Дайджест реформ. 17 серпня 2017.

Цього тижня почалася артпідготовка до осіннього політичного сезону, де реформи можуть отримати новий поштовх. А можуть стати “реформами” в лапках і остаточно перетворитися на політичні передвиборчі гасла. Питання медичної, освітньої реформи, змін в інфраструктурі та інвестиційній привабливості країни потребують рішень. Поки що про ці рішення говорять спокійно та без політики. Політика з’явилася лише в обговоренні антикорупційних реформ. І активно відволікає увагу саме від необхідності ухвалення рішень.

РЕФОРМА ОСВІТИ: занадто важлива

Міністр освіти Лілія Гриневич заявила, що освітня реформа розпочнеться безвідносно до того, ухвалить новий закон Верховна рада України чи ні. Правда, йтиметься про пілотні проекти. Зрештою, закон, голосування щодо якого очікується восени, і буде можливістю зафіксувати досягнення окремих шкіл. Він не змінить ситуацію негайно, лише дозволить розвиватися активним директорам, вчителям та батькам дітей

Студентам вишів натомість є сенс підготуватися до 1 вересня з книжкою. Міністерство фінансів України таки вирішило змінити підхід до нарахування стипендій. Не вірте заголовкам ЗМІ про те, що “стипендії відмінять”. Треба буде просто вчитися трохи краще.

ІНВЕСТИЦІЙНА ПРИВАБЛИВІСТЬ: реалії чи “на папері”?

Україна — ще не дійшла до рівня “азійського тигру”, але пишається зростанням в рейтингу Doing Business. Заступник Міністра економічного розвитку Макс Нефьодов похвалився темпами зростання. Ми перегнали Білорусь та Росію. Але покращення регуляторного поля ще не означає припливу інвестицій в економіку. Ось що розповідав про це співзасновик Bendukidze free market center Володимир Федорін

“Приватизація — це дуже комплексна реформа. Наприклад, ми хочемо, щоб приватизація була ефективною. Але хто прийде купувати державні активи в умовах, коли ми маємо обмеження на вивід капіталу? Хто прийде, коли ми маємо “ексклюзивний” доступ до правосуддя та правоохоронних органів? Хто прийде купувати державні активи, коли СБУ, міліція, прокуратура розглядають будь-який бізнес, не пов’язаний з політичними силами або з владою, як свою власну кормову базу?

З добрих новин для інвесторів також — Нацбанк написав проект закону про правила обігу валюти. Він передбачає ліберальну модель валютного ринку. Правда, свободу дадуть не відразу.

БОРОТЬБА З КОРЦПЦІЄЮ: активісти під прицілом

Цього тижня керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін отримав офіційну підозру в нанесенні тілесних ушкоджень людині, яку правоохоронці називали то “журналістом” то “активістом”. Сам Шабунін називає постраждалого “провокатором”, який є частиною рогорнутої кампанії тиску проти громадських організацій, що здійснюють боротьбу з корупцією. Справа про можливу судимість за удар в обличчя набула величезного розголосу. Громадські організації боряться з дискримінаційними законопроектами щодо декларування майна активістів та їх субпідрядників, відбиваються від “блогерів” що їх провокують відволікаючи увагу від серйозних проблем антикорупційної реформи. Досі не створено антикорупційного суду. Не сформовано до кінця склад НАЗК. НАБУ не має права провадити прослуховування без СБУ. Невідомо чим закінчиться боротьба за незалежного аудитора НАБУ. Все це — питання, без яких мільярдні схеми політичної корупції неможливо буде зупинити.

РОЗВИТОК ІНФРАСТРУКТУРИ: дорога в ….

Цього тижня чиновники також регулярно нагадували про те, які прекрасні дороги будуються та ремонтуються в Україні. Строго кажучи вони виконують обіцянки, які давали на початку року. Ми ж нагадаємо, що якість цих робіт потрібно контролювати самостійно, в кожній області. Щоб дороги не зійшли зі снігом знову.

МЕДИЧНА РЕФОРМА: Авгієві стайні привідкрито

Прихильників медичної реформи сьогодні видно на публічних акціях, конференціях, та, інколи, в ефірі телеканалів. «На місцях», в містах та селах люди отримують інформацію переважно з медіа, і реформам перестають довіряти.

Натомість там чути людей, які заробляють мільярдні статки на вадах чинної системи охорони здоров’я (подивіться на декларації чиновників та головних лікарів). Частина людей щосили опирається змінам. При цьому риторика: «захист саме інтересів людей».

Тим часом в МОЗ переконують: реальні зміни стануть можливими лише тоді, коли влада відчує тиск з боку громадськості та потужний суспільний запит на реформи. Ми попросили заступника Міністра охорони здоров’я, Олександра Лінчевського, розповісти про три ключових проблеми, які “забувають” озвучити медіа та політики.

Проект Українського кризового медіа-центру.

Публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ