Дайджест реформ. 19 травня 2017.

Засіяна рапсом земля, яка приносить користь лише агрофірмам, залишаючи без роботи та прибутку навколишні села. Пенсійний фонд, який не в стані забезпечити всіх пенсіями бо має величезну “дірку” в бюджеті. Лікарні, які досі отримують гроші на власне існування, а не на лікування пацієнтів, і тому ніяк не зацікавлені надавати сервіс людям. Будинки, які витрачають на опалення в кілька разів більше ніж в ЄС.

Реформи потрібні для того, щоб змінити уклад життя, від якого громадяни України страждають уже давно. Після святкового затишшя було сподівання на те, що Парламент таки візьметься до справи. На жаль, вони поки не справдилися. Кілька вкрай важливих реформ знову “зависли”. Ось що зупинилося:

МЕДИЧНА РЕФОРМА: зупинка

Міністерство охорони здоров’я випустило розпачливу заяву, після того, як Парламент знову відклав розгляд ключових законопроектів, необхідних для старту. “Нинішня система була занедбаною протягом 25 років і підточена корупцією. Вона не відповідає реальним потребам пацієнтів. Українська медицина — хвора. Потрібно будувати нову систему охорони здоров’я, яка відповідатиме високим міжнародним стандартам.

Допоки відкладатимуться зміни, страждатимуть наші діти, батьки, українські вояки, які покладають своє здоров’я на Сході, захищаючи країну.”

РЕФОРМА ЕНЕРГЕТИКИ: зупинка.

Парламент також “провалив” достатньо неконфліктний законопроект “про комерційний облік”. Він повинен був стимулювати повноцінний облік енергії, без якого неможливо реформувати житлово-комунальне господарство. Голосували кілька разів, не вистачило одного голосу. До реформи ЖКХ навіть не взялися. В країні, яка витрачає на опалення більш ніж будь-хто в Європі (через неефективність) така зупинка коштуватиме мільярди гривень. Про наші гроші нам знову нагадують європейці — ухвалити законодавство щодо енергоощадності закликав посол ЄС в Україні.

Ось матеріал, в якому ми вже розповідали чому реформа енергоефективності настільки потрібна.

Немає також змін в сфері роздрібного ринку постачання електроенергії. Офіс ефективного регулювання BRDO оприлюднив “зелену книгу”: повноцінний аналіз проблематики, який має перерости в пропозиції до зміни політики. Результати невтішні.

«Кожен четвертий з 94 законодавчих актів, що визначають правила роботи на ринку обсягом 152 млрд грн. є незаконним або неактуальним. У 96% випадків державне регулювання галузі електроенергії не досягає своїх цілей. Ринок має працювати за системними нормами та інструментами, вплив яких можна математично прорахувати, незалежно від лобістських преференцій», — відзначив Керівник сектору «Енергетика» BRDO Олексій Оржель, презентуючи результати системного перегляду якості регулювання роздрібного ринку електричної енергії на предмет ефективності, корупційних ризиків, сприятливості для бізнесу та доцільності.

За даними дослідження, якість електропостачання в Україні в 14 разів гірша, ніж в ЄС, втрати — у 2 рази вищі. Чинне законодавство не здатне забезпечити баланс інтересів на роздрібному ринку електроенергії, забезпечити безперешкодний доступ до електропостачання і прийнятну ціну на електроенергію для споживачів.

РЕФОРМА РИНКУ ЗЕМЛІ: зупинка

Вільний ринок землі — не лише вимога МВФ. Цього чекають мільйони селян, які не мають можливості розпоряджатися власними землями. Цим користуються орендатори та ділки, які незважаючи на мораторій таки прихопили собі землі. За деякими оцінками не менше 30% так званих “державних земель” вже давно в приватних руках. Запровадження ринку землі і правда потребує наведення ладу в галузі. “Спочатку вирішимо проблеми потім відміняємо мораторій” — кажуть противники негайної реформи. “Відміняти треба уже, щоб влада і депутати почали працювати, інакше відкладатимуть до кінця життя власників паїв” — перечать ліберальні економісти.

ПЕНСІЙНА РЕФОРМА: обережний старт.

Володимир Гройсман нарешті оприлюднив те, як виглядатиме пенсійна реформа за варіантом уряду. В проекті доволі багато пунктів, що отримали схвальну оцінку експертів. Формули солідарної пенсійної системи стали трохи більш близькими до справедливих, але повноцінне обговорення тільки починається. Серед питань, на які немає відповіді — дата старту накопичувальної системи (яка є принципово інакшою від теперішньої). Про це в проекті уряду поки не написано. А законопроекту ніхто і не бачив, лише презентації.

НАСТУПНОГО ТИЖНЯ

Всі ці теми будуть знову в фокусі громадського обговорення (та Українського кризового медіа-центру). Особливу увагу пропонуємо звернути на діяльність Вищої кваліфікаційної комісії з обрання членів Верховного Суду. Громадськість намагається не допустити до обрання цілу низку кандидатів, до яких має питання. Комісія громадськість може послухати, а може і проігнорувати. Не виключено, що нас чекає новий скандал.

Більше матеріалів про впровадження реформ.

Проект реалізовується за підтримки міжнародного фонду “Відродження”

Тижневик публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ

Like what you read? Give Reforms UCMC a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.