Дайджест реформ. 21 липня 2017.

фото: NASA

Життя за правилами ЄС може комусь здатися “світлим майбутнім”, за аналогією з радянськими часами. Це помилкове враження. Майбутнє і справді може бути світлим, аде за це необхідно платити важкою працею. Цього тижня урядовці та парламентарі з подивом для себе виявили, що за власні обіцянки необхідно платити, навіть якщо це важко. Їм дуже багато треба зробити для реалізації обіцянок про “енергонезалежність”, підключення до європейської енергомережі, та для початку впровадження медичної реформи. Заявами не обійдешся.

ЕНЕРГЕТИЧНІ РЕФОРМИ: ручне регулювання ринкових цін

дані: ДіксіГруп http://map.ua-energy.org/gaz/taryfni-spozhyvachi

Незважаючи на заяви про “успіхи ринкових реформ” уряд не поспішає відпускати ціноутворення на ринку газу. Зараз ціни “наближені до ринкових”, але все одно їх регулює уряд за певними формулами. І за цими формулами на наступний опалювальний сезон ціна мала би зрости. Це, звісно, не тішить Прем’єр-Міністра та міністрів, і вони шукають вихід з ситуації. Поки шукали, НАК “Нафтогаз України” подав на затвердження фінансовий план з врахуванням нових цін. Зчинився скандал, фінплан затвердили без цифр, а урядовці заявили що ніякого підвищення не буде. Навіть натякнули, що про це “домовилися з МВФ”. В Кабінеті міністрів України вважають, що вівці і вовки тепер цілі. Для реформ це, щоправда, не найкраща позиція.

Основна проблема, яка не дає стосункам на ринку газу на ринкові відносини — субсидії. Вони досі “віртуальні” — переходять з бюджету до виробників тепла. Це не сприяє економії та розвитку. Незважаючи на заклики провести повну монетизацію поки що уряд лише обіцяє виплатити грошима залишок заощаджених коштів.

ЕНЕРГЕТИЧНА БЕЗПЕКА: час виконувати обіцянки

Енергобезпека країни, про яку також багато говорили всі попередні роки, виявилася складнішим в досягненні, ніж здавалося. Цього тижня оголосили про узгодження першого контракту на постачання антрацитного вугілля зі США. Його можна буде використати для електростанцій, що залишилися без палива після блокади окупованих територій. Логічніше було би експортувати електроенергію з сусідніх країн, але 96% мережі досі є частиною єдиного простору з Росією. При цьому минулого року, коли системі необхідна була термінова домопога, в РФ відмовилися її надати, врятувала тільки погода. Підключитися до європейської мережі ми намагаємося з 2006 року, але постійно щось заважає. Минулого місяця системний оператор мережі, компанія ”Укренерго” нарешті змогла домогтися підписання угоди про приєднання до ENTSO-E. Але, як вияснили під час дискусії в Українському кризовому медіа-центрі, для її реалізації треба зробити багато “домашньої роботи”. Головне завдання — переламати спротив всередині країни. Проти підключення до європейських мереж скорш за все виступатимуть власники теплових станцій (більшість — у власності ДТЕК), адже ціна може впасти на 20–30%. Виграють споживачі. Якщо дочекаються. Експерти кажуть про з осені необхідно стежити за парламентом — він поки блокує оновлення складу Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг. Якщо восени депутати не призначать нових комісіонерів на відкритому конкурсі, про розвиток енергобезпеки в цій галузі треба буде забути на деякий час.

радимо також здійснити подорож картою енергетики, яку розробили в DixiGroup — тут можна в кілька кліків дізнатися вс відкриту інформацію про видобуток, зберігання та генерацію енергії, за яку ми тепер так багато платимо.

МЕДИЧНА РЕФОРМА: відлік пішов

Кабінет міністрів України розраховує, що пакет законопроектів по медичній, освітній та пенсійній реформам буде остаточно ухвалений у Верховній Раді вже у вересні, і це дасть можливість скоригувати проект бюджету на 2018 рік та запустити процеси перетворень якомога швидше. Таку заяву зробив Володимир Гройсман в Тернополі. Уряд сподівається що провал голосування за реформи наприкінці року компенсують ефективними голосуваннями восени. Про специфіку пенсійної реформи ми писали минулого тижня. МОЗ заходився знову пояснювати що саме буде змінюватися за їх планом дій в реформі медицини. Депутатам пропонують використати залишок літа з користю:

💊 Нарешті ознайомитися з текстом ключового законопроекту №6327 https://goo.gl/P7et82, якщо раніше не встигли.

💊 Перевірити, чи не потрапили ви на гачок міфів, що ширяться навколо медичної реформи https://goo.gl/5rpSdq.

💊 Якщо у вас залишилися питання про те, як працюватиме медична реформа, запитайте у коментарях або приватних повідомленнях. За 50 днів ми плануємо відповісти на 50 найбільш розповсюджених питань про медичну реформу — стверджують в міністерстві.

Паралельно зачищають завали, які заважали раніше. Наприклад, нарешті ліквідували інститут “головних спеціалістів”. Тепер експерти об’єднані в групи і не можуть, як раніше, самостійно вирішувати які ліки треба купувати а які — ні

А ще націлилися на реформу медичної освіти. Чекаймо протестів від ректорів медичних вузів.

ЗЕМЕЛЬНА РЕФОРМА: знову “на потім”?

Серед пріоритетних реформ поки що немає ні проектів ні заяв щодо аграрної політики. На якомусь етапі і урядовці і депутати перестали обговорювати перспективи відміни мораторію на продаж землі, в МВФ теж заявили що не наполягатимуть. Прем’єр тільки пообіцяв законопроект, який дозволить спроможним громадам отримати землі у власність та управління. Щоправда, такий законопроект уже давно є — просто йому не дають дороги.

МАЛО ОПТИМІЗМУ?

Нам теж здається, що новини щодо реформ дещо песимістичні останнім часом. Заяви — прекрасні, але рішення — декларативні, які не намажеш на хліб українського громадянина. Для балансу можемо запропонувати хіба текст американського історика (який вважає що ми дуже багато досягнули) і звіт Українського уряду за перше півріччя.

Ще один позитив — звіт Міністерства економічного розвитку та торгівлі України про рівень тіньової економіки. Там порахували, що в “тіні” лише 36% економіки країни — найнижчий рівень за останні 4 роки.

Проект Українського кризового медіа-центру.

Публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ