відомого лікаря Євгена Комаровського, який пояснює чому медреформа вкрай важлива.

І текст Українського кризового медіа-центру щодо пріоритетів реформ (для кожного)

Більше матеріалів про впровадження реформ.

Тижневик публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Reforms UCMC’s story.