Дайджест реформ. 21 квітня 2017

Українські посадовці цього тижня намагалися довести міжнародним партнерам, що держава і далі прихильна до впровадження реформ. Про них Петро Порошенко говорив під час зустрічі з лідером Великобританії Терезою Мей (і навіть домовився про великий форум 9 липня), а Валерія Гонтарєва під час спеціальної дискусії в Atlantic Council в Вашингтоні. Вдома розмови про реформи слухають зовсім інакше. Тут насувається справжня буря.

СПРИЙНЯТТЯ РЕФОРМ: back to the USSR

Соціологічна група «Рейтинг» від імені Міжнародного республіканського інституту.

Реформи треба проводити в країні, де лише частина населення розуміє як вони мають відбуватися. Минулого року, наприклад, половина опитаних соціологами вважала, що “ознакою впровадження реформ урядом буде зменшення тарифів на комунальні послуги”. В травні уряд повинен переконати парламент і громадськість у необхідності впровадження пенсійної та земельної реформ. Уже зараз очевидно, що цьому заважатимуть кілька факторів. Депутати уже готові протестувати для того, щоб здобути голоси на виборах (коли б вони не були). Але головне — люди не довіряють ні Президенту ні уряду ні парламенту. Останні опитування громадської думки свідчать про невеселу картину підтримки реформ в європейській країні, де більшість населення очікує “більшої відповідальності держави за життя людей” та “збільшення державної власності в бізнесі та промисловості”. Не дивно, що уряд нервує. Погляньте лиш на реакцію урядовця на жорстку, але виважену колонку голови місії МВФ в Україні та нервову реакцію Віце-прем’єр-Міністра України

РЕФОРМА ЕНЕРГЕТИКИ: Між правилами та популізмом

Наступного тижня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг повинна буде розв’язати суперечки з приводу запровадження абонентської плати за використання газових мереж. На початку квітня НКРЕКП ухвалили рішення розділити платіжку за газ: окремо за газ (як товар) окремо за використання газових мереж. Рішення, логічне та закладене в рамках реформи ринку газу викликало бурю суперечок, оскільки спричиняє збільшення платежу для людей, що користуються невеликою кількістю газу. В теорії це рішення мало би відкрити шлях незалежним продавцям газу до кожної домівки, але в країні де половина населення отримує віртуальні субсидії це поки що не працює. Після обурення Прем’єр-Міністра Гройсмана рішення призупинили. Обговорюють. Вартість обслуговування газових мереж при цьому не змінюється — вони такі ж застарілі але вкрай потрібні. Судячи з презентацій НКРЕКП заплатити за їх роботу можуть попросити бізнес, запровадивши перехресне субсидіювання. Що добре сприйме населення (див. вище) але навряд чи є ознакою ринкових реформ.

СУДОВА РЕФОРМА: оновлення ?

Вища кваліфікаційна комісія суддів отримала 8970 заяв від кандидатів на посади у місцеві суди про намір взяти участь у доборі.

«Для нас це — не лише запит на заповнення вакантних місць у судовій системі. Це підтвердження довіри з боку кандидатів до конкурсних процедур, які проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів України», — наголосив Сергій Козьяков, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Добір кандидатів на 600 посад суддів місцевих судів оголосили 2 квітня, до 17 числа всі охочі мали зареєструватися для участі у конкурсі. Тепер триватиме прийом документів від кандидатів, які пройшли попередню реєстрацію.

При цьому в рамках судової реформ якраз громадськість уважно стежить за людьми, які приїджають на нових Lexus останньої моделі, щоб працювати на державну зарплату. В рамках конкурсу у Верховний уд України доїхали не усі.

УГОДА ПРО АСОЦІАЦІЮ: втрачені можливості

Експерти коаліції “Енергетичні реформи” розповіли про ті вимоги Угоди про Асоціацію з ЄС які мали би зробити життя громадян кращим та простішим. Якби їх імплементували вчасно та згідно плану дій. Але якщо вчитатися в річний моніторинговий звіт про імплементацію угоди в сефері енергетики, то стає очевидним, що “провисають” саме ті рішення, які мають працювати в інтересах споживача. Чесні тарифи, правила якості пального, вимоги директив щодо екології — все це потрібно Україні а не ЄС

Більше матеріалів про впровадження реформ.

Проект реалізовується за підтримки міжнародного фонду “Відродження”

Тижневик публікується в партнерстві зРеанімаційним пакетом реформ

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.