Дайджест реформ. 23 червня 2017.

фото https://www.facebook.com/derevyanko.yuriy

Цього тижня парламент знову ефективно працював: незважаючи на скандал навколо львівського сміття депутати дали старт реформі енергоефективності та почали ухвалення пакету законів, який має змінити українські суди. Втім, найбільш болісних тем не торкалися. Обгворення та ухвалення рішень щодо ключових реформ: пенсійної, медичної, земельної нас ще чекає. Але в депутатів на це залишилося 5 (п’ять) днів цієї сесії. Якщо вони не продовжать роботу, то після одного сесійного тижня липня підуть на канікули. В липні нас чекає або парад пакетних голосувань, або продовження роботи Ради або ж тривала і болісна пауза в реформах.

РЕФОРМА ЕНЕРГЕТИКИ: пас місцевій владі та споживачам

Парламент нарешті ухвалив пакет законів, які дозволяють розпочати повноцінну реформу енергоефективності. В додаток до створення фонду депутати прийняли довгоочікувані закони про про комерційний облік комунальних послуг та про енергетичну ефективність будівель. Закони покликані створити умови, при яких Україна перестане бездумно витрачати енергоресурси на опалення “повітря”. Зараз це можливо, адже не всюди є повноцінний облік, і за втрати застарілої інфраструктури та мереж платять або споживачі або бюджет (через субсидії). Коли запрацює облік, економити стане вигідно і ситуація може змінитися. Щоправда, для цього потрібно не лише ухвалення законів але і довка, кропітка робота уряду, місцевої влади, споживачів та комунальних підприємств.

СУДОВА РЕФОРМА: відмова від радянської практики.

Перетворити суд з карального органу в місце, де суперечки вирішуються чесно — таке завдання поставили собі автори реформи судочинства в Україні. Назважаючи на всі роки незалежності суд все ще побудовано за принципами, закладеними в СРСР — коли він захищав державу а не громадянина. Процес вкрай складний. Цього тижня Верховна Рада ухвалила в першому читанні принципово важливий закон: № 6232 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів». Законопроект визначає справедливість, ефективність та своєчасність судового розгляду як превалююче завдання суду, встановлює розширення способів судового захисту та засобів доказування, передбачає дієві механізми забезпечення позову та доказів. Закон буде ще доопрацьовуватися нардепами, про суть змін можна прочитати тут

Парламент також підтримав у першому читанні закон про Конституційний суд України (№6427-д). Згідно з проектом закону, до складу Конституційного суду входять 18 суддів. Законопроект запроваджує конкурсний порядок відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду, яким передбачено, що Президент, Верховна Рада, з’їзд суддів формуватимуть конкурсні комісії, члени яких мають бути правниками з визнаним рівнем компетенції. Кожна Конкурсна комісія за результатами аналізу інформації щодо кандидатів та проведення співбесід надаватиме рекомендації суб’єкту призначення.

Предстваники громадськості розкритикували цілу низку пунктів закону — перед хуваленням в цілому нас чекає гостра дискусія.

МЕДИЧНА РЕФОРМА: здоров’я на долоні

В Міністерстві охорони здоров’я України презентували систему електронного здоров’я E-Health. Система, яка має всю інформацію про пацієнта — включно з призначеннями, процедурами та рецептами починає наповнюватися. Цей крок важко переоцінити: тепер дії лікаря можна буде проконтролювати і чиновникам і самим громадянам. Вам прописали непотрібний “фуфломіцин”? Звіртеся з протоколами, напишіть скаргу, перевірте скільки коштує, зверніться до іншого лікаря. Вся інформація буде з вами.

РЕФОРМА ОСВІТИ: не треба нас дурити

Опитування Національної ради реформ вчергове загострило критичну необхідність змін в освіті. Більшість людей прекрасно розуміє, що школа вчить те, що звикла а не те, чого потребують діти.

Так, спілкування державною мовою та патріотизм — основні компетентності, що формує сучасна українська школа у дітей. А, на думку респондентів, передусім, школа має вчити поважати гідність і права людини (72%), однак, лише 20% опитаних вважають, що школа виконує це завдання. Таким чином, на думку більшості респондентів, школа не готує дітей до того, до чого має готувати.

Проект реалізовується за підтримки міжнародного фонду “Відродження”

Тижневик публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.