Дайджест реформ. 17 березня 2017

Покращити систему нарахування пенсій? Запустити реформи в галузі енергоефективності? Розпочати обрання нового складу комісії, що відповідає за тарифи? На це немає часу. Парламент фактично заблокований через суперечки навколо ОРДЛО та обрання нового аудитора НАБУ. Реформи знову — політичні. Недарма Президент в промові з нагоди 100-річчя подій Української революції 1917–1921 закликав згадати уроки суперечок української влади тих часів. Заклик актуальний для усіх сил, в тому числі президентської.

АНТИКОРУПЦІЙНА РЕФОРМА: кроки назад?

Найбільшим скандалом тижня стала спроба обрання аудитора НАБУ незважаючи на спротив антикорупційного комітету та депутатів з об’єднання “Єврооптимісти”. Частина депутатів та громадських діячів переконана, що Найджела Брауна намагаються зробити аудитором НАБУ аби поставити структуру під контроль і зупинити їх спроби розслідувань голосних справ. Поки що рішення немає, але суперечки будуть і далі.

Тим часом Рада не змогла розглянути цілу низку законопроектів, які мали би просунути реформування країни та, наприклад, зменшити платіжки за тепло.

Як змешити платіжки завдяки реформам? читайте тут http://projects.lb.ua/pay_less

ПЕНСІЙНА РЕФОРМА: Чекаємо на МВФ?

Дані: Лідія Ткаченко, провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України

Ще одна реформа, яка на часі (але яку ніяк не розпочнуть) — пенсійна. Розпочав її ще Леонід Кучма, і якщо би її плани здійснилися, ми мали би значно кращу систему. Але з того часу її постійно відкладали та змінювали, бо з політичних міркувань кожен уряд намагався просто “підняти пенсії”. І ухвалення очевидних рішень відкладали на “потім”. “Потім” прийшло у вигляді меморандуму МВФ: як тільки його опублікують можна очікувати на урядову презентацію необхідних кроків. Йдеться не про “збільшення пенсійного віку” а про системну реформу, яка дозволить дорослим та працюючим накопичувати гроші. Правда, запровадження нової системи зробить неможливою улюблену гру політиків: вони не зможуть піднімати пенсії рішенням уряду. Страшно. Ось матеріали УКМЦ, які дозволять розібратися в ситуації.

РЕФОРМА ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ: в допомогу громадам

Верховна рада України прийняла Закон, покликаний допомогти громадам, що об’єднали населені пункти суміжних районів, а також тим, що об’єдналися навколо міст обласного значення. Вони не могли провести перші вибори: ЦВК відмовлялася їх призначати вибори вимагаючи рішення Верховної Ради про зміну меж районів.

Тому народні депутати внесли законопроект 5520, де прописали порядок зміни меж районів: об’єднання громад не тягне за собою зміну меж районів, процедура їх зміни може бути ініційована після проведення виборів у громаді. Власне, цей законопроект і був ухвалений як закон 14 березня.

Очікується, що він усуне перепони, які ЦВК вбачала для призначення виборів у громадах, що об’єднали населені пункти суміжних районів, а також які об’єдналися навколо міст обласного значення.

РЕФОРМА ІНФРАСТРУКТУРИ: потрібен контроль

Цього тижня Прем’єр-міністр Гройсман заявив, що надійшов час нарешті будувати дороги. Строго вимагає робити це якісно і звітувати про здійснене. Що він мав на увазі? «Гроші виділені» — це скільки? Як зміниться ситуація в 2017 році? Що будуватимуть на місці доріг? Хто і як це контролює? Ми розбиралися в темі і знаємо як аналізувати слова Прем’єра, тендери «Служб автомобільних доріг» та бюджети місцевих адміністрацій.

РЕФОРМИ ЕНЕРГЕТИКИ: стоїмо

Окрім пакету законів про енергоефективність, для яких знову не залишилося часу, парламент і Президент ігнорують пряме зобов’язання почати процедуру відбору нових членів НКРЕ КП — регулятора тарифів. . Саме НКРЕКП є ключовою організацією, яка відповідає за формування та прозорість енергетичних тарифів. Підвищення тарифів — тема номер один в суспільному обговоренні, і громадськість повинна знати: що саме отримують люди за гроші, які сплачують щомісяця. Без незалежної комісії, призначеної вчасно та без політичного впливу, отримати довіру суспільства просто неможливо.

Відповідно до Закону, щоб провести першу ротацію вчасно, Конкурсна комісія вже мала розпочати роботу, оскільки перша ротація членів Комісії має відбутись протягом шести місяців після вступу його дію. Закон виділяє для прийому заявок від кандидатів 45 днів, для оцінки заявок — 30 днів, а процедура призначення Президентом нових членів НКРЕКП займає ще 30 днів. Процес ще не починався, і низка громадських організацій звернулися до влади з вимогою згадати про свої зобов’язання.

СУДОВА РЕФОРМА: повільно. незворотно?

На з’їзді суддів обрали 6 нових членів Вищої ради правосуддя. Однак до складу ВРП увійшли всього 4, інших 2-х оберуть на наступному з’їзді щонайменше, ніж через 45 днів.

Новообраними членами ВРП стали Микола Худик (суддя Апеляційного суду міста Києва), Віктор Шапран (суддя Київського апеляційного господарського суду), Ігор Артеменко (суддя Апеляційного суду Одеської області) та Андрій Овсієнко (суддя Апеляційного суду Волинської області). До цих кандидатів у громадськості не виникло особливих застережень, оскільки напередодні активісти презентували так званий “чорний список”, до якого увійшли 17 недоброчесних претендентів. Під час З’їзду нові члени ВРП також склали присягу й пообіцяли “неупереджено та чесно виконувати свої обов’язки”.

За ходом тривалого процесу судової реформи можна стежити тут

РЕФОРМА ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ: ще один крок назад?

Народні депутати України ухвалили у другому читанні та в цілому законопроект #ЗП5610 про зміни до Кримінального процесуального кодексу. Експерти вважають, що ці зміни порушують права громадян Чим небезпечний законопроект №5610. 1. Порушуються права осіб на захист та права бути вчасно повідомленим про обвинувачення. Порушується право на особисту свободу через значне збільшення строків тримання під вартою — з 12 до 18 місяців. І ще багато іншого. Фактично, під соусом “заочного засудження Януковича”, були ухвалені зміни до КПК, які надають драконівські повноваження прокуратурі.

Не забудьте почитати текст заступника міністра охорони здоров’я Павла Ковтонюка щодо нового пакету законів, присвяченого реформі надання медичних послуг

Більше матеріалів про впровадження реформ.

Тижневик публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ

Like what you read? Give Reforms UCMC a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.