Дайджест реформ. 25 серпня 2017.

Солдати НАТО на параді до Дня Незалежності —знакова подія для України. Ознака змін, які можливі. Щоправда символічна ознака, як і більшість економічних реформ поки що. У тиждень, що передує святу Незалежності кілька важливих рішень були ухвалені урядом. Традиційно, всі вони закладають грунт для змін в сферах енергетики, охорони здоров’я та боротьби з корупцією. Це важлива основа для реформ, але реальні рішення поки попереду, і прихильність влади до справжніх реформ досі під питанням.

РЕФОРМА ЕНЕРГЕТИКИ: Чудові плани, тактичні проблеми

Уряд ухвалив нарешті енегетичну стратегію до 2035 року, над розробкою якої працювали кілька років.

«В основі нової енергетичної політики країни досить амбітні цілі — зниження енергоємності економіки у два рази до 2030 року, збільшення українського виробництва як традиційних, так і альтернативних джерел енергії», — заявив віце-прем’єр міністр Володимир Кістіон.

Згідно проекту нова структура потреб в енергетиці виглядає так: атомна енергія до 2035 року даватиме 50% електроенергії країни, відновлювальні джерела — 25%, гідроенергетика — 13%, а решта покриватиметься за рахунок теплових електростанцій.

Плани дуже перспективні, питання лиш наскільки реалістичними вони є. Стратегії мають звичку залишатися декларативними документами в Україні. Теплова генерація буде точно проти — хоч її надприбутками вже зацікавилися в НАБУ.

Здатність уряду виконувати попередньо оголошені обіцянки також проходить тест. Згідно методології, узгодженої ще минулого року Кабінет Міністрів України мав би підняти ціни на газ для населення. Але не поспішає це робити (як і міняти методологію).

РЕФОРМИ МЕДИЦИНИ: більше врятованих життів

Схвалено концепцію реформи закупівель ліків. За планом уже в 2019 році Україна зможе перейти до закупівлі ліків та медвиробів через національну закупівельну організацію.

Міжнародні партнери із закупівель ліків уже сьогодні допомагають отримувати більше препаратів завдяки ефективній роботі та подоланню корупції. Проте це тимчасовий крок, замість міжнародних організацій повинна заіснувати прозора українська закупівельна агенція. Зменшення корупції в закупівлях — не просто реформа. Це більше ліків за ті самі гроші, а значить — більше врятованих життів

Презентацію Концепції можна переглянути за посиланням

АНТИКОРУПЦІЙНА РЕФОРМА: більше можливостей для активістів

Україна відкрила дані про бенефіціарів компаній та стала першою країною у світі, яка приєдналася до Глобального реєстру бенефіціарних власників — ініціативи Transparency International щодо сприяння прозорості й запобігання корупції.

Завдяки спільній роботі Державного агентства з питань електронного врядування та Міністерства юстиції інформацію про бенефіціарів усіх українських компаній оприлюднено на Єдиному державному порталі відкритих даних: ЗМІ та громадськість може вільно використовувати і аналізувати ці відкриті дані для публічного контролю, а IT-бізнес — для створення нових інтернет-сервісів і проектів.

РЕФОРМА УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЮ ВЛАСНІСНЮ: хто заробляє на нашій власності?

З ключових підприємств, які належать державі лише 5 (п’ять) показали прибуток минулого року. Станом на кінець 2016 року портфель 94 найбільших держкомпаній отримав чистий прибуток в розмірі 26,4 млрд грн, у порівнянні зі збитком на рівні 53 млрд грн за результатами 2015 року. Загальна балансова вартість активів портфелю держкомпаній складала 1,4 трлн грн, що майже на 22,8% більше, ніж на кінець 2015 року. (Традиційно звіт ТОП-100 не включає фінансові результати шести банків державної форми власності).

“В нас є ілюзія, що державні підприємства — це кури, які несуть золоті яйця. Але як показує практика, українські держпідприємства, які працюють на вільному нерегульованому ринку — не дуже конкурентоспроможні”, — пояснює перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

РЕФОРМА ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ: пошук фахівців почався

Уряд впритул підійшов до початку проведення конкурсів на посади в нових директоратах міністерств. Проект реформи державного управління передбачає створення в міністерствах нових підрозділів, зібраних з нових фахівців. Вони будуть працювати по-новому: не “керувати галузями” в рувчному режимі, а виробляти та реалізовувати стратегічні рішення. Почалися перші зустрічі з потенційними кандидатами. Всіх просять підготуватися до оголошення на початку вересня. Інформація є на спеціальному сайті.

Проект Українського кризового медіа-центру.

Публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ

Like what you read? Give Reforms UCMC a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.