Дайджест реформ. 28 квітня 2017.

Добре і професійно робити свою роботу. Простий рецепт успіху реформ знайдено цього тижня журналістами, експертами, урядовцями та політиками. Під час сесійного затишшя уряд оголосив низку дуже амбітних ініціатив. Якщо спрацюють — люди нарешті зможуть побачити в реформах не лише негатив, але і плюси для себе. Але тільки тоді, коли всі відповідальні — від міністра до редактора ток-шоу — будуть робити свою роботу добре і професійно. Правда, це — важко, і хочеться “швидких рішень”. Але досвід показує, щоб без важкої роботи ніяк…

РЕФОРМА ЕНЕРГЕТИКИ: гроші як стимул

Найбільш інтригуюче рішення уряду цього тижня — виплата живих грошей людям, які економили на опаленні і отримували субсидії в минулому опалювальному сезоні. Суму “економії” люди бачили і раніше, але гроші були “віртуальними” і йшли напряму постачальникам. Тепер уряд вирішив частину зекономлених коштів віддати людям. Це правильна логіка, яка стимулюватиме економити і наступного сезону, адже перевитрати дорогого тепла — одна з найбільших проблем енергетики країни. Експерти наполягали на монетизації субсидій давно, але в Міністерстві соціальної політики заявляли, що не в стані потягнути адміністрування виплат. Згідно нової постанови їм це зробити таки доведеться. Рішення уряду передбачає, що люди повинні написати заяву та вказати рахунок, на який перерахують еквівалент вартості зекономлених 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу. Чому монетизація важлива ми вже якось писали.

В уряді сподіваються, що економити опалення будуть і в бюджетних установах — на великому форумі, присвяченому енергоефективності чиновники заявили, що пріоритетом стане впровадження енергоменеджерів — людей, які можуть комплексно оцінити втрати тепла та запропонувати найбільш ефективне рішення. Рішень є багато, головне вміти ними користуватися.

Окрім іноземної допомоги є ще один спосіб знайти кошти на модернізацію: перестати закопувати їх в державних шахтах. Аналітики мережі ОПОРА порівняли як змінюється собівартість вугілля державних підприємств. Про ефективність говорити не доводиться — ми просто фінансуємо їх неуспішну роботу.

РЕФОРМА ФІНАНСІВ: онлайн

Запрацював відкритий реєстр повернення податку на додану вартість. Це означає, що кожен зможе зайти і подивитися як адмініструється податок: хто скільки заявив і скільки отримав. Непрозоре адміністрування податку раніше було джерелом корупції, бо держава повертала гроші в “ручному режимі”. Тепер журналісти зможуть стежити за бізнесами а бізнес-за конкурентами. Он-лайн.

ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ: нові громади і можливості.

Казначейство цього тижня шокувало заявою про те, що на рахунках місцевих бюджетів зараз рекордні 71 мільярд гривень, які можуть використовуватися для будівництва доріг, лікарень і т.д. (але лежать мертвим вантажем). Справа в тому, що регіони поки не надто вміють їх використовувати . Для того, щоб навчити людей врядуванню американська програма USAID запустила чергову ініціативу, відібравши на конкурсі 25 громад яким надаватиме підтримку. USAID допоможе громадам поліпшити якість державних послуг, пожвавити місцеву економіку та підвищити залучення людей у розвиток громад. Серед 25 громад-переможців — шість з Дніпропетровської, три з Івано‑Франківської, дві з Кіровоградської, п’ять з Миколаївської, шість з Тернопільської, одна з Харківської, та дві громади з Херсонської областей.

Що можуть досягнути спроможні громади можна почитати, наприклад, тут

РЕФОРМА ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ: обіцяють уже.

Реформувати спосіб, яким функціонують міністерства сьогодні — мабуть найбільш амбітний виклик останнього часу. Реформа держслужби — це не тільки підвищення зарплати чиновникам, але і перетворення їх з радянських реліктів у модерні сучасні і — головне — функціональні установи. Міністерства повинні ініціювати та формувати державну політику у сфері відання, вносити на розгляд Уряду політичні ініціативи та проекти відповідних актів законодавства, забезпечувати реалізацію державної політики, координувати діяльність підпорядкованих йому органів, установ та організацій. В Уряді запевняють, що перша хвиля зміниться уже до кінця року.

КОМУНІКАЦІЯ РЕФОРМ: рецепти давно відомі

Як покращити розуміння реформ та їх наслідків людьми? Під час відкритої дискусії “ДЛЯ ТАНГО ПОТРІБНІ ТРОЄ” аналітики, журналісти та експерти вияснили, що для цього “всього лиш” потрібно відповідально ставитися до своєї роботи. Міністрам та політикам відкрито обговорювати свої рішення. “Довіряють тим, кого розуміють” — каже експерт з аналізу політики Роман Кобець. Експертам говорити зрозуміло та концентруватися на реальних результатах. Журналістам говорити зважено, професійно та з дотриманням етичних норм (які передбачають повноту подання інформації). Проблема, власне в тому що все це — важко. Спокуса оголосити про “перемогу” та звинуватити когось у “зраді” для політика — величезна. Спокуса коментувати епатажно та концентруватися на конфлікті, або “5 відсотках теми, які нас розділяють” для експертів — величезна. Закрити очі на стандарти і повторювати за кимось емоційно замість того, щоб розібратися для журналістів — величезна. Власне, стати більшими професіоналами — -виклик для усіх. І лише тоді трикутник “влада”, “експерти” і “журналісти” запрацює краще.

Більше матеріалів про впровадження реформ.

Проект реалізовується за підтримки міжнародного фонду “Відродження”

Тижневик публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Reforms UCMC’s story.