Дайджест реформ. 2 червня 2017.

фото Олександр Гусєв

Що спільного між перемогою НАК “Нафтогаз України” над ПАТ “Газпром” та відсутністю гарячої води в столиці? І те і друге — демонстрація необхідності реформ. Нова команда Нафтогазу змогла використати європейські правила і відстояла ринкові умови купівлі газу в РФ. А взаємо-відносини між тепловиками, урядом та продавцями газу досі радянські. Тому води немає, натомість є регулярні аварії мереж. #Перемоги тут чекати треба буде дуже довго.

ЕНЕРГЕТИЧНА РЕФОРМА: перемоги політиків

Це знаковий тиждень для реформ в енергетиці. Немає кращого способу пояснити громадянам чому ринкові, європейські відносини є кращими для країни, аніж продемонструвати перемогу в Стокгольмському суді над “Газпромом”.

Суд став на бік НАК “Нафтогаз України” і відхилив вимогу Газпрому щодо застосування принципу “бери або плати”, а також задовольнив вимогу Нафтогазу про перегляд контрактної ціни з урахуванням ринкових умов. Підписаний в 2009 році контракт з драконівськими умовами більше не диктує правила співпраці при купівлі газу. Це не тільки економічна перемога. “Москва вперше втрачає можливість використовувати газ як зброю політичного тиску та шантажу” — заявив Президент Порошенко.

Прем’єр Гройсман та лідерка БЮТ Тимошенко (яка підписала контракт) посперечалися хто винен, а хто переможець. Переведення дискусії в політичну сферу зрозуміле. Перемога в Стокгольмі — політична. На рівні ж споживачів всіх більше турбує, наприклад, брак гарячої води. В Києві це — наслідок того, що проблеми взаєморозрахунків бюджету, тепловиків і Нафтогазу досі не розв’язано.

Графіка: портал ЖИТЛО ГК “ОПОРА”

Ще одна позитивна новина — нарешті завершено роботу над енергетичною стратегією до 2035 року. Теоретично вона повинна закласти ґрунт для розуміння того, як має виглядати енергетика країни: скільки спалювати вугілля, як розвивати відновлювальні джерела енергії, скільки інвестувати… Втім, попередні стратегії не мали впливу на реальний стан речей — Україна так само залежить від теплових електростанцій (які спалюють вугілля) та атомних блоків. Їх використання лише збільшуватиметься. Як при такому підході виконувати зобов’язання Паризької кліматичної угоди — поки не зрозуміло. Адже щоб зменшити викиди в повітря треба багато, багато, багато інвестицій. А їх наявність залежить не від енергетиків, а від загального бізнес- та економічного клімату в державі. Тим більше що і сама угода зараз переживає не найкращі часи, після відмови Дональда Трампа, Президента США, підтримати її.

СУДОВА РЕФОРМА: пристрасті навколо Верховного Суду

6 червня Вища кваліфікаційна комісія суддів України розглядатиме висновки громадськості щодо кандидатів на посади у Верховному Суді держави. Ця комісія відповідає за чесний та відкритий конкурс, який дозволить створити Верховний Суд, якому би довіряла більшість громадян. Громадськість (експерти РПР) уже б’ють на сполох — вони вважають, що частина недоброчесних кандидатів проходить “сито” комісії і у Верховному Суді можуть опинитися люди, щодо яких Громадська рада доброчесності дала негативні висновки.

Вища кваліфікаційна комісія протестує проти такого підходу. “Висновки від ГРД — це лише один (досить важливий) з видів інформації стосовно кандидата, яка має бути досліджена. Це зовсім не ярлик про «недоброчесність», що який формально повинна прикріпити Комісія. ВККС — аж ніяк не каральний орган, співбесіди — це не суд. Громадськість може вішати ярлики — хто, з її точки зору, гідний або «одіозний». У нас на це права немає. Все, що повинна зробити Комісія, — професійно провести конкурс, залишивши осторонь свої чи чужі уподобання.” — відповів активістам голова ВККС.

Джерело: ВККС

ПОЧИТАТИ радимо кілька важливих текстів, присвячених критичним потребам в реформах. Оскільки більшість рішень сьогодні на половині поля парламенту, в сфері реформ знову більше обговорень ніж рішень. Обговорення — це добре. Вони можуть покращити якість рішень. Але люди потребують результатів. А з цим поки сутужно.

Проект реалізовується за підтримки міжнародного фонду “Відродження”

Тижневик публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ

Like what you read? Give Reforms UCMC a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.